Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak ovlivňuje antikoncepce naši pleť?

Antikoncepce versus pleť: Umí skutečně vyléčit akné?

Antikoncepce - 1
zdroj: Profimedia Antikoncepce - 1
aktualizováno 18.04.2019, 00:00 | 18.04.2019, 00:00 | Krásná.cz

Jak ovlivňuje antikoncepce naši pleť?

I v ženském těle se tvoří mužské pohlavní hormony androgeny, jejich množství je zvýšené těsně před menstruací a stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách. „Při nadměrné produkci mazu se žlázky ucpávají a dochází ke tvorbě komedonu a zánětlivých pupínků, někdy až závažných cyst – tak vznikají projevy akné,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Lucia Manseldová z Perfect Clinic Dermatology.


Užívání hormonální antikoncepce produkci androgenu snižuje, protože většina pilulek obsahuje ženský pohlavní hormon estrogen a hormon žlutého tělíska progestin. Tím reguluje jejich účinek na mazové žlázky. „Tím dochází k omezení mazotvorby, pleť i vlasy se méně masti, postupně dochází k omezení tvorby aknózních projevů, pleť se výrazně zlepší,“ říká dermatoložka.

 

Pokožka po vysazení

 

„Vysazením hormonální antikoncepce opět převáží vliv androgenu - mužských pohlavních hormonu na mazové žlázky, který hormonální antikoncepce tlumila a dochází ke zvýšené produkci mazu, vývody žlázek se ucpávají, pleť se mastí, vznikají komedony, zánětlivé pupínky a cysty, zhoršují se projevy akné,“ vysvětluje MUDr. Lucia Mansfeldová. Také dochází k výraznějšímu maštění vlasů, někdy i zvýšenému vypadávání, androgeny totiž působí i na funkci v oblasti vlasových folikulů.

 

 

Po vysazení hormonální antikoncepce dochází k opětovné nadprodukci kožního mazu a ke zhoršení pleti a vzniku akné nejčastěji do 2-3 měsíců od ukončení braní prášků. Vliv ale nemají jen pilulky, například nitroděložní tělísko také může způsobit vznik akné a zvýšený výpad vlasů, obvykle však v menší míře než u hormonální antikoncepce v tabletkách. Je to individuální podle typu pleti.

 

Jak se bránit?

 

Důležité je před plánovaným vysazením antikoncepce konzultovat péči o pokožku s kožním lékařem. Doporučí vhodné dermo-kosmetické přípravky k čištění pleti, omezení mazotvorby a v případě zhoršení akné i lokální přípravky s antimikrobiálním účinkem nebo retinoidy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaké akné máte? Odhalte jeho typ, i co za něj může
Nové a účinné zbraně proti akné: Očkování, kyseliny i vlastní krev
Konec problémům s akné! Neuvěříš, co vědci vymysleli

 

Vhodnou péči můžete zvýšené tvorbě mazu a zanášení pórů předcházet. „Aknózní pleť můžeme zlepšit mechanickým čištěním pleti, odstraňováním ucpaných komedonů kosmetickým ošetřením, použitím ovocných kyselin nebo mikroneedlingem, ošetřením drobnými mikrojehličkami za použití speciálních sér např. s kyselinou mandlovou nebo salicylovou. Vhodné je i ošetření speciálním laserem, které snižuje mazotvorbu a taky omezuje růst mikrobů na kůži, které způsobují vznik bolestivých zánětlivých a hnisavých pupínků,“ dodává MUDr. Lucia Mansfeldova.


Čím čisti pleť doma?


Čištění pleti
(Foto: Archiv firem)

 

* Čisticí micelární gel s růžovou vodou Nivea (150 ml, 118 Kč, prodává notino.cz). Spolehlivě odstraní make-up i nečistoty, pleť nevysuší a ještě ji osvěží.

 

* Osvěžující čisticí pleťový gel Astrid (150 ml, 69,90 Kč). Účinně odstraňuje nečistoty a make-up z pleti. Obsažený allantoin a D-panthenol pomáhají chránit pleť před vysušováním a udržují její zdravý vzhled. Složení obohacené o minerály a vitamin E, známé svými vyživujícími a antioxidačními vlastnostmi, zanechává pleť svěží a tonizovanou.

 

* Čisticí pěna Foreo (100 ml, 1290 Kč, prodává foreo.com). Čisticí krém, který se na pleti změní v jemnou mikropěnu a odvádí i hluboko usazené nečistoty. Aminokyseliny obsažené v pěně pečují o pleť a vitamín E udržuje tvář hydratovanou. Neobsahuje žádné sulfáty, minerální oleje, disodné soli ani silikony.


* Čisticí nedráždivá dermo-kosmetická emulze 2DERM (200 ml, 404 Kč). Ocení ji především osoby s hypercitlivou kůží, která má porušenou ochrannou bariérovou funkci. V první fázi se nejprve emulzí odlíčí pleť, zbaví se make-upu, nečistot a odumřelých buněk a ve druhé fázi se přípravek do pleti lehce vmasíruje. . I problematická pokožka může být dokonale vyčištěná bez zbytečného podráždění.0 hlasů
Vaše hodnocení