Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Neustále si stěžují, jak je dnešní generace zkažená, přitom je to dáno jejich výchovou. Jsou trhliny ve výchově, které mně osobně vadí. Nemohu se přes ně přenést a neustále se ptám sama sebe „Jak je to možné?“. V tomto článku se pojď se mnou zamys...

6 chyb ve výchově dětí, které mě štvou

Matka a dcera
zdroj: Thinkstockphotos Matka a dcera
aktualizováno 02.06.2018, 00:00 | 02.06.2018, 00:00 | Michaela Vančurová/Krasna.cz

Neustále si stěžují, jak je dnešní generace zkažená, přitom je to dáno jejich výchovou. Jsou trhliny ve výchově, které mně osobně vadí. Nemohu se přes ně přenést a neustále se ptám sama sebe „Jak je to možné?“. V tomto článku se pojď se mnou zamyslet nad výchovou některých rodičů.

1. Neučí děti třídit odpad


Není to taková věda: plast patří do žlutého kontejneru, sklo do zeleného a papír do modrého. Některé rodiny se s tím však nepářou. Rodičové jsou příliš pohodlní na to odpad třídit, děti to u nich vidí a pomalu je ani nenapadne, že by ony to mohly dělat jinak. S tím souvisí samozřejmě i odhazování odpadků v přírodě a jiné znečišťování. Z toho je mi až do pláče. Je to přece náš svět, my v něm žijeme… jaké si to uděláme, takové to budeme mít. A chceme žít ve špíně?


2. Nenabádají děti starat se o prarodiče


Babičky a dědečkové se o svá vnoučata starají (povětšinou, ovšem samozřejmě ne vždy tomu tak je), dokud jen můžou. Poté zestárnou, děti přijdou do puberty a vše je rázem jinak. Najednou prarodiče potřebují pomoc; a puberťáci? Ty ani nenapadne se za staroušky stavit. Jedině v případě, že by dostali nějaké peníze. Starat se o naše blízké v případě, že to potřebují, je přeci samozřejmost. Jenže pokud jsou rodiče časově vytížení a nezvládají to, nevedou k tomu své děti, pak není divu, že i oni na stáří zůstanou sami.


3. Nekontrolují, co si jejich děti oblékají


Je samozřejmé, že doba a trendy se mění. Mnohdy rodičové nezvládají sledovat, co se zrovna nosí. Ale je snad jasné, že pokud dítěti trčí zadek z kraťasů, lezou prsa z trička a navíc vystavuje holý pupek ve škole, pak něco není v pořádku.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Víme, v čem budeš stejná jako tvá máma!
Nejmladší, nejstarší, jedináček - Co to o tobě říká?
Jak se z tebe stal člověk, kterým jsi?


4. Za vše může učitel, ne žák


Rodiče se snaží vychovávat své děti tak, aby z nich rostli sebevědomí jedinci. Mnohdy je však toho sebevědomí až příliš. Učitel si dovolí stěžovat si na nějakého žáka u rodičů, a jak to dopadne? Samozřejmě, že za vše může učitel, nikoliv žák.


5. Z dětí vyrůstají kulturní barbaři


Ne každý rodič vede své dítě k tomu, aby se zajímalo o kulturu. Nenavštěvují s ním koncerty, výstavy, divadlo, hrady a zámky. To vše je kultura, která si zaslouží naši pozornost. Měli bychom předávat naše poznatky dalším generacím. Vést je k tomuto bádání.


6. Děti vše dostanou naservírovaný na talíři


„Maminko, zavolej tam a vyřiď mi tamto, udělej tamto a taky tamto“ – je nutné vést děti k samostatnosti. Aby viděly, že všechno stojí peníze, nic nedostanou zadarmo, že až po práci přijdou koláče.


A co tebe štve na výchově některých rodičů?6 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •