Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hledáš tipy, jak se co nejefektivněji naučit novou látku ve škole či na kurzu? Pak jsi tady správně.

Tajemství všech šprtů! Tak takhle se oni učí!

učení
zdroj: Thinkstockphotos učení
aktualizováno 27.03.2019, 00:00 | 27.03.2019, 00:00 | Michaela Vančurová/Krasna.cz

Hledáš tipy, jak se co nejefektivněji naučit novou látku ve škole či na kurzu? Pak jsi tady správně.

Čeká tě zkouškové období a ty zjišťuješ, že nestíháš? Nevíš, co dříve, a děsí tě představa toho, co vše musíš ještě zvládnout dostat do hlavy? V tomto článku shrnu hned několik tipů, které se mi osvědčily při studiu.


Naplánuj si učební plán!


Že pod tlakem se nejlépe učí? Věř mi, že je to jen zbytečný stres, kdy si probíranou látku zapamatuješ na pár minut a poté ji vypustíš z hlavy. Pokud potřebuješ dostat učivo do dlouhodobé paměti, bude to chtít nějaký ten čas.
 

 

Naplánuj si, které dny se budeš učit jaký předmět. Nezapomeň ani na dny odpočinku! Tvá hlavička také potřebuje regenerovat. Plán je důležitý, jelikož v době, kdy budeš mít volno, budeš vědět, že můžeš školu vypustit a budeš si moct užívat relaxu. Jinak bys byla neustále ve stresu… Samozřejmě buď realistická a nepřeceňuj své síly.


Opakování je matka moudrosti!


Opakováním dostáváme látku do dlouhodobé paměti – to je asi všem jasné. Že dneska jsi unavená, a proto se neplánuješ učit? Dobře, ale není takový problém si látku alespoň přečíst. Mozek zapojíš nevědomky. Každá minuta učení se počítá. Každý den si vše naučené přečti a uvidíš, jak to pomůže.


Prostředí, ve kterém se učíš…


Mělo by se jednat o místnost s dostatkem světla, které tě nebude uspávat. Pokud si libuješ v barevné typologii, pak je ideální pokoj se žlutou, oranžovou nebo zelenou výmalbou. Tyto barvy podporují kreativitu a myšlení. Místnost by měla být vyvětraná. Čerstvý vzduch pomůže zapojit mozkové závity. A zásada číslo jedna? Postel slouží ke spaní, ne k učení. Při učení v posteli bys měla nejen problém se spánkem, ale také s učením, jelikož by tě to nutilo dát si šlofíka. Pořiď si pohodlnou židli, z které tě nebudou bolet záda a směle do učení!

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Study tips - jak se učím já a co zaručeně funguje
Učení – rychle a efektivně!
Desatero správného učení


Pij!


Aby ti to myslelo, je potřeba dodržovat pitný režim. Vezmi si k učení sklenici vody.


Dávej si přestávky!


Člověk se nedokáže soustředit/učit 10 hodin v kuse. Dávej si proto přestávky. Pauzu využij na jídlo nebo se jdi projít na čerstvý vzduch. Vyhneš se tak bolehlavu!


Použij barvičky!


Zvýrazňovače jsou vítaným pomocníkem při učení. Podtrhuj to nejdůležitější, dělej si poznámky nebo kresli obrázky. Lépe si učivo posléze vybavíš. Budeš jasně vědět, že odpověď na otázku se nacházela vpravo dole a byla růžově podtržena…


Nahraj si učivo!


Některým naopak místo zapamatování si pomocí zraku, pomáhá zapamatovat si učivo pomocí sluchu. Nahraj se na diktafon a poté sama sebe zkoušej. Látku můžeš poslouchat třeba i v MHD. Každý chytrý mobil má v sobě zabudovanou aplikaci na zvukové záznamy, dnes to není žádný problém. Zkus to!


Nebuď v tom sama!


Přizvi si na pomoc kamarádku a učte se společně. Navzájem si látku vysvětlujte, zkoušejte se a hecujte se. Ve dvou se to lépe táhne. Ale pozor! Žádné rozptylování a odbíhání od tématu.


Udělej si chytrý výpisek!


Ke každé kapitole si na malý (lepicí) papírek napiš osnovu toho nejdůležitějšího. Před zkouškou, kdy nebudeš mít čas si celé učivo číst, si přečteš jen to stručné, jasné, výstižné a nejdůležitější. Tyto papírky můžeš využít i na pojmy! Napiš si na malé papírky pojmy, které si nemůžeš zapamatovat, a vylep je po bytě. Budeš je mít neustále na očích.


A máš i ty nějaké tipy, které ti pomáhají při učení?0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •