Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ještě nemáš sluneční brýle? Vybírej je s ohledem na své zdraví, ale i módní trendy a tvar svého obličeje.

5 tipů, jak správně vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje

Sluneční brýle
zdroj: Thinkstockphotos Sluneční brýle
aktualizováno 10.07.2012, 00:00 | 10.07.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Ještě nemáš sluneční brýle? Vybírej je s ohledem na své zdraví, ale i módní trendy a tvar svého obličeje.

Při výběru slunečních brýlí je praktické vycházet z pěti hlavních typů obličeje, které všichni dobře známe – kulatý, hranatý, trojúhelníkový, hruškový a oválný, přičemž poslední jmenovaný je považovaný za dokonalý a kýžený tvar. Máme pro tebe několik konkrétních rad, jak při výběru slunečních brýlí postupovat a zohlednit tvar tvého obličeje. Sluneční brýle tak zajistí nejen kvalitní ochranu před UV zářením a rizikem vzniku zánětu rohovky nebo šedého zákalu, ale stanou se i slušivým módním doplňkem.


Univerzální pravidla pro výběr slunečních brýlí


Ať už máme obličej jakýkoliv, měli bychom při výběru slunečních brýlí dodržovat obecná pravidla, která platí pro všechny. „Horní linie obruby by měla kopírovat linii obočí, neměla by přetahovat. Barva obruby by měla ctít barevnou typologii člověka. Někdy se uvádí, že by neměla být výrazně tmavší, než je barva vlasů, ale samozřejmě, že to neplatí stoprocentně. I blondýnka si může za určitých okolností dovolit výraznou barvu obrub,“ říká Jaroslava Abu Al Saudová z Interoptik Linda OC Park Hostivař.

 

Sluneční brýle
(Foto: Oficiální zdroj)


Velikost brýlí by dále měla kopírovat obličej a být v zákrytu se spánkovou, a následně lícní kostí. Správná šířka nosníku je důležitá nejen pro pohodlí a správnou pozici brýlí, ale také kvůli elegantnímu „kopírování“ kořene nosu. A jak to všechno provést v praxi? Nejdříve prozkoumej tvar svého obličeje a teprve pak vybírej obruby. Ne naopak.

 

1/ Hranatý obličej


Pokud se tvůj obličej vyznačuje hranatými, ostrými rysy, máš vystouplé lícní kosti, širokou čelist a hranatou bradu, vycházej z hranatého typu obličeje, k němuž se hodí naopak oválnější brýle či zajímavé asymetrické obruby, které jakoby rozbijí geometrické tvary v obličeji, a ten pak působí jemněji. Naopak se vyhni hranatým, obdélníkovým obrubám – samozřejmě pokud nechceš cíleně podpořit ostré rysy.


2/ Kulatý obličej


Majitelé kulatých obličejů s podobnou výškou a šířkou, plnými tvářemi a zaoblenými liniemi mohou zase sáhnout po výraznějších, hranatých brýlích, které oblé proporce vyrovnají. Stejně tak mohou volit bezobroučkové brýle. Vyhnout by se měli kulatým obroučkám, které obličej ještě více zaoblí, takže brýle typu „lennonky“ si raději odpusť. Pozor si rovněž dej na příliš velké brýle, ale i na malé obroučky, které by mohly tlačit na tvář, čímž obličej ještě více „nafouknou".

 

Sluneční brýle
(Foto: Oficiální zdroj)

 

3/ Trojúhelníkový obličej


Širší partií v horní části a postupně se zužující směrem k bradě se vyznačuje trojúhelníkový typ obličeje. Zde je opět vhodné sáhnout po jemnějších obrubách, ne příliš výrazného tvaru. V tomto případě můžeš pracovat i s ohraničením obrub – výrazná horní linka bez spodního okraje by rozšířila již tak výrazné partie horní části obličeje, proto vol spíše opačnou variantu.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Bacha na sluneční alergie. Vypadá to hrozně a ještě to svědí
Třpytivý sluneční make-up
Připrav pleť na sluníčko

 

4/ Obličej ve tvaru hrušky


Zajímavý je rovněž hruškovitý tvar obličeje, který má užší partie ve spánkové části a naopak širší lícní kosti a výrazné tváře. Pokud se v tomto typu obličeje poznáváš, vyzkoušej opět trik s obrubami, tentokrát však se zvýrazněnou horní linií, která tak zvýrazní i horní obličejovou část. Dolní obruba by měla být nenápadná, vhodná je tzv. vázaná obruba, kde jsou skla ze spodní části navázána silikonem.

 

5/ Oválný obličej


Pokud disponuješ oválným obličejem, můžeš si gratulovat, hodí se k němu téměř vše. Omezení jsou daná spíš osobním vkusem a již zmiňovaným barevným typem nositelky či nositele.

 

Jarní trendy: sluneční brýle
(Foto: myzeny.sk)

 

Jarní trendy: sluneční brýle
(Foto: myzeny.sk)

 

Jarní trendy: sluneční brýle
(Foto: myzeny.sk)9 hlasů
Vaše hodnocení