Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Může fungovat jako lék na akné, nebo spíš stojí za kožními problémy? Zeptali jsme se lékařky.

Co opravdu dělá antikoncepce s vaší pletí?

Akné
zdroj: Thinkstockphotos Akné
aktualizováno 26.07.2018, 00:00 | 26.07.2018, 00:00 | Krásná.cz

Může fungovat jako lék na akné, nebo spíš stojí za kožními problémy? Zeptali jsme se lékařky.

Některé typy hormonální antikoncepce fungují jako lék na silné akné. Ale jen některé. Nemohou jí jiné preparáty naopak ublížit? A co takový zásah do přirozeného hormonálního systému vůbec pro pleť představuje?

 

I v ženském těle se tvoří mužské pohlavní hormony androgeny, jejich množství je zvýšené těsně před menstruací a stimulují tvorbu mazu v mazových žlázách. Při nadměrné produkci mazu se žlázky ucpávají a dochází ke tvorbě komedonu a zánětlivých pupínků, někdy až závažných cyst – tak vznikají projevy akné.

 

Většina pilulek hormonální antikoncepce obsahuje ženský pohlavní hormon estrogen a hormon žlutého tělíska progestin. „Užívání hormonální antikoncepce produkci androgenu snižuje a reguluje jeho účinek na mazové žlázky. Tím dochází k omezení mazotvorby, postupně dochází k omezení tvorby aknózních projevů, pleť se výrazně zlepší,“ říká dermatoložka MUDr. Lucia Manseldová z Perfect Clinic Dermatology. Obecně se díky užívání HA pleť i vlasy méně mastí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nepodceňuj AKNÉ! Může být předzvěstí zdravotních problémů
Co s těžkou formou akné? Metody, které SKUTEČNĚ FUNGUJÍ
Konec problémům s akné! Neuvěříš, co vědci vymysleli
Kvůli ŠKAREDNÉMU AKNÉ přišla o sebevědomí! Pak objevila jednoduchý způsob, jak se ho zbavit

 

Co když prášky přestanete brát?

 

Po vysazení hormonální antikoncepce, nejčastěji do 2-3 měsíců od ukončení, se opět zvýší účinek androgenu na produkci kožního mazu a dochází ke zhoršení pleti a opětovnému vzniku akné. „Vysazením hormonální antikoncepce opět převáží vliv androgenu - mužských pohlavních hormonu na mazové žlázky, který hormonální antikoncepce tlumila a dochází ke zvýšené produkci mazu, vývody žlázek se ucpávají, pleť se mastí, vznikají komedony, zánětlivé pupínky a cysty, zhoršují se projevy akné. Taky dochází k výraznějšímu maštění vlasů, někdy i zvýšenému vypadávání, androgeny působí i na funkci v oblasti vlasových folikulů,“ vysvětluje MUDr. Lucia Mansfeldová.

 

Hormonální antikoncepce
(Foto: oficiální zdroj)

 

Důležité je proto před plánovaným vysazením antikoncepce konzultovat péči o pokožku s kožním lékařem. Doporučí vhodné dermo-kosmetické přípravky k čištění pleti, omezení mazotvorby a v případě zhoršení akné i lokální přípravky s antimikrobiálním účinkem nebo retinoidy.

 

Nejen prášky změní pleť

 

Nitroděložní tělísko také může způsobit vznik akné a zvýšený výpad vlasů, obvykle však v menší míře. Je to individuální podle typu pleti.

 

Ať už užíváte hormonální antikoncepci nebo ne, aknózní pleť má svá pravidla a specifickou péči.

 

 

Můžete ji zlepšit pravidelným mechanickým čištěním pleti a odstraňováním ucpaných komedonů kosmetickým ošetřením, ideálně se naučte chodit pravidelně do kosmetického salonu. Zde si s nedostatky pleti poradí i speciálními procedurami, například mikroneedlingem (ošetření drobnými mikrojehličkami za použití speciálních sér např. s kyselinou mandlovou nebo salicylovou), použitím ovocných kyselin nebo ošetřením speciálním laserem (např. Smoothbeam), které snižuje mazotvorbu a také omezuje růst mikrobů na kůži, které způsobují vznik bolestivých zánětlivých a hnisavých pupínků.0 hlasů
Vaše hodnocení