Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Léto, vedro a hlavně sluníčko to nejsou jen charakteristické znaky velkých prázdnin, můžou to být také i velké starosti. Aniž bychom o to stáli, stane se a spálíme se. Červená pokožka pak pálí, svědí a bolí… tak co teď?

První pomoc při spálení se sluníčkem

spálení
zdroj: Thinkstockphotos spálení
aktualizováno 10.08.2015, 13:15 | 10.08.2015, 13:15 | Michaela Vančurová/Krasna.cz

Léto, vedro a hlavně sluníčko to nejsou jen charakteristické znaky velkých prázdnin, můžou to být také i velké starosti. Aniž bychom o to stáli, stane se a spálíme se. Červená pokožka pak pálí, svědí a bolí… tak co teď?

Vše to začíná u toho, jaký máš fototyp pleti. Podle toho se budeš opalovat, ale i spalovat. Proto jsem si pro tebe připravila takový malý přehled:

 

Fototyp I: Charakteristické je pro tento fototyp světlá pleť (mnohdy s pihami), vlasy se zrzavým podtónem či úplně zrzavé a světlé oči. Tato pokožka je nejnáchylnější ke spálení, proto je nutné ji nejvíce chránit opalovacími krémy s vysokým SPF (u nás 20, 30, k moři i 50). Nedoporučuje se ani dlouhý pobyt na sluníčku. Tvá pokožka je velmi citlivá a obsahuje málo ochranných pigmentů, které by zabránily spálení, proto si dávej pozor!


Fototyp II: Zřejmě si vlastníkem citlivé pokožky. Charakteristická je pro tebe opět světlá pleť, občas se vyskytují pihy, vlasy jsou blond až hnědé, oči šedé, modré nebo zelené. V České republice ti postačí SPF 20, v zahraničí si přiber do tašky raději 30 nebo až 40. I tento fototyp pokožky se velmi lehce spálí, i když už ne tak jako fototyp I, přesto si dávej velký pozor na sluníčko!


Fototyp III:
Lidé s touto normální pokožkou tvoří většinu naší populace. Jsou to lidé s přirozenou barvou pleti (nijak obzvlášť bílou, spíše světlehnědou) bez pih. Typickou členkou této skupiny je brunetka s hnědýma očima. U tohoto typu už můžeš používat SPF 15 nebo 20, k moři maximálně 20. Tento fototyp se velmi snadno opaluje do bronzova a méně snadno spálí, i když to není vyloučené.


Fototyp IV: Posledním typem jsou lidé se snědou pokožkou bez pihy, s tmavými vlasy i očima. Jsou vůči slunci nejodolnější. I přestože se jen těžce spálíš, neměla bys opalovací krémy podceňovat (SPF 4 až 10).A co je tedy první pomocí, když se spálíš?


1. Ledová sprcha přijde tvé pokožce vhod, obzvlášť pokud si vyšla z bazénu, který je plný chloru. K zahození není ani ozdravná koupel. Naše babičky doporučují přidat do lázně jakýkoliv mléčný výrobek (jogurty…), jelikož obsahují vápník, který bude blahodárný pro tvou podrážděnou pokožku.
2. Obklady z tvarohu, smetany nebo jogurtu určitě znáš. Nádherně ti schladí a uklidní popálenou kůži. A pokud zrovna nemáš jogurt nebo tvaroh, příjemný bude i namočený kapesníček, do kterého si zabalíš spálená místa; nebo jednoduše i led.
3. Namoč ručník nebo kapesník do černého čaje, odstraní ti nepříjemné zarudnutí kůže.
4. Zkoušela si už někdy jahody rozmačkané v jakémkoliv tělovém mléce? Prý je to to nejúčinnější.
5. Tělové mléko po opalování je ZÁKLAD! Pleť je vysušená a potřebuje hydratovat nejlépe každé 3hodiny. Kvalitní mléko ti i zaručí, že se ti spálená místa neoloupou, ale zhnědnou, takže budeš další den připravena jít na veřejnost s krásně opálenou kůží.
6. Panthenol bys měla mít vždy pro každý případ v lékárničce jako první pomoc.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
VLOG: Tunis 2015 
Trend léta - nude líčení

 

Užívej si sluníčka a hlavně se pilně starej o svoji pokožku! Nenech ji trpět, když víš, že za následek to může mít i rakovinu kůže. A to ti za to přece nestojí!11 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •