Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nikdo z nás není dokonalý, všichni máme něco, co nám vadí, ať už je to charakterová vlastnost, nebo nějaká drobnost ve vzhledu. Může to být postava, vlasy, prsa, obličej nebo také naše kůže.

Bojujeme proti pigmentovým skrvnám

Pihy
zdroj: Thinkstockphotos Pihy
aktualizováno 28.02.2013, 01:42 | 28.02.2013, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Nikdo z nás není dokonalý, všichni máme něco, co nám vadí, ať už je to charakterová vlastnost, nebo nějaká drobnost ve vzhledu. Může to být postava, vlasy, prsa, obličej nebo také naše kůže.

Různé dermatitidy, ekzémy, vyrážky jsou docela velkým problémem, protože zasahují do psychiky člověka – když je problém velký a hodně viditelný, ovlivňuje nás to a bojíme se, co na to řeknou druzí. Sem patří i pigmentové skrvny. Problém, který sice na první pohled nemusí být nijak obrovský, zároveň ale může konkrétní osobu pěkně potrápit.

Co to pigmentové skvrny jsou a proč vznikají?

V těle se nachází spousta buněk a každá z nich má svoji práci, svůj cíl, který plní. Jedním z cílů může být zabarvování kůže, a to díky kožnímu barvivu (pigmentu), který tyto buňky produkují. Jakmile je v tomhle směru něco špatně (ať už za to můžeš, nebo ne), buňky začnou produkovat více tohoto barviva a tím kůže tmavne. Bohužel ale ne celkově, pouze na určitých, omezených místech. A přesně tímhle způsobem vznikají pigmentové skrvny.

Jsou to určitá místa na těle, které jsou tmavší než ostatní části. Mohou buď připomínat pihy, pokud jsou opravdu tmavá, nebo mohou být pouze o nějaký ten odstín tmavší a nemusí být na první pohled hned vidět.

Proč se objevují?

Důvodů, proč se pigmentové skvrny mohou objevit, je spousta. Každá z nás je jiná, máme jiné genetické dispozice a jinak se o tělo staráme. Tak jako tak – pokud pigmentových skrn přibývá, je určitě dobré seznámit se s tímto tématem a snažit se jejich tvorbě přecházet.

 

Pihy
Slunce tvé pleti škodí, musíš se chránit. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Jedním z důvodů může být to, že se přespříliš opaluješ, chodíš do solária nebo se jen vystavuješ sluníčku a dostatečně nechráníš svůj obličej. Jednou za čas se nestane nic hrozného, pokud ale opalování patří mezi tvoje oblíbené činnosti, není divu, že zrovna tobě pigmentové skvrny vznikají.

Další faktor, který vznik skvrn ovlivňuje, jsou hormony – jak při braní hormonální antikoncepci, tak při těhotenství. Pokud bereš HA a najednou začneš "flekatět“, je jasné, že není něco v pořádku, a měla bys znova zajít za gynekologem, aby ti antikoncepci vyměnil.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Můj boj s pigmentovými flíčky
Velký test make-upů z drogerky
Pryč s nechtěnými znaménky - jak nejlépe na to?
Doma.cz píše: 
Pihy a znaménka: Zbavte se jich i bez skalpelu

A poslední důležitý důvod je dědičnost. Pokud v rodině pigmentové skvrny máte, nemusí to nutně znamenat, že je stoprocentně budeš mít taky, ale můžeš mít k tomu určité dispozice a tedy by sis měla na ochranu obličeje dát větší pozor než někdo, komu nehrozí.

Jaká je prevence?

Určitě nejdůležitější je pravidelně si v létě chránit obličej vysokým UV faktorem. Při opalování si nemusíš mazat tělo faktorem padesát, na obličej je ale určitě lepší použít minimálně 30+ (obzvlášť, jestli můžeš mít skvrny dědičně).

 

Vitaminy
Dodej svému tělu vitaminy. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Dál se můžeš chránit výživou nebo výživovými doplňky s obsahem vitaminu E, zinku, betakarotenu, vitaminu B a kyseliny listové. Samozřejmě i dostatečná a celková hydratace pleti tu hraje velkou roli.

Už je máš?

Pokud už pigmentové skvrny na obličeji máš, je tu několik možností. Do těch dražších spadá laser nebo chemický peeling (ten už je o mnoho levnější než laser). Také existují zesvětlující, bělící krémy, které pigmentové skvrny zbaví části jejich tmavé barvy – sehnat je můžeš v lékárně nebo na internetu.

I v případě, že už se u tebe objevily bys neměla zapomínat na již zmíněné vitaminy, které pleti hodně pomáhají, a pokud se jedná o lehčí formu, mohou skvrny samy zmizet.
 4 hlasů
Vaše hodnocení