Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sny – to je to, co mě vždycky zajímalo. Přijde mi to natolik fascinující a tak složité. Jak jen si naše mysl dokáže vytvořit občas tak složitý a zvrácený, graficky dokonalý příběh, a pak nám jej přehrát? Vidí slepý ve snech? Jakou mají sny podstat...

Když chceš utéct ze života, spi!

spánek
zdroj: Thinkstockphotos spánek
aktualizováno 04.11.2015, 12:30 | 04.11.2015, 12:30 | Michaela Vančurová/Krasna.cz

Sny – to je to, co mě vždycky zajímalo. Přijde mi to natolik fascinující a tak složité. Jak jen si naše mysl dokáže vytvořit občas tak složitý a zvrácený, graficky dokonalý příběh, a pak nám jej přehrát? Vidí slepý ve snech? Jakou mají sny podstatu? Co vlastně znamenají a k čemu jsou dobrý?

„Sen je divadlo, v němž je spící scénou, hercem, nápovědou, režisérem, autorem, obecenstvem i kritikou“, říká Jung.

 

Nejprve něco k minulosti.

Lidé rozšířili teorie, které říkají, že spánek vznikl jako taková ochrana před nočními hrozbami, které dříve jeskyním lidem hrozily. Člověk totiž v noci špatně vidí, což by mohlo být pro něj nebezpečné (např.: napadnutí zvěře). Bez dostatku světla se toho také nedá příliš dělat (např.: hledání potravy), proto vznikla tato hypnóza (= spánek). Člověk si dokáže všechno odůvodnit…


Spánek je pro naše tělo důležitější než si mnozí myslí.

Při něm dochází k třídění, přemisťování a ukládání potřebných informací do paměti. Je důležitý také z hlediska zapomínání nebo řešení problémů. Dokonce ani tehdy si náš mozek nevezme dovolenou a stále pracuje. Jsou zaznamenány případy, kdy lidé těsně po probuzení vyřešili nějaký těžký vědecký problém.


Začíná to prohloubeným dýcháním, pokračuje to zavíráním očí a dostáváme se do doby mezi bděním a spánkem.

V tomto stádiu se může objevovat škubání tělem, hlavně nohami (doktoři tomu říkají Syndrom neklidných nohou). Jestli sis myslela, že nejsi normální, můžu tě uklidnit, že tyto svalové křeče jsou zcela normální.

 

A teď pár zajímavostí:


- Vše je natolik dokonalé, že naše tělo je ve spánku, kdy se nám zdají sny prakticky „ochrnuté“ z důvodu, abychom sny aktivně nepřehrávali. Jinak by to vypadalo opravdu zajímavě.
- Každou noc se člověku zdá zhruba 5 snů. Pamatujeme si asi jen 10% (každý sní, jen někteří si hůře pamatují). Nejčastěji si pamatujeme ranní sny.
- Jeden sen trvá zpravidla 20 minut a může se nám zdát několikrát za noc.
- Můžeš se naučit fígl, jak si ve snu uvědomit, že je to pouze sen. Pokud se naučíš a budeš přes spaním myslet na to, že pokud se ve snu např. podíváš na ruku, tak si to uvědomíš. Skutečně se tak může stát. A to je přece super, ne? Budeš si moct dělat, cokoliv se ti zachce. Třeba já pravidelně běhám po městě nahá.
- Lidská mysl si nedovede vytvořit nějaký nový obličej, proto každého, kterého ve svém snu potkáš, už si někdy v životě viděla a mohl to být třeba jen náhodný kolemjdoucí.
- A vidí teda slepí lidé ve snech? Je to často diskutované téma a otázka. Já po ni zapátrala. Ti, kteří přišli o zrak až v průběhu života, tak vidí. Ti, kteří se tak již narodili, prožívají sny pomocí jiných smyslů (doteky, zvuky…).

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jídlo - tvůj pomocník nebo nepřítel 
Jak nepropadnout podzimní depresi?

 

Všechny sny mají svůj význam, podíváme-li se hlouběji. Jsou to všechno naše strachy, nevyřčené touhy, naše obavy a vzpomínky. Jsou obrovskou součástí našeho života, jelikož nám čistí hlavu a přinášejí nám odpočinek, proto spánek nezanedbávej a plně se mu věnuj! Vždyť je to krásný svět neomezených možností.6 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •