Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Praktické tipy, jak dokonale vyprat prádlo.

3 rady k nezaplacení pro perfektní look tvého oblečení

Oblečení
zdroj: Thinkstockphotos Oblečení
aktualizováno 16.06.2013, 00:00 | 16.06.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Praktické tipy, jak dokonale vyprat prádlo.

Máš krásnou novou bílou halenku, která po několika vyprání ztratila svojí jasnou bílou barvu? Prádlo přitom třídíš na barevné a bílé a halenka přesto přichází o svůj původní jasný vzhled? Možná děláš chybu někde jinde. Poradíme ti proto efektivní tipy a triky, po kterých bude prádlo vypadat delší dobu jako nové.

 

Jak na bílé prádlo

 

I když prádlo pečlivě třídíš na barevné a bílé, tak je často to světlé i po pár vypraní zašedlé. Důvodem může být, že ho pereš v přípravcích určených na barevné oblečení. Po těchto prášcích světlé prádlo rychle šedne. „Perte ho ve speciálních prostředcích, které obsahují bělidla a zjasňovače. Zdrženlivější buďte také s aviváží. Oblečení po ní více šedne a ztrácí svojí pružnost. Aviváž není vůbec vhodná na spodní prádlo,“ vysvětluje textilní odborník Monika Janotková ze společnosti Gate. Přípravky na bílý textil rozhodně nepoužívej na barevné prádlo, protože zjasňovače kolorovaný oděv rychle seperou. Aviváž je naopak dobrá na svetry a vlněné prádlo, protože pomáhá odstranit nepříjemné antistatické náboje.

 

Malý tip: pokud tě svetr nepříjemně kouše, zkus ho dát na pár hodin do mrazáku. Uvidíš, že bude mnohem příjemnější na nošení.

 

Praní prádla
(Foto: Archiv firem)


Moc prášku škodí

 

Pokud máš velmi znečištěný oděv, tak tím, že přidáš do pračky více prášku, se nevypere lépe. Naopak zůstane v textiliích a dráždí pokožku. Více prášku se dává pouze v situaci, kdy máte doma příliš tvrdou vodu. Gel nebo prášek? Výhodou pracího gelu je, že se dobře rozpouští i při nižších teplotách vody a nezanechává na vypraném oblečení žádné stopy. Prací gely jsou také koncentrovanější, takže jich při praní spotřebuješ méně než klasického prášku. Kup si gelové polštářky, ve kterých máš přesně odměřenou ideální míru pracího prostředku.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak si vybírat vlněné oblečení a jak o něj pečovat
TEST: Jsi shopaholička?
Jak nakupovat, aby se oblečení nezničilo hned po prvním vyprání?

Doma.cz: Sexy prádélko: Jaké novinky přinese jaro?
 

Jak správně sušit prádlo

 

Sušičky jsou v dnešní hektické době sice skvělé, protože šetří čas, ale dřív než do ní dáš své prádlo, se ujisti, že je vhodné na sušení. Nevhodné prádlo v sušičce může změnit svoji konfekční velikost i o dvě čísla, takže pokud nehodláš drasticky zhubnout, tak si raději před každým sušením pečlivě přečti etiketu. „Na sušení není rozhodně vhodná vlna, viskóza nebo hedvábí. Vhodné nejsou také oděvy s nažehlovacími obrázky, které při vysokých teplotách mohou popraskat a odlepit se,“ říká textilní odborník Monika Janotková. Pokud nepoužíváte sušičku, tak prádlo z pračky po vyprání hned vyndej a pověs, zabráníš tak vzniku plísní a nepříjemnému pomačkání. Vlněný oděv by se neměl věšet, aby se nevytáhl, takže ho rozlož na ručník a nech uschnout na vodorovné ploše. Barevné prádlo raději nesuš na přímém slunci, mohlo by vyblednout.3 hlasů
Vaše hodnocení