Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Neděle, poslední den veletrhu, bývá programově poloviční, končí v časných odpoledních hodinách, ale i přesto určitě nabídne nějaký ten menší program.

Svět knihy 2018: Rozloučení se

svet knihy - 1
zdroj: Archiv blogerky svet knihy - 1
aktualizováno 11.06.2018, 00:00 | 11.06.2018, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Neděle, poslední den veletrhu, bývá programově poloviční, končí v časných odpoledních hodinách, ale i přesto určitě nabídne nějaký ten menší program.

Stejně tak i já si zde našla to svoje a těsně před odjezdem jsem se ještě na 4 hodiny zastavila.

 

Já se tedy zastavovala i všude po cestě, protože jsem neměla s sebou kufr (z minulého převozu knih zničený), dala jsem si limit 5 knih a ty, pozorná čtenářka, už jistě víš, jak to s tím nákupem knih dopadlo. Nakonec jsem je tedy musela vláčet domů v Ikea tašce a není lepší posilovny, než si z ramena na rameno přehazovat polovinu vlastní váhy.

 

Ale abych se vrátila ke Světu knihy, nakonec jsem zamířila na dvě přednášky a křty knih v jednom. První byla věnována rozloučení se zesnulou Janou Rečkovou, která bohužel letos v březnu podlehla rakovině, se kterou několik let bojovala. Na pódium tak vystoupili tři spisovatelé, přátelé a prostě ti nejbližší, kteří předčítali úryvky z její práce, ať již z fantastiky, tak z posledních zápisků z jejího života. Jana Rečková si nepřála, aby její životopis někdy sepsal někdo jiný, chtěla si sama sepsat své paměti, neboť tušila svůj odchod. Kniha Kvalita života spatřila světlo světa díky nakladatelství Epocha a pokřtila se právě na Světě knihy.

 

Jana Rečková byla na Světě knihy také oceněna in memoriam rovnou dvěma cenami a to za dlouholetou práci pro SF a také za nejlepší povídku, kterou nalezneš v sborníku Žena se sovou pod názvem Kamarádky navždy.

 

svet knihy - 2
(Foto: Archiv blogerky)

 

Po této poslední důstojné vzpomínce na velkou spisovatelku přišel na řadu další křest a další přednáška, tentokrát věnovaná povídkové antalogii Žena s labutí. Celkově cyklus Lehké fantazijno obsahuje čtyři knihy Žena s …, přičemž v každé se předvedlo 13 českých a slovenských spisovatelek s tematickou povídkou. Žena s labutí tuto v podstatě knižní tetralogii uzavírá. Překvapivě se na křest knihy dostavily nejen sestavitelky sborníku, ale také ilustrátorka obálky a 11 ze 13 spisovatelek, které do sborníku přispěly svojí povídkou. A čím se křtilo? Překvapivě potem z Krakena! Jednalo se tedy o jakýsi severský alkoholický nápoj, ale žádné ze zúčastněných autorek se po přičichnutí nepovedlo identifikovat, co to teda ten pot Krakena je zač. Zmiňovány byly hašlerky, sirup proti kašli či třeba absint.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Svět knihy 2018: První rozkoukávací den a první čeští autoři
Svět knihy 2018: Pátek o pohnutých lidských osudech
Svět knihy 2018: Hladová smečka hledá jídlo a autory

 

Autogramiáda, celkově rozhovory s mnoha lidmi a oběd s Petrou Štarkovou se nám tak nějak protáhly a na nádraží jsme vyrazily o dvě hodiny později, než jsme původně plánovaly, ale i přesto se jednalo o krásný den. Tak zase za rok a doufám, že se tam s vámi uvidím!


Moje knižní přírůstky

 

Původně jsem dnes plánovala si pořídit pouze Ženu s labutí, ke které jsem mimochodem dostala nádhernou placku i záložku. Ale Světem knihy se táhlo ještě jedno méně příjemné téma. Kdo ještě neslyšel o kauze Viktorka vs. Hektorka, brzy se o ní zmíním, takže očekávej co nejdříve článek. Knihy jsem si zakoupila právě k tomu, abych mohla vše ještě sama zhodnotit.

 

svet knihy - 3
(Foto: Archiv blogerky)

 

Klára Smolíková, Jan Smolík – Viktorka a vesmírná dobrodružství (Portál)
Veronika Francová – Hektorka a její vesmírné dobrodružství (Fragment)
Kolektiv autorů – Žena s labutí (Fortna)

 

Nové podpisy do sbírky

 

A na závěr podpisy, sborník jich získal překvapivě 14 (11 spisovatele, 1 ilustrátorka a 2 sestavitelky sborníku). Také mám podpis do Viktorky od Kláry Smolíkové, které tímto držím palce a doufám, že vše dopadne dobře.

 

svet knihy - 4
(Foto: Archiv blogerky)

 

Klára Smolíková, Jan Smolík – Viktorka a vesmírná dobrodružství (Portál)
Kolektiv autorů – Žena s labutí (Fortna)0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •