Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Černá na obličeji nesluší všem, do auta jsou zas lepší zelená než žlutá skla. Jak vybrat správnou barvu slunečních brýlí?

Barevné sluneční brýle: Které sluší brunetkám a jaké jsou TOP do auta?

Sluneční brýle
zdroj: VaseCocky.cz Sluneční brýle
aktualizováno 14.08.2019, 00:00 | 14.08.2019, 00:00 | Krásná.cz

Černá na obličeji nesluší všem, do auta jsou zas lepší zelená než žlutá skla. Jak vybrat správnou barvu slunečních brýlí?

Možná už jste si všimli, že v některých barvách vypadáte skvěle, zatímco v jiných působíte unaveně a možná až nezdravě. A platí to o to víc, jsou-li tyto barvy blízko obličeje - například u slunečních brýlí.

 

Jaký jste barevný typ?

 

Barevná typologie podle ročních období rozlišuje čtyři základní typy: zimní a letní (studený typ) a jarní a podzimní (teplý typ). Každému sluší jinak hřejivé, ale i různě výrazné barvy. Správný odstín vás rozzáří a dodá obličeji svěžest. Naopak špatně zvolené barvy přidávají na věku, zvýrazňují kruhy pod očima a působí celkově nelichotivě. „V případě brýlí je barevná typologie opravdu důležitá. Platí zde, že čím blíže k obličeji, tím větší efekt,“ vysvětluje stylistka e-shopu VašeČočky.cz Markéta Navrátilová.


Jak poznáte, jaký jste typ? Stáhněte si vlasy z obličeje a posaďte se nenalíčená před zrcadlo, nejlépe za přirozeného denního světla. Připravte si dva kousky oblečení, jeden v teplém, třeba zlatém nebo broskvovém odstínu, druhý studený (světle šedý, stříbrný nebo světle fialový). Střídavě si je přikládejte k obličeji a všímejte si, který vám víc sluší. Nejste si jistá? Možná vám lépe napoví odstín, který vám naopak nelichotí. Kdy jsou výrazné kruhy pod očima a nerovnosti pleti? A kdy ustoupí do pozadí?


Pokud vás rozzářily studené odstíny, jste pravděpodobně buď zimní, nebo letní typ. Letním typům bude lichotit šedá, šedomodrá, fialová, pastelové a pudrové barvy, naopak se vyhýbejte se zářivým a hřejivým odstínům, třeba měděné. Zimním typům sluší studené, ale výrazné odstíny, třeba neonově růžová, sytě fialová, indigově modrá a hlavně černá. Zimní typ jako jediný v černých slunečních brýlích nesplyne s davem, ale bude působit jako hollywoodská hvězda.


Jarnímu a podzimnímu typu lichotí teplé odstíny. Jarním typům sluší světlé barvy s teplými podtóny, jako trávová zelená, meruňková, oranžová, sytě žlutá a tyrkysové a petrolejové odstíny modré. Podzimním typům sluší měděné, zlaté, olivové a teplé a tmavé odstíny červené a hnědé.

 

Sluneční brýle
(Foto: VaseCocky.cz)


Zelená pro řidiče a růžová do hor

 

„Kromě toho, že má barva skel estetickou funkci, má určitě vliv na viditelnost. Některé odstíny zdůrazňují kontrast, jiné třeba tlumí bílou barvu,” vysvětluje Jakub Odcházel, vedoucí optiky z VašeČočky.cz. Barevné brýlové čočky se také osvědčují při nejrůznějších očních vadách, třeba krátkozrakosti nebo dalekozrakosti.


Šedá a černá


Šedé čočky tlumí intenzitu slunečních paprsků a hodí se téměř pro každou příležitost, protože neovlivňují kontrast ani nezkreslují barvy. Černé čočky jsou skvělé v létě, protože stejně jako ty šedé pomáhají redukovat prudké světlo, takže snižují oslnění. Pozor však na tmavost čoček (uvádí se od 0 do 4), černé budou pravděpodobně „čtyřky“, tedy nejvyšší stupeň, který se nehodí pro řízení auta. „Někdy se také můžete setkat s hodnotou v procentech, která říká, kolik dané barvy brýlová čočka obsahuje. V tomto případě není pro řízení auta ideální více jak 80 % zabarvení,” radí odborník.


Červená a oranžová


„Pokud jste nadšenci do zimních sportů, určitě si na hory nezapomeňte přibalit brýle s červenými nebo oranžovými čočkami,” radí Jakub Odcházel. Tyto barvy totiž blokují modré světlo, které je v zimě na zasněžených pláních velmi intenzivní, zvláště pod jasnou oblohou. Navíc mají pro oči relaxační účinek.
 

ČTĚTE TAKÉ:

5 tipů, jak správně vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje
Největší mýty o slunečních brýlích: cena zaručuje kvalitu, čím tmavší skla, tím lepší, jedny brýle stačí
Jak vybrat správné sluneční brýle? Ne každé sluší ty kočičí nebo lennonky

 

Zelená


Tmavě zelené čočky jsou ideální při řízení, protože chrání před oslněním, ale nemají vliv na vnímání barev. Zelená skla, nejen jejich tmavé varianty, se hodí na každodenní nošení. Dokážou snížit jas a zároveň zvýraznit stíny.

 

Hnědá


Hnědé čočky mají stejné výhody jako ty červené a oranžové, navíc se doporučují lidem trpícím krátkozrakostí.
 

Žlutá a růžová
 

Pozor, žluté čočky neumožňují rozlišování barev, proto jsou zakázané při řízení automobilu a dalších činnostech, které vyžadují rozlišení barev. Naopak velmi oblíbené jsou u lovců, protože zvláště při jasném počasí zvyšují kontrast objektů.
Podobné vlastnosti mají i růžové brýle, kromě kontrastu zvýrazňují detaily a zlepšují prostorové vnímání. Rozpoznávání barev také omezují, ale ne natolik, aby jejich nošení za volantem bylo nezákonné.


Modrá


Modré sluneční brýle jsou doporučovány lidem trpícím dalekozrakostí „Tuto barvu také ocení všichni tenisté, neboť zdůrazňuje kontrast u žlutého tenisového míčku,” přidává tip navíc Jakub Odcházel. Modrá skla navíc minimalizují odrazy a zároveň mírně zvyšují kontrast.


Fialová


„Pokud trávíte většinu času venku, pak byste měli sáhnout po fialových čočkách,” radí odborník. Fialová, stejně jako modrá skla, totiž potlačují bílou barvu a přitom mírně zvyšují kontrast.

 

Barevné shrnutí:


• Proti silnému letnímu slunci a k moři se hodí černá, šedá, hnědá a tmavé odstíny zelené a fialové.
• UV paprsky se vyskytují, i když je pod mrakem. Při zataženém počasí sáhněte po červených, oranžových, růžových nebo klidně žlutých sklíčkách.
• Na sníh se hodí žlutá a červená skla.
• Za volant si vezměte šedé či tmavě zelené brýle.0 hlasů
Vaše hodnocení