Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Opustíte letos vody single a přestoupíte na břeh mezi vdané ženy? V tom případě, přinášíme pár rad, jak se nedopustit prohřešků při oblékání ženicha.

Čeká vás svatba? Pozor na časté chyby při oblékání ženicha

Svatba
zdroj: Thinkstockphotos Svatba
aktualizováno 05.05.2018, 00:09 | 05.05.2018, 00:09 | Krásná.cz

Opustíte letos vody single a přestoupíte na břeh mezi vdané ženy? V tom případě, přinášíme pár rad, jak se nedopustit prohřešků při oblékání ženicha.

Pozornost je sice zaměřena na nevěstinu róbu, ovšem i v případě obleku pro ženicha není radno podcenit pár pravidel.


Přiměřenost oblečení


Pro ženicha, ať se jedná o malou, či velkolepě pojatou svatbu, je přípustný jakýkoliv oblek vyjma smokingu. „Smoking je sice vyšší formou obleku pro slavnostní společenské události, nicméně etiketa jasně stanovuje jeho nošení pouze po 18. hodině večerní, jinak se vystavujete společenskému pohoršení,“ zmiňuje Petra Koutná z rodinné oděvní firmy Koutný. Čím větší a okázalejší svatba, tím slavnostněji se můžete obléknout. Na výběr pro ženicha je třeba frak, nebo žaket, který doplňuje cylindr. Pozor, zvolí-li ženich frak, musí si ho obléknout i jeho otec.


Světlý oblek málokomu sluší


Ženich by měl mezi ostatními muži v oblecích vyniknout, proto se volí oblek v lesklejším provedení např. z vlny s příměsí hedvábí. Pokud není muž jižanský typ, nutit jej do světlého obleku není rozumné. Muž světlé pleti a vlasů bude ve světlém obleku nevýrazný a jeho postava mezi svatebními hosty zanikne. Proto se doporučuje, aby tito pánové sáhli po oblecích tmavých barev.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chceš být stylová nevěsta? Známe nejkrásnější svatební trendy pro rok 2018!
Zaujmout, ale neurazit: Jak se obléknout na svatbu?
MANUÁL PRO NEVĚSTY: Na co se při svatebních přípravách NEJČASTĚJI ZAPOMÍNÁ

 

Barva obleku může být černá, grafit, různé odstíny šedé, nebo tmavě modrá. Poslední dvě sezony jsou nejvíc žádané slim obleky modré barvy s knoflíky medové barvy a k tomu doladěné hnědé boty a hnědý opasek. „Oblek můžete volit dvojdílný, tedy kalhoty se sakem a zapínáním na dva knoflíky, nebo trojdílný skládající se z kalhot, saka a vesty. Ne každému muži vesta sedí, proto je nutné si ji vyzkoušet. Zadní strana vest je zpravidla ušita z lesklé podšívkové látky. V případě, že vesta bude součástí obleku, neměl by ženich na slavnosti chodit bez saka,“ říká Petra Koutná.

 

 

Dobrý outfit se staví od spodu


Současný trendy oblek se neobejde bez dobře padnoucího prádla. Do přiléhavých kalhot se vejdou jen úzké boxerky. Pod košili je vhodné přiléhavé podvlékací triko bez rukávů. Ponožky vždy jednobarevné, tmavé v barvě obleku, nebo bot a dostatečné vysoké, aby nikdy nebyl vidět jejich horní lem, tedy ani vaše holeň.


„Košile by měla být bavlněná, ideálně bílá v přiléhavém střihu, bez kapsičky a také dostatečně dlouhá, aby nevyjížděla ven z kalhot, o což by se mělo postarat právě vaše spodní prádlo. Límec by měl mít po zapnutí volnost u krku tak na dva prsty. Tuhost límce by měla odpovídat tuhosti kravaty. Nevažte moc velký uzel u kravaty, doporučuji jednoduchý four in hand. Šířku kravaty volte úměrnou k šířce klopy vašeho saka.,“ radí Roman Humlíček, z webu mujobleknamiru.cz. Pokud jako doplněk zvolíte motýlek, košile by měla mít zapínání kryté légou.


Odbourejte jeho stres a nepohodlí


Pokud váš nastávající nenosí v zaměstnání oblek jako dress code, může se stát, že se v den „D“ nebude v obleku cítit úplně dobře. Usnadněte mu tuto změnu, aby se cítil v obleku komfortně a sebevědomě a zvažte pořízení obleku na míru. „I v konfekci se dají koupit obleky z kvalitních materiálů. Problém je v tom, že málokterý český muž má konfekční velikost. To je i častým důvodem, proč oblek muži nepadne a necítí v obleku dobře. Konfekce limituje i v množství dostupných vzorů, materiálů, barev a detailů,“ zmiňuje Petra Koutná.

 

Svatba
(Foto: oficiální zdroj)


Při výrobě obleku způsobem made-to-measure se podle existujícího střihu a konkrétních tělesných proporcí ušije oblek. Materiály, šířka klop, rozparky, počet a druhy knoflíků, podšívku a mnoho dalšího však můžete navolit zcela individuálně. Kvalita látky pak výrazně ovlivňuje komfort nošení. Jednoznačně nejvhodnějším materiálem pro kvalitní oblek je vlna. „Tento materiál se celoročně příjemně nosí, je prodyšný, dobře absorbuje pot, skvěle vypadá a zmačkání se po čase samo vyrovná. Právě vlastnosti vlněného obleku ocení muži při svatbách, které jsou naplánovány na léto,“ dodává Petra Koutná.


Nechte si poradit a nelaďte ženicha s tabulí


Ačkoliv je patrné, že současní muži více dbají o svůj zevnějšek a jsou zvyklí vyrážet na nákupy oděvů sami, výběr svatebního obleku bývá často v režii budoucí nevěsty. Přestože se cítíte být zběhlá, co se týká módy, buďte přístupná také radám zkušeného personálu specializovaných salonů. Mezi nejčastější prohřešky nevěst patří zejména ladit vše do konkrétní barvy.
Mějte na paměti, že ženich má ladit s nevěstou, nikoliv s dekoracemi na svatbě. V čem občas ještě nevěsty tápou? „Sako obleku musí padnout v ramenou. Manžeta košile by měla přesahovat rukáv saka o 1-1,5 cm, přičemž rukáv saka by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí. U jednořadých obleků se nikdy nezapíná poslední knoflík. Nohavice kalhot by se měly sotva dotýkat obuvi a tvořit jeden záhyb. A do kalhot patří kožený pásek o šířce 2-3,5 cm, jehož barva by měla odpovídat barvě obuvi,“ radí Petra Koutná.0 hlasů
Vaše hodnocení