Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Do jógy jsem se zamilovala ve 13 letech, kdy jsem poprvé usedla na cvičební podložku a začala jsem.

Proč začít s jógou? Tohle tě možná překvapí!

Jóga
zdroj: Thinkstockphotos Jóga
aktualizováno 15.01.2019, 00:00 | 15.01.2019, 00:00 | Michaela Vančurová/Krasna.cz

Do jógy jsem se zamilovala ve 13 letech, kdy jsem poprvé usedla na cvičební podložku a začala jsem.

Ráda bych ti v tomto článku pověděla, proč začít s jógou a jaké jsou její hlavní benefity. Někteří tvrdí, že jóga se nedá považovat za sport, že je to jen pouhé protahování a dýchání. Tito lidé by se pravděpodobně již po první lekci divili, jak by se zapotili. Dle mého názoru je to rozhodně vhodný doplněk ke klasickému posilování či sportování, pokud ses rozhodla začít něco dělat pro své tělo.


Považujeme-li jógu za sport, pak je to přesně ten druh sportu, který mě osobně vyhovuje nejvíce. Nejsem soutěžní typ, nerada se utkávám s jinými lidmi a měřím s nimi síly. Dokonce ani nepreferuji týmové aktivity, kde se spoléhám na své spoluhráče a oni taktéž na mě. Jóga je vhodná pro individualisty. Zde jedeš sama za sebe.


Jóga je určená pro všechny. Nevybírá si, nijak nás neselektuje. Mladí i staří jsou vítáni. Je vhodná také pro lidi s onemocněním dýchacích cest, jelikož se při józe učíme správnému dýchání. Při jednotlivých cvicích si protahujeme celé tělo, což je proces, který by měl dělat každý z nás. Vhodný na záda, klouby, svaly, bolesti za krkem nebo menstruační bolesti. Často se objevuje fráze „sportem k trvalé invaliditě“ – to u jógy je to přesně naopak.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Velký přehled: Druhy jógy od A do V
5 důvodů, proč cvičit jógu
Hot jóga je v kurzu, poznej ale i její stinnou stránku


Jóga nám pomáhá udržovat nejen fyzické zdraví, ale především to psychické, které je stejně (možná i více) důležité. Nikdy jsem se necítila tolik uvolněně jako po mé první lekci jógy. Měla jsem pocit, že všechny problémy odpluly, že mám čisté myšlenky a rozumné úsudky. V ten moment jsem měla pocit, že dokáži, cokoliv jen budu chtít. Byla jsem pozitivně naladěna a mé tělo mi děkovalo. Ani po letech se po cvičení necítím jinak. Stále tento úžasný pocit přetrvává.


Jógu můžeš dělat kdekoliv. Ano, pro začátek je dobré si zaplatit hodiny s profesionálkou, která ti ukáže, jak na to. Později si můžeš sestavit vlastní sestavu, případně cvičit podle videí na internetu nebo knížek. Máš mnoho možností, kde k józe přijít. Není to ani cvičení nijak finančně náročné. Vhod ti přijde pouze cvičební podložka, která bude šetrná pro tvá záda, zadeček i klouby. Cvičit můžeš v čemkoliv, přines si na pomoc také láhev čiré vody a toť je vše! Nic speciálního, nic náročného.


Možná ti zpočátku budou dělat některé cviky problémy. Je potřeba postupovat pomalu a s rozvahou. Dej si na čas, abys svému tělu neublížila. Poté už se budeš jen a jen zlepšovat. Uvidíš, že progres je rychlý a znatelný. Tvé rozsahy se budou zlepšovat, tělo bude pružnější (ne tolik zranitelné), zlepší se ti držení těla (i přes den při chůzi a sezení) a budeš vědět, jak správně dýchat.


A tohle jsou, lidičky, důvody, proč miluji jógu.4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •