Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zářivý chrup je vizitkou, že se o naše zuby dobře staráme, ale ne každý má přirozeně bílé zuby. Mít krásně bílé zuby je přitom přání mnoha z nás. Jak o zuby pečovat, aby byla přirozeně bílé?

Bělejší zuby nemusí být jen sen! Pozor ale na tyto chyby

Zuby
zdroj: oficiální zdroj Zuby
aktualizováno 07.01.2019, 00:00 | 07.01.2019, 00:00 | Krásná.cz

Zářivý chrup je vizitkou, že se o naše zuby dobře staráme, ale ne každý má přirozeně bílé zuby. Mít krásně bílé zuby je přitom přání mnoha z nás. Jak o zuby pečovat, aby byla přirozeně bílé?

Přirozená barva a odstín našeho zubu je dán stejně, jako je například dána barva naší kůže nebo vlasů. Barva zubu je daná primárně odstínem dentinu a tloušťkou zubní skloviny. Kromě vrozených dispozic má na barvu zubu vliv z velké části i špatná ústní hygiena či nevhodná životospráva.

 

Pozor na cukry, kávu i kari


Je třeba si uvědomit, že zuby přicházejí každý den do kontaktu s barvivy a cukry obsaženými ve stravě, nápojích či sladkostech. A nejen to. Další, hodně silný vliv na barvu zubů má kouření či nadměrný příjem léků. Barvu zubů může ovlivnit i příliš časté pití černé kávy. Vhodné nejsou ani časté pokrmy s kari, které má barvící účinky. Všechny tyto aspekty bez správné péče mohou začít tvořit na sklovině tzv. pigmenty. Dobrá zpráva je, že tyto pigmentové skvrny jdou většinou z povrchu zubu mechanicky očistit a v estetické stomatologii existuje již mnoho způsobů, jak se ke své přirozeně hezké barvě zubů vrátit. Základem je samozřejmě pravidelná prevence, důsledné čištění zubů, vyplachování úst vodou po požití barvících potravin, ale i pravidelná prohlídka u zubního lékaře a dle potřeby dentální hygiena.

 


Pozor na domácí bělení


„Bohužel neexistuje žádná babská rada na doma, která by zuby skutečně vybělila bez poškození. Proto doporučuji vždy bělení konzultovat s lékařem, aby se předešlo poškození skloviny nebo dásní,“ říká MDDr. Ondřej Šrámekz Dentální kliniky Hradčanská. Bělící pasty na doma mohou pomoci spíše odstranit čerstvé skvrny od potravin a nápojů, případně udržet efekt profesionálního bělení déle viditelný.

 

Na zuby během čištění netlačte


Mnoho lidí si také během čištění mylně myslí, že pokud budou na kartáček více tlačit, tak zuby pak budou bělejší. Bohužel ale více síly nemá na barvu zubu žádný efekt, spíše si ublížíme. Pokud chceme změnit pigment našich zubů, tak je v první řadě důležitá dentální hygiena s pískováním. Případně potom bělení za pomoci kvalitních bělících přípravků.


Pomůže bělicí pasta?


Na našem trhu je spousta past, které „zaručeně“ vybělí zuby. Opravdu jsou tak zázračné? „Tyto pasty mohou mít bělicí účinek, ale nelze je porovnávat s klasickou bělicí metodou za pomoci peroxidu vodíku. Bělicí pasty proto doporučujeme spíše k udržení dlouhodobějšího efektu po řádném bělení zubu,“ říká MDDr. Šrámek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bělení zubů zázračným modrým světlem! Podívej se na rozdíl VLOG
Jak si zachovat krásné zuby ještě dlouho po bělení?
Správná péče o zuby: Proč se vyplatí před nákupem pasty číst etikety?


Jak probíhá bělení?


Bělení zubu má v podstatě dvě formy - jedna je takzvané domácí bělení a druhá ordinační bělení. Případně se tyto dvě metody dají nakombinovat. Domácí bělení je většinou za pomoci speciálních gelů, které se před spaní nanáší do „nosičů“, které se nechají působit celou noc. Tato metoda je relativně nejšetrnější, má nejmenší nežádoucí účinky (citlivost) a dosažený efekt je stálý. Doba bělení trvá většinu 10 – 15 dní.


Druhou možností je bělení přímo v ordinaci. Výhodou je, že toto trvá relativně krátce, cca 1,5 hodiny. Benefitem je rovněž dohled lékaře – neprovede bělení na zubech, které jsou například poškozené, nebo v případě citlivých dásní a odhalených zubních krčků, které je třeba nejprve zaléčit. Bělici gely jsou však koncentrovanější a mohou způsobit větší citlivost zubu, a to i během samotného zákroku. Efekt bělení je dost individuální, může jít klidně o roky, ale pouze pokud se člověk vyvaruje konzumace barvících potravin a nápojů (káva, víno, kari) nebo kouření.

 

Přijdou vhod:

 

Elektrický kartáček pomůže správně čistit zuby, ohlídá i dobu čištění, přiměřený tlak a při spárování s mobilními aplikacemi umí kontrolovat, zda nevynecháváte žádné místo v ústní dutině.
 

Péče o zuby
(Foto: Archiv firem)

 

* Kartáček Oral-B Genius 10000 v romantické barvě Orchid Purple (4999 Kč, prodává alza.cz) nabízí 6 čisticích režimů, díky kulaté kartáčové hlavě dokáže vyčistit i hůře přístupná místa, jako jsou třeba stoličky. Zároveň je možné si vybrat speciální hlavy na bělení zubů nebo třeba jemné hlavy na citlivé zuby a dásně. Díky unikátní 3D technologii čištění jsou navíc zuby již po prvním použití viditelně hladší a bělejší!
 

* Zubní kartáček Panasonic EW-DL75 (4999 Kč). Štětinky extra jemné hlavy jsou tenké pouhé 0,02 mm a díky tomu odstraňují bakterie skryté až 3 mm hluboko v úzkých parodontálních váčcích. Účinnost čistění a vysokou citlivost posiluje využití lineárního motorku a jemných a velmi rychlých sonických vibrací s amplitudou 1 mm. Navíc Panasonic vyvinul a prakticky ověřil účinnost originálního způsobu pohybu elektrického kartáčku podél dásní, který je efektivnější než dříve používaný svislý a rotační pohyb.


* Kartáček Foreo Issa 2 (4490 Kč, prodává datart.cz). Sonický elektrický zubní kartáček vydrží až 365 dní na jedno nabití, které navíc trvá pouze jednu hodinu. Kartáček je vyroben ze zdravotnického neporézního silikonu, je tak ultra hygienickou alternativou ke kartáčkům s nylonovými štětinami. Na kartáčkové hlavě najdete silikonové i PBT polymerové štětiny, které společně pomáhají zajistit intenzivnější čištění a odstranění plaku a zároveň jemně masírují dásně.

 

Péče o zuby
(Foto: Archiv firem)

 

* Bylinná zubní pasta Herbadent (139 Kč). Unikátní receptura vychází z klinicky ověřené kombinace 7 léčivých bylin s antibakteriálními účinky, která chrání celá vaše ústa hojivou silou přírody.

 

* Zubní pasta pro citlivé zuby Signal Nature Coco White (54 Kč). Je z 92 % tvořena přírodními složkami, které se postarají o zdraví zubů i dásní. Přispívá k přirozeně bílým zubům díky výtažku z kokosového ořechu. Minerální zinek a fluorid dodá vašim zubům sílu a kompletní ochranu před zubním kazem.
 

* Denní a noční bělicí zubní pasty My White Secret (299 Kč/pár). Přes den vám zajistí svěží dech a v průběhu vašeho spánku budou usilovně pracovat na tom, aby vaše zuby byly bělejší a zmizely z nich skvrny. Bílá denní zubní pasta obsahuje Xylitol, který chrání zuby a zabraňuje vzniku skvrn během dne. Mátový olej osvěží dech, zatímco jedlá soda bělí zuby a udržuje dásně zdravé. Výtažek z granátového jablka působí jako antioxidant. Černá noční zubní pasta s příchutí máty peprné šetrně bělí díky obsaženému aktivnímu uhlí, které působí jemně abrazivně a odstraňuje skvrny, aniž by poškozovalo sklovinu. Kyselina křemičitá pečuje o dásně a obsažené minerály a vitamín E posilují během noci sklovinu.0 hlasů
Vaše hodnocení