Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Královský hrad umístěný na vršku Wawel je dominantou města Krakov. Kolem něj se vine řeka Visla s menším parkem přinášejícím procházku s krásným výhledem na tuto rozlehlou historickou stavbu.

Wawelský vrch dodnes ohrožuje drak!

krakov
zdroj: Archiv blogerky krakov
aktualizováno 30.03.2018, 00:00 | 30.03.2018, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Královský hrad umístěný na vršku Wawel je dominantou města Krakov. Kolem něj se vine řeka Visla s menším parkem přinášejícím procházku s krásným výhledem na tuto rozlehlou historickou stavbu.

Pokud se rozhodneš jít se podívat na Wawelský vrch, rozhodně svoji pouť začni kolem řeky, ať se můžeš řádně pokochat. Pod hradem se navíc nachází drak a jeho dračí sluj. Sice není živý, ale i dnes dokáže pořádně zatopit – socha totiž v náhodných intervalech chrlí oheň.

 

A právě díky drakovi dostalo podle legendy město Krakov svůj název. V dávných dobách bylo prý ohrožováno drakem a tak knížek Krak povolal své dva syny – Lecha a Kraka, aby draka přemohli. Těm se tak nakonec zadařilo díky drobné lsti, kdy do kůže zašili síru a drak tuto návnad snědl. Po tomto soustu dostal žízeň, zašel se napít k Visle a jeho břicho puklo. Vítězství nad drakem ovšem přineslo ještě jednu smrt – protože jeden z bratrů zabil druhého, aby mohl sklidit slávu za tento čin sám. Ovšem nakonec ani on nedopadl díky svému zločinu dobře, byl vyhnán a město získalo název po zavražděném Krakovi – Krakov.

 

Celý Wawelský vrch je otevřen denně a návštěvníci se můžou kochat panoramatickými výhledy na město z tohoto lehce vyvýšeného bodu. Na náměstí navíc narazíš na základy dříve existujících budov a dalšího kostela, Wawelský vrch byl dříve celý zastavěn, dnes je ale náměstí prostorné. I přesto je zde mnoho možností, kam si zajít na prohlídku. Jen chci upozornit, že nikde ve vnitřních prostorech není dovoleno fotografovat.

 

krakov
(Foto: Archiv blogerky)

 

Na Wawel je vhodné si vyčlenit určitě jeden den, protože toho nabízí mnoho – reprezentační místnosti, královské soukromé pokoje, královskou pokladnici a zbrojnici, Wawelskou katedrálu a výstavu Ztracený Wawel.

 

Je zde opravdu mnoho možností, co navštívit, a pokud přemýšlíš, jak ušetřit, je nejlepší si svůj výlet naplánovat na konkrétní den.


V pondělky od 1. května do 31. října jsou otevřeny pouze královská pokladnice a zbrojnice a výstava Ztracený Wawel. Každou neděli od 1. prosince do 31. března jsou otevřeny pouze reprezentační místnosti a výstava Ztracený Wawel. Díky tomuto omezení je vstup zdarma pro jednotlivce (neplatí pro skupinové výpravy). Ale pozor, je omezené množství lístku, takže není na škodu pořídit na pokladně dopředu nebo jít na pokladnu pro lístek ihned v otevírací dobu.
Samotná Wawelská katedrála není pod správou Královského hradu a je tak otevřena denně. Vstup do omezené části hlavní lodě katedrály je zdarma, pokud tedy chceš jen zvědavě nakouknout, můžeš ušetřit i zde.

 

Výstava Ztracený Wawel nabízí drobné nahlédnutí do historie a rekonstrukce některý architektonických prvků. Je bez průvodce a na počátku si můžeš zapůjčit orientační plán s drobnými popisky. Je zde místy ale lehce šero a obtížněji se čte. Po úzkých chodnících se půjdeš podívat k pozůstatkům velmi staré rotundy požehnané panny Marie z 10. století, nalezneš zde předměty z vykopávek denní použití. V pozdější fázi se dostaneš k rekonstrukci některých částečně dochovaných prvků či třeba celých kachlových kamen.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Výlet na horu Malá Stolová
Jak naplánovat výlet s kámoši a nezbláznit se?
36 hodin ve Varšavě

 

krakov
(Foto: Archiv blogerky)

 

Naší další zastávkou byla prohlídka reprezentačních místností, kde jsme udělali zásadní chybu – vše je bohužel bez průvodce, nenašli jsme ani žádné průvodní papíry a popisové cedule v místnostech pouze uvádějí účel místnosti, názvy předmětů, výrobce a století. Pokud sem tedy zavítáš, rozhodně neopomeň audioprůvodce.

 

I přes tuto naši chybičku musím uznat, že reprezentační místnosti jsou opravdu krásnou podívanou. Nejedná se sice o nějak příliš zaplněné místnostmi různými předměty, těch zde většinou naleznete 10-15 s důrazem na nábytek a obrazy. Po cestě objevíš také velké množství tapisérií s rozličnými výjevy. Ovšem ohromující dominantou těchto místností jsou všudypřítomné fresky lemující horní část stěn a znázorňující důležité události. Stropy jsou bohatě dřevěně vykládány.

 

Vždy, když si kupuješ vstup, pamatuj, že se jedná o prohlídku bez průvodce. Pro větší skupiny je možné připlatit si průvodce, ale pro jednotlivce je příjemnou možností využití audioprůvodce. Ten stojí pro dospělého 20 zlotých + dáváš ještě zálohu za zařízení nebo na občanský průkaz.
Audioprůvodce je opravdu detailní, plně nahrazuje klasického lidského průvodce a dobře tě místnostmi provede. Za sebe doporučuji si přinést vlastní sluchátka, mě ta jejich byla (i přes možnost nastavení) velká.

 

krakov
(Foto: Archiv blogerky)

 

Součástí komplexu na Wawelském vrchu je i Wawelská katedrála vystavěná v gotickém stylu. Ta je obklopena velkým množstvím věží a kaplí, kdy ani jedna není ve stejném stylu. Na první pohled tě jistě zaujme třeba taková Zikmundova kaple se zlacenou kopulí a to jsi jednotlivé kaple ještě neviděla zevnitř.

 

Když se nám tedy tak nepoštěstilo s prohlídkou reprezentačních místnosti, rozhodli jsme si audioprůvodce připlatit k prohlídce Wawelské katedrály. Zde máš dokonce k dispozici češtinu! Najednou to pro nás byla úplně jiná prohlídka a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí i ze života zdejší šlechty. Při zaplacení prohlídky dostaneš přístup do všech kaplí a také vystoupáš k 10t těžkému Zikmundovu zvonu, kde si můžeš něco přát. Mimochodem, tohle je jediné vnitřní místo, kde je povoleno fotografovat. K prohlídce je zpřístupněna i krypta, která je posledním odpočinkem pro mnoho významných osobností, včetně nedávno tragicky zesnulého polského prezidenta Lecha Kaczynskeho.

 

Hrad je otevřen denně a vstupenky taktéž s jedinou výjimkou, kdy od listoapdu do března je zavřeno v pondělky. Pokud se rozhodneš zajít na hrad v zimní sezóně (listopad-březen), vyjde tě vstupné levněji – 16 złotých dospělý / 9 złotých dítě. V letní sezóně je to pak 20 złotých dospělý / 12 złotých dítě. Vstupné na Ztracený Wawel je poloviční Audioprůvodce pro dospělého zakoupíš za 20 złotých, pro dítě pak za 12 złotých.

 

Pokud se rozhodneš navštívit katedrálu, otevřeno je celoročně a vstup je zdarma, ovšem do rozšířených prostor, katakomb a do věže stojí vstupné 12 złotých za dospělého / 7 złotých za dítě. Za audioprůvodce zaplatíš 7 złotých a dítě 5 złotých.0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •