Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ničí ti akné život a sráží tvé sebevědomí do kolen? Představujeme léčebné i estetické metody, které skutečně fungují.

Co s těžkou formou akné? Metody, které SKUTEČNĚ FUNGUJÍ

Akné
zdroj: Thinkstockphotos Akné
aktualizováno 22.11.2015, 00:12 | 22.11.2015, 00:12 | Krasna.cz/trm

Ničí ti akné život a sráží tvé sebevědomí do kolen? Představujeme léčebné i estetické metody, které skutečně fungují.

Mít na obličeji sem tam nějaký pupínek, to k pubertě už tak nějak patří. I když to samozřejmě dokáže naštvat, obzvlášť když na tebe vykoukne před plesem, důležitým rande nebo před jinou životně důležitou příležitostí. Bohužel ale někteří z nás bojují s mnohem těžší formou akné. Patříš i ty mezi ty, jejichž obličej je jeden velký zarudlý pupínek? Nepomáhají ti běžně dostupné kosmetické přípravky ani léčebné kůry z lékárny?

 

Akné je nemoc a dnes už s ní umíme bojovat. Pokud je tvé akné skutečně velmi těžké, jistě si říkáš, že bys pro jeho odstranění vytrpěla cokoli. Existují metody, které jsou účinné a mohou ti zajistit zdravou a atraktivní pokožku, ale samozřejmě je to něco za něco. Obvykle takové procedury bolí, stojí celkem dost peněz a nevyřeší tvůj problém ze dne na den. Jestli ti ale mají přinést sebevědomí, radost z vlastního vzhledu a psychickou pohodu, pak to jistě stojí za to.

 

Lehké a středně těžké formy akné se dají léčit různými prostředky. Na místě je pravidelné čištění pleti, použití vhodné kosmetiky, případně lokální léčba (deriváty vitaminu A, benzoyl peroxid, kyselina azelainová apod.). Cílem léčby je snížení produkce mazu a snížení počtu bakterií, v důsledku čehož se snižuje míra rohovění pokožky.

 

U těžších forem se již nestačí spoléhat jen na kosmetické pomocníky, je lepší vyhledat pomoc lékaře (dermatologa). Ten ti může doporučit jinou formu léčby, například ultrafialovým světlem, antibiotiky, hormonální terapií, isotretinoinem, kryoterapií, aplikaci kortikosteroidů, karboxyterapii apod. (více o jednotlivých léčebných metodách najdeš například na dermatologiepropraxi.cz). Neměla bys kvůli svému vzhledu psychicky trpět, jakákoli forma akné je léčitelná a má své řešení. Neotálej proto, a obrať se na dermatologa, který ti může pomoci.

 

 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se zbavit akné zadarmo?
Co nejvíc zhoršuje akné? Nebuď to ty sama!
Čtyři pověry o akné, kterým rozhodně nevěř

 

Co s opravdu silným akné? "Těžké formy onemocnění často přetrvávají dlouho do dospělosti s následky perzistujících atrofických, hypertrofických a keloidních jizev, jejichž řešení je vždy problematické. S uvedenými fakty úzce souvisí správná a včasná volba terapie," radí doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc z Dermatovenerologické kliniky LF MU a FN Brno. "Pozitivní působení léčby vede nejen ke zlepšení až vyhojení akné se zabráněním opakovaných exacerbací, ale optimálně působí na další psychický a fyzický vývoj pacientů."

 
Existují i metody, které ti nezanáší tělo léky, ale pracují s akné jen po estetické stránce. Jaké metody jsou přesně pro tebe? Estetická medicína jich zná hned několik. Představíme ti ty nejčastější, i s jejich výhodami a nevýhodami.

 

Chemický peeling


Velmi důkladné čištění pleti, u kterého dochází k odstranění odumřelých buněk z povrchu kůže. Chemický peeling je neinvazivní metoda, která kromě akné a mastné pokožky pomáhá také k omlazení stárnoucí pleti, vyhlazení jemných vrásek, zjemnění jizev po akné a rozšířených pórů a odstranění pigmentových skvrn. Spočívá v aplikaci roztoku s chemicky aktivními látkami prováděné lékařem. Nejčastěji jde o kyselinou glykolovou, salicylovou a kojovou. Před samotným peelingem se používá přípravný krém, který zaručí vyšší účinnost následujících peelingů. Trvá několik minut a používá se při něm peelingová směs různých látek, nejčastěji hydroxy-kyselin. Po chemickém peelingu je pokožka lehce zarudlá, během následujících čtrnácti dnů lehce strupatí a olupuje se. Aby byl efekt dlouhodobý, doporučují se dle intenzity akné zhruba čtyři sezení během dvou týdnů.

 

Chemický peeling
(Foto: Oficiální zdroj)


Cena: kolem 1000 Kč za jedno ošetření


Výhody


- rychlé
- bezbolestné, maximálně lehké štípání
- efekt viditelný hned po první proceduře
- stahuje póry a snižuje sklony k nadměrnému maštění


Nevýhody


- strupatění, zarudnutí a odlupování kůže
- blednutí opálení (opálená pokožka se odstraňuje)
- citlivost na sluneční záření, nutná ochrana krémem s vysokým ochranným faktorem
- nutné podstupovat opakovaně
- nehodí se pro výrazné a hluboké jizvy

 

Mechanická dermabraze


"Obroušení" povrchové vrstvy kůže. Frézkou se odstraní poškozené buňky a vyhladí i jizvičky. Pracuje na principu jemného mechanického obrušování pokožky pomocí speciálních sterilních diamantových nástavců.


Cena: kolem 800 Kč


Výhody


- rychlé
- efekt hned viditelný
- hodí se i na jizvičky
- nabízí běžně i kosmetické salóny


Nevýhody


- poškozuje strukturu kůže
- kůže se odlupuje, je zarudlá
- citlivost pokožky a nutná ochrana před slunečním zářením

 

Ošetření chladem (kryalizace, kryoterapie, kryodestrukce)

 

Kryoterapie patří stejně jako terapie světlem do fyzikálních metod léčby. Využívá ochlazení pokožky na extrémní teploty. Zmrazením tkáně tekutým dusíkem odstraňuje rovněž bradavice, nevhodné pigmentace a některé druhy kožních nádorů. Podchlazovaním kůže, tzv. kryostimulací, se podporuje prokrvení kůže a podkoží.

 

Cena: od 100 Kč při lokálním ošetření

 

Výhody

 

- nepoškozuje tolik kůži
- mírně bolestivé, není potřeba anestezie

 

Nevýhody


- efekt není tolik viditelný
- metoda není všude dostupná
- používá se spíše lokálně
- dle intenzity hrozí zarudnutí kůže, olupování, až drobné puchýřky

 

Laserová léčba akné
(Foto: Oficiální zdroj)


Ošetření laserem

 

Existuje již několik různých druhů laserů, které se liší svým účinkem i vhodností použití pro různé formy a intenzity akné. Laser Smoothbeam slouží k léčbě probíhajícího akné, frakční laser pomáhá na rozšířené póry a jizvy po prodělaném akné, frakční radiofrekvence se rovněž používá spíše na rozšířené póry a jizvy po prodělaném akné. Konkrétní metodu či jejich kombinaci ti doporučí lékař při první konzultaci. Laser se obvykle kombinuje s chemickým peelingem.

 

Laser působí přímo na mazovou žlázku, kterou termálním působením zmenšuje a snižuje tak produkci mazu. "V případě ošetření laserem Smoothbeam se doporučuje série tří ošetření po třech a čtyřech týdnech," radí MUDr. Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl (lcandel.cz). Laserové záření je absorbováno buněčnou vodou, dochází k prohřátí mazových žláz, následnému otevření folikulárních ústí a snížené tvorbě mazu. Zákrok je neinvazivní, nedochází při něm k poškození kožního povrchu. Bezprostředně po zákroku je kůže mírně zarudlá. Je nutná ochrana před UV zářením.

 

Frakční laser a frakční radiofrekvence ti pomohou odstranit jizvičky po akné a zmenšit rozšířené póry. Používá se nejen na jizvy, ale i pigmentaci, mastnou pleť, vrásky a stárnoucí pleť. Frakční laser vyzařuje jakoby mřížku terapeutických mikropaprsků laserového záření. Následně se během několika dnů drobně olupuje svrchní vrstva pokožky. U dalších vrstev kůže dojde k tepelnému prohřátí a díky tomu k novotvorbě kolagenních a elastických vláken. Ke zpevnění pokožky dochází během několika týdnů. Během cca 5 dnů dojde k žádoucímu jemnému oloupání pokožky. Poté již se objevuje omlazená pokožka se zlepšenou texturou a barevně sjednocená.


Ošetření celého obličeje trvá cca 30 minut. Dle typu pleti a rozsahu jejího poškození se provádí 1 ošetření či je možné ošetření během 8 týdnů opakovat.

 

Cena: laser Smoothbeam kolem 3000 Kč za jedno ošetření, frakční laser a radiofrekvence kolem 10 000 Kč za ošetření obličeje

 

Výhody

 

- samotná procedura trvá cca půl hodiny (plus hodina předem znecitlivující krém)
- efekt je viditelný až dva roky po proceduře
- laser Smoothbeam je bezbolestný, pro citlivější jedince je možné před aplikací použít znecitlivující krém
- lze se zaměřit jen na poškozené části obličeje, neničí se celá pokožka
- působí protizánětlivě a také jako prevence jizev
- řeší problém komplexně – mastnou pleť, akné, rozšířené póry, jizvičky po akné
- v případě těžkého akné (velká ložiska, hrboly) je to nejen estetický, ale i zdravotní problém a hradí ho pojišťovna

 

Nevýhody

 

- vysoká cena (lze ale využít slev na slevových serverech)
- nepříjemné, ale ne bolestivé ošetření
- pokožka se po ošetření nesmí vystavit slunečním paprskům (asi měsíc), je nutná ochrana (lepší je proceduru absolvovat na podzim nebo v zimě), jinak hrozí pigmentace pokožky
- v případě frakčního laseru je třeba až týden rekonvalescence (povrch kůže se popálí, zestrupovatí a odloupne se, naroste nová zdravá kůže)21 hlasů
Vaše hodnocení