Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ráda se líčíš, ale stává se ti, že ti zčervenají oči, nebo se objeví pupínky na tváři? Nemusíš se vzádavat líčení, ale musíš na to jít chytře.

Alergie na kosmetiku dokáží pěkně potrápit. Co s tím?

Alergie
zdroj: Thinkstockphotos Alergie
aktualizováno 01.10.2012, 00:00 | 01.10.2012, 00:00 | Krasna.cz/lk

Ráda se líčíš, ale stává se ti, že ti zčervenají oči, nebo se objeví pupínky na tváři? Nemusíš se vzádavat líčení, ale musíš na to jít chytře.

Kosmetické výrobky jsou našimi pomocníky, používáme je denně a některé z nás si život bez nich neumí představit. Podle některých odhadů každý den používáme nejméně sedm kosmetických výrobků - krémy, tělová mléka, sprchové gely, šampony, odličovadla, tonikum... O to větší "neštěstí" pak nastane, když se u nás objeví na některý kosmetický výrobek alergie. A asi nejhůř pak dívky či ženy snáší alergii na dekorativní kosmetiku. A tady se počet výrobků, které používáme, dá těžko vyčíslit.

 

Přestože právě dekorativní kosmetika má naši pleť chránit před škodlivými vlivy vnějšího prostředí, jako jsou prach, výfukové plyny, vítr a UV záření, je to kolikrát ona, která problémy způsobuje. S ustavičným rozšiřováním používání kosmetiky přibývá i nežádoucích reakcí, ať už se jedná o kopřivku,červené fleky, suchou pleť nebo třeba zarudnutí očí. Jakýmkoliv změnám po pleti po nalíčení je třeba věnovat pozornost, protože poprvé ještě nemusí jít o alergii, jen o jakési varovné příznaky. Ale pokud bys na ty příznaky nedbala, rozvine se ti právě alergie.

 

Pokud tvá pleť zareaguje na nevhodný kosmetický přípravek, půjde pravděpodobně o podráždění kůže, které se bude projevovat zarudnutím, kůže může být citlivá na dotek, mít tendenci olupovat se. Nikdy ale nesvědí. Tvá kůže je podrážděná, zřejmě proto, že jsi zvolila nevhodný kosmetický výrobek. Přestože se zřejmě nejedná o alergii, přestaň výrobek, který ti problémy způsobil ihned používat. Pleť omyj vodou, nebo ošetři neutrálními (vyzkoušenými) pleťovými vodami.

 

Jak vzniká alergie

 

Alergie může vzniknou několika způsoby. Tím na první pohled jasným je přímý kontakt s alegenem - naneseš si krém na tvář, nebo třeba stíny na oční víčko. Alergii si můžeš způsobit i v případě, že použiješ kosmetický výrobek jinak a jinam než se má. Alergen na kůži se ti může dostat i tak, že si neumyješ ruce a pak si sáhneš na obličej a některé alergeny se přenáší i vzduchem (například rozprašování záchodové vůně).

Jak poznáš, že máš alergii

 

Alergii poznáš tak, že tě postižené místo začne svědit. Pak následují i další příznaky - zarudnutí, zblednutí, puchýřky, kopřivka. Projevy alergie se však mohou z postiženého místa rozšířit dál po těle.

 

 

Pozor! Pokud tě ani tyto příznaky nevarují a kosmetiku budeš i nadále používat, vyvoláš na svém těle ekzém. Ten vzniká asi po třech až čtyřech použitích kosmetiky, které obsahuje alergeny. Kůže zarudne, svědí, většinou vzniknou menší puchýřky, pokožka mokvá a může i otékat. Pokud výrobek pak vyhodíš, může se jednat o jednorázový ekzém, který se už nemusí opakovat. Ale jestli se ani teď nepoučíš, vznikne chronický ekzém, který už musí léčit dermatolog.

 

Za alergii jsou nejčastěji odpovědné parfémy a parfémované výrobky, konzervační látky, základy pro mast jako například lanolin, barva na vlasy, odlakovače a jiné výrobky na nehty, krémy na opalování a podobně. Obecně jsou nejčastěji postiženou částí těla oční víčka, pak ale i zbytel obličeje, krk, rty, vlasatá část hlavy, hřbety rukou a boční strany prstů.

 

I tak se můžeš líčit. Jen musíš být opatrná

 

Jestliže se u tebe projevují alergické reakce na dekorativní kosmetiku, neznamená to, že se musíš přestat líčit. Jen budeš muset začít postupovat trošku jinak, než jsi doposud byla zvyklá.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Bacha na sluneční alergie. Vypadá to hrozně a ještě to svědí
Pupínek? Snadná první pomoc
Kosmetické desatero pro tebe

Kosmetiku si nejdřív vyzkoušej

To, že firma tvrdí, že se jedná o hypoalergenní výrobek, neznamená, že tobě alergickou reakci nezpůsobí. Proto při nákupu nové kosmetiky nejdřív požádej o vzorky, které na sobě doma vyzkoušíš. Po dobu pěti dní nanes výrobek na pokožku, pokud nedojde k reakci, můžeš si ho zakoupit a používat. Pozor, vyhhni se veřejným testerům v drogerkách, jsou plné bakterií.

Jedině bez parfemace

Alergie často způsobují právě vůně, které se snaží výroběk udělat přitažlivějším. Vybírej tedy ty bez parfemace. Hledej označení "parfume free“, "sans parfum“, "fragrance free“.

 

 

Změň barvu

V případě alergie na barviva vyzkoušej hnědé oční stíny namísto modrých nebo zelených. Obsahují méně složek, které by ti alergii mohly způsobit.

Pozor na skladování

Dávej přednost výrobkům v obalech s pumpičkou, protože tam prsty nenaneseš bakterie, nebo v neprůhledných obalech, které se méně dostanou do kontaktu se vzduchem. Výrobky skladuj v suchu a temnu, nevystavuj je přímému slunci a teplu. Krémy z kelímků nabírej pomocí špachtle, kterou hned vyhodíš. Po každém použití obal pečlivě uzavři.

Zásadně pozor na trvanlivost kosmetických výrobků. Pokud jsi alergická, staré stíny, krém či make-up ti na obličeji způsobí paseku i přes to, že jsi na ně doposud nijak nereagovala. O trvanlivosti jednotlivých výrobků se dočteš v článku: I kosmetika má dobu trvanlivosti. Tak vyhazuj staré šminky.

Při infekcích na obličeji, krku či rukou se po umytí utírej jemným papírovým kapesníčkem bez parfemace a hned jej vyhoď. Zamezíš tím roznášení infekce a ušetříš si každodenní výměnu ručníků.10 hlasů
Vaše hodnocení