Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ve škole tě naučí mnoho věcí, ale bohužel ne to, jak se máš učit. Na to musíš přijít sama! Připravila jsem si pro tebe tipy, které ti možná pomohou. Přijď na to, jaká technika ti nejvíce vyhovuje.

10 originálních tipů, jak se rychle naučit nové učivo!

učení
zdroj: Thinkstockphotos učení
aktualizováno 01.02.2018, 00:23 | 01.02.2018, 00:00 | Michaela Vančurová/Krasna.cz

Ve škole tě naučí mnoho věcí, ale bohužel ne to, jak se máš učit. Na to musíš přijít sama! Připravila jsem si pro tebe tipy, které ti možná pomohou. Přijď na to, jaká technika ti nejvíce vyhovuje.

Nezapomeň na zvýrazňovače a malůvky!


Nemusíš mít fotografickou paměť, aby ti tento tip pomohl. Tvůj zrak si lépe vybaví informace, pokud nebudou jen nudně napsané na papíře. Použij zvýrazňovače, pastelky, podtrhuj různými styly nebo si připisuj své poznámky a kresli malůvky. To vše ti pomůže si učivo lépe představit.


Přepisuj si učivo!


Mojí sestře vždy pomáhala technika psaní. Učivo přepisovala a přepisovala, až si jej zapamatovala. Sice jsme měli velkou spotřebu papírů a propisek a někdy ji ukrutně bolela ruka, ale věděla, že tohle na ni zkrátka funguje! Zkus to taky!


Nahrávej si danou látku!


Použij mikrofon v tvém telefonu a nahraj se při přeříkávání učiva. Poté si můžeš danou látku přehrávat při cestě do školy a i tím se učit.


Vyzkoušej sebe samu!


Napiš si na papírek otázky (a z druhé strany můžeš mít odpověď), poté si losuj a zkoušej samu sebe. Stejně tak můžeš použít diktafon, kde si nahraješ otázku a poté si ji pustíš.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Co dělat, když potřebuješ pauzu od učení?
Bylinky, které ti pomohou s učením
Přepadá tě při učení únava? Pryč s ní!


Použij lepíky!


Samolepící poznámkové bločky jsou oblíbenou pomůckou všech studentů. Můžeš si na ně psát poznámky k jednotlivým stránkám, anebo si je polep po celém bytě! Napiš si na ně pojmy a ty poté budeš mít neustále na očích. Například půjdeš na záchod a při tom na skříni uvidíš lepík s definicí, kterou si potřebuješ zapamatovat.


Napiš si osnovu!


Pokud ti učení přerůstá přes hlavu a je ho až příliš, pak si jej před zkouškou zajisté nestihneš ani přečíst. Na konec každé kapitoly si sepiš menší výpisek, který bude obsahovat stručně to podstatné. Poté už jen přečteš tuto osnovu a jasně se ti vybaví i ten zbytek!


Někoho uč!


Jako malá jsem učila plyšáky, nyní jsou mou obětí spolužáci nebo i máma. Vykládám jí vlastními slovy, jak danou látku chápu. Poté o tom diskutujeme a mně se to ukládá do dlouhodobé paměti. Pokud se má navíc jednat o ústní zkoušení, rozhodně se uč nahlas! Budeš to mít nacvičené a nebudeš se před zkoušejícím zakoktávat.


Zkus chodit!


Moje kamarádka chvíli neposedí. Při učení jí pomáhá, když chodí po pokoji tam a zase zpátky. Zkoušela jsi to někdy? U tohoto stylu učení rozhodně neusneš!


Žvýkej žvýkačku!


Nedávno jsem četla o experimentu, kdy děti, které při učení žvýkaly žvýkačku, se naučily více, než ty, které ji nežvýkaly. Zkus to!


Škola hrou!


Připomíná ti nějaké složité slovo něco? Vymýšlej asociace. Máš vyjmenovávat jednotlivá slova za sebou, poskládej si z jejich počátečních písmen slovo. Někomu pomáhá vytvářet z učiva básničky či písničky. Je tolik způsobů, jak si učivo zapamatovat.8 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •