Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I smutné události k životu patří. Čeká-li vás účast na pohřbu, je důležité vzdát mrtvému úctu i vhodným oblečením.

Co se (ne)sluší obléknout na pohřeb?

Smuteční šaty
zdroj: Getty Images Smuteční šaty
aktualizováno 02.10.2019, 13:42 | 02.10.2019, 12:39 | Krásná.cz

I smutné události k životu patří. Čeká-li vás účast na pohřbu, je důležité vzdát mrtvému úctu i vhodným oblečením.

1. října zemřel Karel Gott, hudební legenda, kterou milují fanoušci všech generací. Rozloučit s ním se bude chtít zřejmě nejen rodina a přátelé, ale i jeho obdivovatelé a fanoušci. Jestli i vy uvažujete, že si poslední rozloučení s hudební ikonou nenecháte ujít, vzdejte mu hold i tím, jak se obléknete. Džíny jsou rozhodně v takový den tabu.


Černá je klasika


Tradiční smuteční barvou je u nás černá, právě ta je rozhodně pro účast na pohřbu nejvhodnější. Nemáte-li nic černého, volte alespoň tmavé barvy, jako šedou, tmavomodrou, hnědou nebo temně zelenou. Nenoste nic křiklavého a jásavého, pozor i na drobné aplikace. V zástupu lidí v černém je i decentní červený pásek, třpytivé flitry nebo barevné knoflíky nevkusným a jasně viditelným faux pas.

 

S čím nesáhnete vedle, se můžete inspirovat v naší módní galerii. Vybírali jsme u značek Lindex, Orsay, Reserved, s.Oliver, Esprit a Marks&Spencer.

 

Fotogalerie

1 / 17 Otevřít fotogalerii

 

Ohlídejte si výstřih i délku šatů


Pohřeb je zřejmě jednou z nejformálnějších událostí, kterých se kdy zúčastníte. Tomu by mělo oblečení odpovídat. Volte takové šaty, v jakých byste šli na pracovní pohovor nebo třeba k maturitě. Nemístné je zbytečně odhalující oblečení: hluboký výstřih, odhalené paže, krátká sukně, ale i příliš přiléhavé oblečení. Nejdete přece do klubu nebo na rande. Obecně se doporučuje nevystavovat na pohřbu kůži: delší rukáv je lepší než tílko (nebo přes ně alespoň přehoďte tmavý šál), sukně ke kolenům a tmavé punčochy lepší než mini a odhalené nohy.

 

Černé šaty
(Foto: Archiv firem)

Černé pouzdrové šaty s paspulkou, s.Oliver, 3599 Kč

 

ČTĚTE TAKÉ:

Little black dress – Povinná výbava každé ženy
Máš se OBLÉKNOUT SLUŠNĚ? Víme, na které kousky vsadit a co už je přes čáru!

 
Vzory mohou leccos pokazit


Jednobarevné oblečení působí nejelegantněji a nijak neruší, sáhněte ideálně po takovém kousku. Jemný proužek nebo kostky v tmavých barvách vám rovněž ostudu neudělají, vyvarujte se ale jásavých vzorů, jako jsou puntíky nebo květinové motivy. Infantilní potisky a nápisy na oblečení jsou naprosté tabu.

 

Vzorů se vyvarujte, ale tmavých barev nikoli, pro formální příležitost se hodí podobně jako černá.

 

Fotogalerie

1 / 13 Otevřít fotogalerii


Vyvarujte se extravagance


Při smuteční příležitosti je rozhodně lepší volit minimum doplňků. Výsledný outfit by měl být maximálně konzervativní. Pozor tedy i na volbu bot a kabelky, také to nepřehánějte se šperky: velké kruhy do uší a blyštivé řetízky působí nevkusně, volte jemné kousky, ideální jsou perly.


V případě bot myslete i na pohodlí: na rozloučení se slavnými osobnostmi často dorazí velké davy lidí, zřejmě tedy budete dlouho stát. Podpatky nejsou nutné, dobře poslouží jakékoli formálně působící boty v tmavých barvách, třeba oxfordky nebo mokasíny.0 hlasů
Vaše hodnocení