Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dle mého jsou tyto knihy opravdu důležité, protože vám mohou pomoci z pochybností či nevědomosti. Stačí jen náhlednout a již víte, co potřebujete vědět.

Tři knihy, které byste měli mít

Encyklopedie
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Encyklopedie
aktualizováno 31.01.2012, 07:12 | 31.01.2012, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Dle mého jsou tyto knihy opravdu důležité, protože vám mohou pomoci z pochybností či nevědomosti. Stačí jen náhlednout a již víte, co potřebujete vědět.

Co se týče mne, pomáhají mi téměř každý týden alespoň jedenkrát, proto se odvažuji je doporučit i vám. Tyto knihy by neměly chybět v žádné knihovničce, a tak vám prozradím, které to jsou, a podíváme se na ně trochu blíže.

Pravidla českého pravopisu
Můžete umět velmi dobře češtinu, ale občas se stane, že zaváháte. Patří tam 's' nebo 'z'? A co s tímhle slůvkem, bude tam 'i' nebo 'y'?

Kniha obsahuje rozsáhlý slovník, kde navíc u každého podstatného jména naleznete i rod, pokud byste váhali se skloňováním. Mimo jiné zde naleznete základní pravidla pro psaní i/y i s vyjmenovanými slovy, psaní je/ě, velká a malá písmena i onoho s/z. Tohle jsou jen pravidla pro psaní slov, ale naleznete zde i pravidla pro psaní vět - čárky, tečky, uvozovky, závorky... Však stačí tuto knihu otevřít a uvidíte sami :-)

Slovník cizích slov A-Ž
Tuto knihu jsem si pořídila z onoho krutého důvodu, kdy jsem zjistila, že se kolem mne začíná vyskytovat čím dál tím více slov, kterým nerozumím. Každému z nás se občas stane, že se někde dočteme, nebo zaslechneme něco, čemu nerozumíme. Jsou to slova přejatá, či odborná, a tak není divu.
Krom stručného vysvětlení pojmu zde nalezneme jeho rod a původ slova.

Pro ukázku jsem vám vybrala slovo, které ale jistě každý zná . Můžete si všimnout, že se zde vyskytují zkratky, které jsou v přední části knihy vypsány.
veterán - -a m
1. vysloužilý vojak, zvl. účastník války
2. sportovec starší věkové skupiny účastnící se soutěží pro ni vypisovaných
3. stroj ap., zvl. automobil starého typu jako předmět sběratelské záliby: závody veteránů; veteránský příd.

m - mužský rod
- z latiny
zvl. - zvláště, zvláštní
ap. - a podobně, a podobný
příd. - přídavné jméno, adjektivum

PŘEČTI SI TAKÉ:
Nauč se jazyk snadno a rychle
Zatoč se stresem ze školy!

Ottova encyklopedie A-Ž
Opět kniha, která vysvětluje slova, ale zcela jiným způsobem. Tentokrát se zde dozvíme základní informace, které mohou být doplněny i o obrazový materiál. Nemohu vypsat, co zde vše nalezneme, ale určitě si můžete být jisti zaměřeními, jako je zeměpis, biologie, sport, historie...

Takže si najdu jedno slovíčko, na kterém vám názorně ukáži, jak je v knize popsáno. Vybrala jsem záměrně slovo, které jistě každý zná, abyste mohli porovnat, co se zde můžete dozvědět. Následující slovo má i ilustraci.
bobr , rod -> savců z řádu -> hlodavců; ve sladkých vodách Eurasie a Sev. Ameriky žijí 2 druhy. Býložravci; výstavbou hrází z větví a bahna regulují hladinu v místech, kde si budují podzemní nory. B. evropský žije vzácně na Labi a Moravě.6 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •