Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tak už to konečně proběhlo! Nejkrásnější čtyři knižní dny, během kterých nás čekala spousta akcí od nakladatelů, besed s autory a autogramiád.

Svět knihy 2018: První rozkoukávací den a první čeští autoři

svet knihy - 5
zdroj: Archiv blogerky svet knihy - 5
aktualizováno 28.05.2018, 00:00 | 28.05.2018, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Tak už to konečně proběhlo! Nejkrásnější čtyři knižní dny, během kterých nás čekala spousta akcí od nakladatelů, besed s autory a autogramiád.

Od 10. do 13. května v Praze na výstavišti Holešovice jsi mohla objevit velký knižní veletrh a festival Svět knihy.

 

Letošní ročník měl dvě hlavní témata, tím jedním je Komiks a v pravém křídle jsi našla nejen přednáškový sál, ale také bílou zeď, která by se měla do konce Světa knihy zaplnit kresbami. Druhým tématem bylo Převratné 20. století, které se ohlédlo za osmičkovými roky, které ovlivnily historii. Už při vstupu do areálu ti toto téma připomenulo spousta medailonků na velkých cedulích. Čestným hostem se tentokrát stala země Izrael, jejichž autoři se představili na mnoha besedách.

 

Čtvrteční den se nesl v duchu školních návštěv, přeci jen čtvrtek dopoledne se asi moc pracujícím lidem nehodí, a tak byly besedy věnovány především malým čtenářům. Já své dopoledne využila na oběhnutí nakladatelství, zjištění novinek, nakoupení několika knih (ano, už jsem přesáhla svůj limit max 5 knih a ne, nekoupila jsem zatím ani jednu z připraveného seznamu).

 

svet knihy - 1
(Foto: Archiv blogerky)

 

Hlavně jsem se ale dala do řeči hned s několika autory. Jiřího W. Procházku velmi potěšilo, když jsem přinesla na podepsání první vydání Hvězdných honáků, které jsem sháněla roky (kniha vyšla už ve třetím vydání). Napsal mi opravdu pěkné věnování, na které můžeš nakouknout na závěr článku.

 

Také jsem se pobavila s Vladem Ríšou o psaní, o jeho knihách a jak se jim daří. Nakonec jsem si odnesla podepsané Hvězdné vandráky a sborník českých povídek Mrtvý v parovodu, kam také přispěl svým příběhem.

 

Nakonec jsem natrefila na Františku Vrbenskou, která měla tento den také besedu. Byla opravdu potěšena, když jsem poprosila o autogram a společnou fotografii. Na besedě pak vyprávěla o psaní historického fantasy, všech možných úskalích a svoji besedu mířila směrem ke své nové knize Hořící kůň, kterou napsala společně s Lucií Lukačovičovou.

 

svet knihy - 2
(Foto: Archiv blogerky)

 

Františka Vrbenská mi podepisuje knihu Hořící kůň. Za fotografii děkuji nakladatelství Epocha.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jaký byl Humbook 2017, knižní festival pro mladé?
Tipy na knihy k vodě
Knížky, které otřásají Instagramem! Ladí do feedu a skvěle se čtou

 

Ale programu bylo zde samozřejmě více, nakoukla jsem i na besedu Kristiny Haidingerové o hororu, kde se konal i menší kvíz s diváky. Zaposlouchala jsem se do vyprávění cosplayerů z 501. legie, kteří promluvili nejen o kostýmech, ale o super akcích pro fanoušky, a také o jejich činnosti např. v nemocnicích. Na závěr večera jsem nakoukla také na komiksovou besedu o kreslíři Moebiusovi, o jeho začátcích a vlivu na tehdejší českou scénu.

 

Pokud jsi nenašla v programu žádnou besedu, která by tě zaujala a měla jsi již vše nakoupeno, dalo se rozkoukávat také po rozličných zdech, např. u komiksové místnosti na besedy jsi mohla nalézt spoustu komiksových ukázek z nových Rychlých šípů a dalších komiksů nebo sis mohla v pravém křídle posedět a zahrát si nějakou deskovou hru.

 

svet knihy - 3
(Foto: Archiv blogerky)

 

V mezičase jsem také obešla několik nakladatelství s pár otázkami, které mě poslední dobou nahlodávají a třeba tě s následujícími informacemi potěším. Také se ti líbí fantasy a sci-fi klasika, která vychází u Arga? Knihám věnují opravdu tu největší péči, pevné obálky, přebaly, ilustrace, všité záložky – prostě nádhera mít takovou knihu v knihovničce. A tak mě nahlodávalo, zda neplánují také vydat Enderovu hru a oni ji opravdu plánují a dokonce kompletní sérii. První díly by se mohly objevit na knižních pultech ke konci letošního roku.

 

Další můj dotaz směřoval na nakladatelství Fantom Print, které minulý rok zvažovalo, že by do Prahy pozvalo Luise Roya. V aktuální době to zatím nevypadá nikterak pozitivně, ale plánují mu u nás vydat další tři knihy a doufají, že pak by již naši zemi navštívil. Tak držme jim všichni palce, ať se zadaří. Mimochodem, někteří se mě ptali, jestli je ještě limitovaná edice Kodexu apokalypsy a Fantom Print posledních pár kousků na Svět knihy přivezl a dokonce na ně dal veletržní slevu, koupíš je pouze za 1500 Kč. Takže pokud jsi lovila, máš právě teď příležitost.

 

svet knihy - 4
(Foto: Archiv blogerky)

 

Mimochodem, navštívila jsi někdy Svět knihy? Pokud ne, pak očekávej obrovské vedro a dusno v levém křídle, které je bohužel pouze ve stanu. Ovšem tentokrát bylo vedro celý den a podepsalo se to na klimatu i v pravém křídle, které je klasickou zděnou budovou a většinou je tam dobře. Proto menší doporučení, pokud se sem chystáš, nabal si alespoň 2l vody s sebou. Jinak je zde Ugo s ovocnými šťávami 0,5l za 99 Kč nebo ve Festivalové kavárně se dá koupit pet lahev s ledovým čajem 0,5l za 35 Kč, nic lepšího jsem prozatím nenašla.

 

Jak ale bylo řečeno na zahájení festivalu, je přislíbeno, že bude další rok i levé křídlo zděné nebo se na něm začne alespoň pracovat. Tak doufejme, že se v následujících letech podmínky pro knižní veletrh zlepší.

 
Moje knižní přírůstky

 

Jinak jak jsem již zmiňovala, na knižní veletrh jsem šla s konkrétním seznamem, co si koupím, a s limitem 5 knih za celý veletrh. Tak nějak jsem to překročila hned první den, kdy jsem nakoupila dvojnásobek. Ale ono to nejde jinak, Argo má nádhernou klasiku, u Fantom Printu mě opět dostala ta jejich krabice Vše za 20 Kč, poslední knihu od Jany Rečkové jsem též nemohla vynechat, a když už máš na stánku autora, tak koupíš knihy i od něj, že. Sečteno podtrženo, takhle vypadá můj dnešní nákup.

 

Robert A. Heinlein – Měsíc je drsná milenka (Argo)
Robert Holdstock – Lavondyss (Argo)
Margaret Atwood – Příběh služebnice (Argo)
Ann Aguirre – Šeroprostor (Fantom Print)
Ann Aguirre – Hvězdný tulák (Fantom Print)
Ann Aguirre – Diplomatka (Fantom Print)
Vlado Ríša – Hvězdní vandráci (XB-1)
Vlado Ríša a kolektiv autorů – Mrtvý v parovodu (XB-1)
Jana Rečková – Misteri (Epocha)
Pavel Kohout – Katyně (domluveno bazarem)

 

svet knihy - 6
(Foto: Archiv blogerky)

 

Nové podpisy do sbírky

 

Františka Vrbenská, Lucie Lukačovičová – Hořící kůň (Epocha)
Jiří Walker Procházka – Hvězdní honáci (kniha dovezena pro podpis)
Vlado Ríša – Hvězdní vandráci (XB-1)
Vlado Ríša a kolektiv autorů – Mrtvý v parovodu (XB-1)0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •