Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V určitém období akné postihuje téměř všechny teenagery. Některé jedince pronásleduje i v dospělosti.

Co je vlastně akné a jaké mýty ho provázejí?

Soutěž
zdroj: oficiální zdroj Soutěž
aktualizováno 03.11.2018, 00:00 | 03.11.2018, 00:00 | krasna.cz/atakujakne.cz

V určitém období akné postihuje téměř všechny teenagery. Některé jedince pronásleduje i v dospělosti.

Toto kožní onemocnění způsobuje černé tečky, vřídky, uhry a pupínky nejčastěji na obličeji. Právě tam, kde jsou nejvíc vidět. Může se ale projevovat také na hrudi a na zádech.


JAK AKNÉ VZNIKÁ?

Vraťme se na okamžik do hodin biologie. V době dospívání produkují žlázy hodně kožního mazu. Ten spolu s odumřelými kožními buňkami ucpává vyústění mazových žláz, odborně vlasových folikulů, na povrchu kůže.


To je důvod, proč se začnou objevovat na pokožce černé tečky. Jak jejich tvorba postupuje, bakterie napadají ucpané folikuly, až nakonec může folikul prasknout. Nastane-li tato situace, výsev uhrů a pupínků na sebe nenechá dlouho čekat.


MÝTY O AKNÉ

 

Mýtů o akné existuje mnoho. Co ho způsobuje? Co ho zhoršuje či zlepšuje? Nejlepší bude podívat se na tyto báchorky zblízka, vyvrátit nepodložené domněnky a najít pravdu.

 

Akné
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČOKOLÁDA NEZPŮSOBUJE AKNÉ
 

Souvislost mezi stravou a akné nebyla prokázaná. Ani čokoláda, hranolky a další potraviny, které se nedají označit za právě zdravé, nezpůsobují akné.

 

OPALOVÁNÍ PLEŤ NEVYČISTÍ


Opalování pouze zakrývá zarudnutí, které způsobilo akné, pupínky ale díky tomu nezmizí. Vlivem opalování bude pokožka suchá a podrážděná, což může zvýšit tvorbu pupínků v budoucnosti.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se zbavit akné zadarmo?
Pět tipů, jak sezbavit akné na zadku a zádech
Nejlepší triky, jak zamaskovat akné

 

PŘÍLIŠNÁ ČISTOTA JE NA ŠKODU


Akné nevzniká kvůli zanedbávané hygieně nebo proto, že se pokožka dostatečně nečistí. Ve skutečnosti je to vlastně obráceně, časté mytí aknózní pleti neprospívá. Je-li nadměrné, může způsobit spíš zhoršení akné.

 

ŽÁDNÝM KONTAKTEM SE AKNÉ NEPŘENÁŠÍ


Akné nepatří mezi nakažlivé nemoci. Je neinfekční, takže se nedá „chytit“ podáním ruky, dotykem ani při líbání člověka, který má akné.1 hlasů
Vaše hodnocení