Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Se zimou máme spojené různé nemoci, které léto zahání. Jenže přicházejí jiní strašáci, kteří nám mohou znepříjemnit slunné počasí a upoutat nás na lůžko. Zvláště, když odjedeme k moři, kde jsou teploty vyšší, než jsme zvyklí.

Tepelné nebezpečí v létě

léto
zdroj: Thinkstockphotos léto
aktualizováno 12.06.2015, 01:00 | 12.06.2015, 01:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Se zimou máme spojené různé nemoci, které léto zahání. Jenže přicházejí jiní strašáci, kteří nám mohou znepříjemnit slunné počasí a upoutat nás na lůžko. Zvláště, když odjedeme k moři, kde jsou teploty vyšší, než jsme zvyklí.

Úpal a úžeh

 

Mnohdy se plete, který s názvu patří k jakému způsobu vyvolání, ale oba jsou stejně nebezpeční. Úpal vyvolává především pobyt v uzavřených neklimatizovaných prostorách, kde dochází k přehřátí celého těla. Stejně přehřátí ovšem může nastat i při zvýšené fyzické aktivitě. Proto je důležité pobývat nejen v dobře větraných místech, ochlazovat tělo, ale také dodržovat pitný režim.

 

Nezapomínejte, že nejsme v ohrožení jen my, ale také naši domácí mazlíčci. Často slýcháme o psech uzavřených v autě, kteří toto jednání bohužel nepřežili. Úžeh je naproti tomu přímé vystavení slunci, kdy se přehřívá přímo hlava a mozek. Je tedy vhodné se vyhnout slunci během nejvyšších poledních teplot. Navíc je důležité nosit pokrývku hlavy, klidně ji i průběžně namáčet, aby ochlazovala a dodržovat pitný režim.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Rozhovor s českou královnou twerku Anet Antošovou 
Top 5 míst, která o prázdninách určitě navštiv!

 

A co vás při úpalu a úžehu postihne? V první řadě je to bolest hlavy z dehydratace a zvýšená teplota, mohou se objevit křeče, nevolnost, ale i závratě. Je potřeba ihned začít ochlazovat tělo obklady či přímo vlažnou sprchou (ochlazovat postupně), dodávat tekutiny (iontový nápoj, voda se špetkou soli) a samozřejmě umístit postiženou osobu do chladného větraného prostředí.

 

Závěrem

 

Pokud tedy cítíte, že bude den výrazně teplejší nebo plánujete vyjet k moři, pamatujte na pravidelný pitný režim, pokrývku hlavy, vyvarováním se nevětraných prostor a hlavně, nechoďte na slunce během poledních hodin, kdy je jeho žár nejintenzivnější.11 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •