Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dříve se tomu říkalo „lenost“ a dnes tohle slovíčko nahradila „prokrastinace“. Odkládání povinností se ale většinou nevyplácí. V tomto článku jsem si pro tebe připravila 5 tipů, jak proti prokrastinaci zabojovat!

5 tipů, jak bojovat proti prokrastinaci

Prokrastinace
zdroj: Thinkstockphotos Prokrastinace
aktualizováno 25.10.2018, 00:00 | 25.10.2018, 00:00 | Michaela Vančurová/Krasna.cz

Dříve se tomu říkalo „lenost“ a dnes tohle slovíčko nahradila „prokrastinace“. Odkládání povinností se ale většinou nevyplácí. V tomto článku jsem si pro tebe připravila 5 tipů, jak proti prokrastinaci zabojovat!

Sepiš si motivační listinu ve chvíli, kdy budeš přemotivovaná!


Věřím, že jednou za čas přijde i období, kdy oplýváš motivací danou věc dělat. V tu chvíli je ta nejlepší doma na sepsání bodů, které tě donutí vstát a něco dělat, pokud se ti zrovna nebude chtít. Uvedu ti příklad: chceš se stát učitelkou v mateřské školce. Máš před zkouškou a vůbec se ti nechce učit. Pak procházíš okolo mateřské školky, kde si na hřišti hrají svišti a ty najednou cítíš, že tohle je přesně to, co chceš v životě dělat! Jak toho dosáhneš? Na zkoušku se naučíš a tím budeš o krok blíž k cíli. Jsi namotivovaná! Víš, co chceš, víš, proč to chceš… jdi a sepiš si v bodech, proč to děláš.


Taková motivační listina může obsahovat následující body:


- Čeho chceš v životě dosáhnout?
- Jaké budou plynout následky v případě, že to neuděláš?
- Nenechávej povinnosti na poslední chvíli, nikdy nevíš, co se stane. Vzpomeň si na to, jak je práce pod tlakem stresující!


Urči si čas relaxu a čas práce!


Naivně si myslet, že pracovat budeš 24/7 rozhodně není zdravé a ani reálné. Tělo i duše potřebují odpočinek. Workoholici dost dobře znají pocit, kdy mají čas odpočinku a neustále musí myslet na to, co by za tu dobu stihli odpracovat a že pak nebudou stíhat a podobně. Pokud si určíš, kdy budeš odpočívat a kdy pracovat, zařídíš si podle tohoto aktivity. Při relaxu se nebudeš cítit provinile a při práci budeš vědět, že stačí ještě „tohle“ udělat a přijde zasloužený odpočinek. Školákům speciálně doporučuji si takto naplánovat období prázdnin, aby si je náležitě užili.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Přestaň s věčným odkládáním povinností aneb Vyhraj boj s prokrastinací
Kdepak lenost. Za všechno může prokrastinace!
Jak skoncovat s prokrastinací


Nauč se psát TO-DO listy!


Kouzlo to-do listů objevil ne jeden člověk a stále přibývá těch, kteří je využívají. Večer si sedni s tužkou v ruce k listu papíru (případně si jej můžeš zapisovat do poznámek v telefonu) a naplánuj si hodinu po hodině další den. Budeš tak přesně vědět, co tě čeká. Při tvoření tohoto plánu zůstávej nohama při zemi. Mysli na přestávky na jídlo, na odpočinek, zahrň tam i něco příjemného/něco, co ti udělá radost. Pokud si čas správně rozvrhneš, zjistíš, že 24 hodin je pořádně dlouhá doba a dá se za ni stihnout toho mnoho. Mohu potvrdit, že ten pocit při odškrtávání (splnění) daných aktivit je k nezaplacení.


Odměňuj se!


Již jsem zde nakousla odměny v podobě následného relaxu, ovšem čas „volna“ se dá využít mnoha způsoby. Může se jednat o svižnou procházku s kamarádkou, kdy proberete všechno nové i staré. Můžeš si zajít do obchoďáku pro nový pěkný kousek do tvého šatníku. Mnoho lidí se také odměňuje prostřednictvím jídla. Řekni si: „když tohle udělám, potom si můžu pustit seriál“. Buď na sebe přísná, ale i hodná.


Měj nad sebou dohled!


Pokud víš, že sama nejsi schopna se dostatečně bičovat, pak požádej o pomoc své blízké. Mohou to být rodiče, kteří tě jistě budou rádi motivovat, ale také kamarádka, která tě dotlačí ke konci prokrastinace klidně prostřednictvím zpráv přes telefon. Řekni jim svůj problém, požádej je a následně je poslouchej a děkuj.


A co motivuje tebe v boji proti prokrastinaci? Pokud máš nějaké tipy, poděl se o ně v komentářích.2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •