Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Většina dětí začne mít problémy se zrakem v pubertě (okolo 12 roku). Často je to důsledkem špatné stravy, či bleskového růstu.

Když na svět nevidíš

Brýle
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Brýle
aktualizováno 01.08.2011, 05:35 | 01.08.2011, 00:00 | Michaela Vančurová/Krasna.cz

Většina dětí začne mít problémy se zrakem v pubertě (okolo 12 roku). Často je to důsledkem špatné stravy, či bleskového růstu.

Najednou zjistíš, že vás, co nevidí na tabuli, ve škole přibývá a že už to prostě dál takhle nejde. Mou krátkozrakost způsobilo špatné stravování. Ne, že bych nejedla mrkev, a proto jsem byla hned slepá – takto to nefunguje, mrkev zázraky neumí. Upozorňuji, že vše nemusí probíhat stejně! Píšu jen z vlastních zkušeností. Budu tu mluvit o krátkozrakosti, ne dalekozrakosti.

V prvé řadě žádné stresy, tento problém má spousta dětí. Musíš si o tom s někým promluvit. Nejlépe s mámou, která tě musí co nejdříve objednat k očnímu lékaři. Objednávací lhůta je u "očařů“ tragická, a proto čím dřív, tím líp. Mezitím, než se k očnímu dostaneš, si musíš vystačit sama. A proto hupsni ze zadní lavice ve třídě do přední (učitelé by v tomhle měli být tolerantní), anebo je tu ještě jedna možnost. Sešity s látkou si budeš o přestávce dopisovat od souseda a v hodinách budeš jen poslouchat.

Na návštěvě u lékaře zachovej klid. Není to o moc horší než zubař, či úplně normální doktor. Při celé prohlídce můžeš zůstat oblečená, a proto není třeba se ani stydět. Hlavně si s sebou někoho vezmi (nejlépe rodiče). Znáš tu tabulku s písmenky, které musíš číst, zatímco jedno oko si něčím překrýváš? Tady se tomu určitě nevyhneš. Teď bys neměla lhát ani machrovat. Tipnout si můžeš, ale buď upřímná, a když nevidíš, tak to prostě řekni.

Doktor(ka) ti nasadí obroučky, do kterých postupně bude dávat čočky. Ty, ve kterých budeš vidět nejlépe, jsou ty pravé! Jenže tímto to nekončí. Doktor(ka) si tě určitě odvede na ještě nějaké testy. Například mně dělají tohle - jedním okem se musíš koukat do červeného světýlka, které se postupně přibližuje, nesmím mrkat, a když je nejblíže, foukne mi do očí. Poté se třeba musím koukat do přístroje, kde vidím takový "domeček“, a pak ještě pár vyšetření, kde mi například svítí do očí (měření).

Po vyšetření doktorka řekne verdikt a možná ti ještě rozkape oči (ale toho se taky určitě nemusíš bát).

Máš předepsané brýle. Pokud máš jen jednu dioptrii, nemusíš hned okolo toho dělat povyk. S jednou dioptrií se dá žít i bez brýlí. Mě doktorka tenkrát řekla, že bych ty brýle měla nosit jen výjimečně, protože oči si na brýle zvyknou a bude se mi to ještě více zhoršovat. Bohužel, i přestože jsem se snažila, tak se mi to stále zhoršuje. Brýle si můžeš vyzvednout do týdne.

Nemáš představu, jaké brýle by ti slušely? Ty ji možná nemáš, ale paní v obchodě ti poradí okamžitě. Má s tímto zkušenost. Stačí říct: "Dobrý den. Chci brýle!“ A už ti dá na výběr z deseti brýlí. I já měla dilema... 

Pouzdro na brýle
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Koukni se do zrcadla, jak ti sluší. Také se v nich musíš cítit pohodlně. Hodí se k tobě? Budou se ti hodit k oblečení? Určitě s sebou vezmi doprovod, který ti při nejhorším poradí. K brýlím je třeba si vybrat pouzdro, které pokud si nevybereš, tak dostaneš zdarma!

Neber brýle jako obtíž! Za brýle se v dnešním světě vůbec nemusíš chybět. Krásně ti zvýrazní oči, a proto můžeš kašlat na líčení. Některým lidem brýle dokonce sluší natolik, že bez nich vypadají mnohem hůř.

Brýle
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Moderní jsou teď velké brýle s černými obroučky, ale je na tobě, které si vybereš. Nemusíš si je kupovat jen protože jsou IN. Každému nesluší.8 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •