Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vánoce se kvapem blíží a nákupy online budou i letos obsazovat čelní příčky v prodejnosti. Šetří totiž čas i peníze. Jak ale platit na internetu bezpečně?

Bezpečný nákup dárků na internetu

On-line nakupování
zdroj: Thinkstockphotos On-line nakupování
aktualizováno 13.12.2014, 00:44 | 13.12.2014, 00:44 | Krasna.cz/trm

Vánoce se kvapem blíží a nákupy online budou i letos obsazovat čelní příčky v prodejnosti. Šetří totiž čas i peníze. Jak ale platit na internetu bezpečně?

Online lze mnohdy nakoupit výhodněji než v kamenném obchodě. Zvlášť díky různým porovnávačům cen můžete ušetřit i tisíce.

 

Abyste se nenapálili, je dobré dodržovat pár zásad bezpečnosti:

 

Prověřte si obchodníka – ověřte si spokojenost jiných uživatelů na srovnávacích webech, zkontrolujte jeho stránky, zda obsahují reklamační řád, podmínky zaslání, jestli je v objednávce adresa, jména odpovědných osob, atd.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na co pozor při nakupování z asijských e-shopů
Jak nakupovat na eBayi, tentokrát o placení
5 důvodů proč letos nakupovat dárky online


Internetový obchod se zdá být v pořádku, jak ale za zboží zaplatit? Existují vlastně 3 způsoby placení:


1. Dobírka
– je sice bezpečná, ale poněkud drahá, jelikož si za ni obchody účtují extra. Navíc ji pak musíte zaplatit na poště v hotovosti.


2. Převodem z účtu – ačkoli se jedná o bezhotovostní platbu, je trochu zdlouhavější, jelikož pár dní trvá, než se peníze na účet připíší a mnoho obchodů tuto variantu již nenabízí. Pokud tento způsob využijete, ujistěte se, že banka příkaz přijala k zpracování.

 


3. Platba online – nepohodlnější a nejrozšířenější metoda placení přes internet. Mnoho lidí z ní má stále ještě obavy. Stačí však dodržovat jednoduché zásady:


• Platba kartou vyberte si obchodníka, který nabízí platbu kartou přes tzv. 3D Secure (poznáte dle loga při zadávání údajů karty). „Tento systém umožní potvrdit platbu až kódem, který přijde klientovi na mobilní telefon," říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB a Ery. Případně si zkontrolujte, zda je portál ověřen karetní společností (u nás nejčastěji Visa nebo MasterCard). V praxi to znamená, že zákazník již nezadává citlivé údaje ze své karty obchodníkovi, ale komunikuje přímo s bankou, která jeho kartu ověří a platbu okamžitě vyřídí. „Hlavní výhodou placení kartou je, že pokud vám zakoupené zboží nedorazí, můžete nákup reklamovat u své banky a získat peníze zpět,“ vysvětluje Demjanovič.


• PayPal – je vhodný především pro platbu v zahraničích eshopech nebo na eBay. Buď si svůj účet předem nabijete na nějakou částku, nebo do systému zadáte údaje své karty, a pak platíte neomezeně. Veškeré údaje k vaší kartě systém zašifruje a uloží na vašem účtu, takže je nebudete muset opakovaně zadávat při platbě na různých internetových stránkách. Stránka je sice v angličtině, ale shrnutí nabízí i česky. Založení účtu je rychlé a jednoduché, takže pokud máte základní znalosti angličtiny, hravě jej zvládnete.


A rada na závěr? Pokud chcete mít opravdu jistotu, že jsou vaše finance v bezpečí, pravidelně si kontrolujte výpis z účtu, zda všechny částky sedí. Také si můžete nastavit zasílání sms nebo e-mailových zpráv při pohybech na účtu. V případě jakýchkoli nejasností kontaktujte banku.0 hlasů
Vaše hodnocení