Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Studenti si připravují prezentace do školy, někteří pracující musí čelit výzvě mluveného projevu dennodenně v rámci své kariéry… Ovšem pro mnoho lidí znamená mluvený projev především stres.

Jak se přestat bát prezentovat před lidmi?

Stres
zdroj: Thinkstockphotos Stres
aktualizováno 20.11.2018, 00:00 | 20.11.2018, 00:00 | Michaela Vančurová/Krasna.cz

Studenti si připravují prezentace do školy, někteří pracující musí čelit výzvě mluveného projevu dennodenně v rámci své kariéry… Ovšem pro mnoho lidí znamená mluvený projev především stres.

Někteří se narodí se schopností dobře se vyjadřovat a prezentace je přímo baví a vyžívají se v nich. Jiní nemají to štěstí a tento způsob projevu je pro ně stresující, nevědí, jak na to, nedokáží zaujmout obecenstvo a svírá se jim žaludek při pomyšlení, že je tento nelehký úkol čeká.


V tomto článku jsem si pro tebe připravila tipy, jak na mluvený projev, aby vše hladce probíhalo, a taky nějaké ty další osvědčené tipy.


Trénuj nahlas!


Nejlepší možností je samozřejmě trénování nahlas. Povídej svůj projev manželovi, dětem nebo kamarádkám. Čím víckrát svá slova vyslovíš, tím si je i více osvojíš a zapamatuješ. Nepodceňuj to. Posluchači ti nejlépe poví, jaká tzv. vycpávková slova používáš. Je to například „prostě, vlastně, no, ehm, takže“ či něco jiného? Dej si na tato slova pozor.


Stoupni si k zrcadlu!


Mnoho prezentujících si neuvědomuje, jaké neverbální projevy dělá. Někteří přešlapují z místa na místo, upravují si vlasy, hrají si s páskem od kalhot nebo se třeba škrabou na nose. Těchto projevů si nejsnáze všimneš, pokud si projev natrénuješ před zrcadlem nebo si sama sebe natočíš na kameru a poté si záznam pustíš. Pouč se ze svých chyb!

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak na dobrou prezentaci?
Máš strach prezentovat projekty ve škole?
Překonej trému ze školní prezentace – 3 tipy pro tebe!


Připrav si osnovu!


Prezentující má právo na pár listů papíru v rukou. Ve stresu mnohé zapomeneš a budeš potřebovat poznámky, aby ses vrátila zpět do toku myšlenky. Souvislý text na 30 stran rozhodně není dobrou volbou, lehce by ses v něm ztratila. Raději si připrav stručnou osnovu s body, o kterých chceš mluvit. Doporučila bych ti také, aby tato slova byla ve větším fondu písma, abys vše snadněji našla a nemžourala na malá písmenka na papíře.


Vezmi si tužku do ruky!


Máš problém, že si při prezentacích hraješ s rukama a neustále s nimi mácháš ze strany na stranu? Řešení je jednoduché. Vezmi si do rukou tužku (kterou můžeš případně použít i jako ukazovátko). Tuto tužku uchyť za každý konec jednou rukou a nebude tě to lákat s nimi jakkoliv máchat.


Připrav si pití!


Při mluveném projevu se může stát, že ti vyschne v krku nebo se třeba zakašleš a vodu zkrátka potřebovat budeš. Připrav si láhev s čistou vodou. Mám pro tebe navíc malý tip! Pokud ztratíš niť a nebudeš vědět, jak dál pokračovat, napij se. Získáš tím čas na rozmyšlení, co jsi vlastně chtěla říci a posluchačům to nepřijde divné, protože pití je přirozená potřeba.


Chovej se přirozeně!


A v neposlední řadě se uvolni. O nic nejde, svět se nehroutí, a když nejde o život, nejde o nic. Nebuď křečovitá, netřepej se jako malá čivava. Navaž s posluchači kontakt prostřednictvím příkladů z praxe a otázek. Zapoj je do debaty a udrž tak jejich pozornost. Pohybuj se z místa na místo, klidně napříč celou posluchárnou. Občas zvyš hlas, abyste nebyla neustále na jedné (uspávací) tónině. Nevyhýbej se pohledu na publikum, udržuj s nimi oční kontakt.2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •