Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Prozkoumej tajemství starého solného dolu a třeba narazíš i na nějakého trpaslíka, jak si to tam kutá v hoře.

Solný důl Wieliczka ukrývá tajemství těžby z minulých staletí!

dul - 1
zdroj: Archiv blogerky dul - 1
aktualizováno 23.04.2018, 00:00 | 23.04.2018, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Prozkoumej tajemství starého solného dolu a třeba narazíš i na nějakého trpaslíka, jak si to tam kutá v hoře.

Jeden takový důl můžeš objevit ve Wieliczce, jeho vznik se datuje až do 13. století a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Pokud se vydáš do Krakova, určitě si naplánuj zajížďku i do nedaleké Wieliczky. Tam se ještě donedávna dobývala ze země sůl. Nyní je ale těžba zrušena a důl je zpřístupněn široké veřejnosti. Ačkoliv se jedná o podzemní prostory, teplota je zde překvapivě na příjemných 14-16°C.

 

dul - 2
(Foto: Archiv blogerky)

 

Během prohlídky se tak dozvíš nejen o těžbě soli od středověku do dnešních dob, ale i historickou důležitost či třeba pověst o vzniku tohoto dolu. Sůl známe všichni, ta ze sáčku je průhledná a bílá, ale sůl zde ve Wieliczce je našedlá a spíše zakalená. Nalezneš ji neopracovanou či zkrystalizovanou na stěnách, ale také vytesanou v podlaze do rozličných vzorů. Stojí za to vidět také zdejší „špagety“, tedy tenounké krápníky ze soli o velikosti brčka. Mimochodem, zkus si olíznout zdejší zdi nebo se napít ze solného pramene a zažít tak solný důl naplno.

 

dul - 3
(Foto: Archiv blogerky)

 

V dole narazíš na nepřeberné množství soch, na kterých je nejzvláštnější to, že jsou vytesány ze zdejší soli horníkem, který neměl umělecké vzdělání. I přesto jsou sochy působivé a jistě ti učarují. Navíc v nich uvidíš mnohdy osobnosti, které důl v minulosti navštívily, mezi ty nejvýznamnější patří např. Mikuláš Koperník, Johann Wolfgang von Goethe nebo Karol Wojtyła, který se zde zastavil dokonce dvakrát.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Užij si víkend v Liberci
5 věcí co dělat v Chiang Mai
Program na tvoje léto!

 

Kromě rozličných chodeb, místností s ukázkou zdejších prací či zatopených pater vstoupíš také do kaplí. Svojí monumentálností tě doslova ohromí kaple sv. Kingy, která je veliká přes dvě patra a obsahuje mnoho vytesaných obrazů či soch. Nalezneš zde především výjevy z Ježíšova života. Kaple je dnes využívána i pro svatební účely.

 

dul - 4
(Foto: Archiv blogerky)

 

Prohlídka dolu ve Wieliczce je opravdu výlet na jeden den a je spíše pro fyzicky zdravé lidi. Hned na počátku tě totiž chystá sestup po schodech a to přes 50 pater do hlubin země. S průvodkyní sice projdeš pouhé 1% chodeb, ovšem tato procházka bude trvat 2-3 h. Po ukončení prohlídky máš navíc možnost za příplatek se projet dobovým vláčkem (+1h, pouze polsky), prohlédnout si muzeum hornictví (+1h) a zavítat do interaktivní místnost, kde doporučuji zhlédnout 10minutové 5D video.
 

dul - 5
(Foto: Archiv blogerky)

 

Důl Wielicka je otevřen návštěvníkům pro klasické prohlídky denně od 7:30 do 19:30, během zimních měsíců od listopadu do března pak zkráceně od 8:00 do 17:00. Prohlídky jsou vždy s průvodcem a nalezneš je hned v několika jazycích, v češtině ale bohužel ne. Anglické prohlídky se pak konají každou půlhodinu. Cena pro dospělého je 89/94 PLN (dle období), snížená pak 69/74 PLN a za možnost natáčet či fotit si připlatíš 10 PLN.0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •