Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každá z nás chce mít svou pleť zdravou a krásnou, ale existuje spousta faktorů, které nám ve snaze o perfektní vzhled brání. Jaké to jsou a které škodí přesně vašemu typu pleti?

Čím škodíš své pleti nejvíc?

aktualizováno 22.08.2011, 12:30 | 22.08.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Každá z nás chce mít svou pleť zdravou a krásnou, ale existuje spousta faktorů, které nám ve snaze o perfektní vzhled brání. Jaké to jsou a které škodí přesně vašemu typu pleti?

Stav tvé pleti závisí na mnoha faktorech. Je daný genetickou predispozicí, vlivy vnějšího prostředí, stresem, nebo kožními onemocněními. Čištění a péče o pleť také hrají jednu z důležitých rolí.

 

To, jak tvá pleť vypadá a jak dokáže reagovat na vnější i vnitřní faktory, hodně závisí na jejím typu. Existují čtyři typy pleti: normální, suchá, mastná a smíšená.

 

Normální pleť

 

Normální pleť je označována jako eudermická: má jemné póry a je dobře prokrvována. Bývá lehce narůžovělá a stejnoměrně průsvitná. Není ani příliš mastná, ani příliš suchá, a nepůsobí proto problémy. Se škodlivými faktory se vyrovnává nejsnáze.

 

Suchá pleť

 

Suchá pleť je zhrubělá, načervenalá, olupuje se, často svědí a bývá provázena nepříjemnými pocity napětí. Někdy se u ní objevují i příznaky předčasného stárnutí.

 

Mastná pleť

 

Mastná pleť se vyznačuje zvětšenými póry a tvorbou komedonů (objevují se černé tečky). Nadměrně se leskne, není rovnoměrně průsvitná a často je nezdravě bledá nebo nažloutlá.

 

Smíšená pleť

 

Smíšená pleť je typická tím, že na čele, bradě a nosu – v tzv. T-zóně - je mastná, zatímco na tvářích je normální až suchá.

 

 

Faktory ovlivňující stav pleti


Existují dvě skupiny faktorů, které mají na naši pleť vliv. Jsou to vlivy vnitřní, které souvisí s naším tělem, a vnější, tedy vliv prostředí. Ovlivnit ale můžeš oba dva druhy.

 

K vnitřním faktorům patří např. predispozice k jednomu z výše uvedených typů pleti, kterou bohužel zásadně neovlivníš. Tím, že rozeznáš svůj typ pleti a jeho charakteristiky, můžeš se ale zaměřit na slabiny své pleti a pečovat o ní vhodnými přípravky.
 

Mezi vnitřní faktory se řadí také různá kožní onemocnění - např. atopický ekzém, šupinatění kůže, rudé žilky a skvrnky. Dispozici můžeš mít v těle geneticky, aniž by se projevila hned. Existuje ale řada spouštěčů, které ji vyvolají, nebo její stav zhorší. Jedním z nejčastějších spouštěčů kožních onemocnění je stres. Na stav pleti mohou mít vliv také hormony, zejména v pubertě, kdy hormonální změny způsobují akné.


Své pleti tedy prospěješ tím, že o ní budeš pečovat vhodnou kosmetikou, určenou přesně pro tvůj typ pleti. Pokud ho nedokážeš určit podle výše popsaných charakteristik, nechej si pleť otestovat. Řada i menších kosmetických studií a dermatologických ordinací má speciální přístroj, který zjistí, jaký typ pleti vlastníš.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Přestaň si ničit pleť dřív, než bude pozdě
Poraď si se suchou pletí
Čím se odlíčit? Nejlepší triky pro každý typ pleti


Kvalitu své pleti ovlivňuješ také tím, zda ji dostatečně hydratuješ. A to nejen hydratačními krémy, ale i dostatečným pitným režimem. Jestliže má pokožka nedostatek přirozených hydratačních faktorů, nebo je vystavena extrémním klimatickým podmínkám (nadměrné slunění, ale i silný vítr a pod.), dochází k úbytku její přirozené vlhkosti. Pokožka se vysušuje, začíná být napjatá, hrubá a není téměř vůbec schopná absorbovat výživné krémy.


Tím, že se snižuje její vláčnost, snižuje se i její vlastní ochranná funkce. Povrch pokožky rozpraská, ztráta vody se zvýší a dojde tak k poškození ochranné bariérové funkce pokožky. Pleť obličeje je navíc vystavena vnějším vlivům nejvíce, a proto ztrácí vlhkost ve větší míře než pokožka na ostatních částech těla. Pokud je tvá pokožka již silně poškozena a víš, že s udržováním pitného režimu máš stále problém, dodej ji živiny a hydrataci alespoň pečující kosmetikou. Produkty pro pleť s nedostatečnou hydratací by měly obsahovat přirozené hydratační faktory (např. urea, aminokyseliny), které dodávají pokožce dlouhodobou hydrataci.

 

 

Ohlídat by sis měla i vnější faktory, které na tvou pleť působí. Tím, že svou tvář vystavuješ slunci, větru, slané či chlorované vodě, zakouřenému prostředí v klubu nebo klimatizaci v obchodním centru jí dvakrát moc neprospíváš. Samozřejmě se ale těmto prostředím nevyhneme. Je ale dobré si jejich nebezpečí uvědomovat a předcházet mu.

 

Mezi externí faktory, které pleti škodí, patří:

 

Volné radikály

 

UV záření, znečišťující látky, léky, alkohol, kouření, ubývání ozónu a některé potraviny způsobují tvorbu volných radikálů. Ty potom na základě oxidačních procesů poškozují jádra buněk a buněčnou membránu. V pokožce vznikají volné radikály hlavně působením UV záření, jež vede k předčasnému stárnutí pokožky.


Agresivní látky


Náš svět je plný agresivních látek. A některými své tělo vyloženě zásobuješ. Lak na vlasy, lesk ve spreji, deodorant...Vše, čím sprejuješ své tělo, ti ulpívá na kůži. Takové přípravky zpravidla obsahují látky, které nám mohou škodit, zejména citlivé pleti obličeje. Tyto látky mohou poškodit rohovou vrstvu pokožky a ovlivnit propustnost kožní bariéry. V důsledku toho dochází k vysušování kůže, které může vést až ke vzniku ekzému.


Teplota a vlhkost vzduchu

 

Příliš časté sprchování horkou vodou způsobuje úbytek přirozených hydratačních faktorů a povrchových lipidů pokožky. Díky tomu dochází k dehydrataci a přesušení pokožky provázené výrazným olupováním. Je-li pokožka vystavena studenému vzduchu, cévy v pokožce se zúží, a chrání tak tělo před ztrátou tepla. Dlouhodobé působení chladu snižuje sekreci mazových žláz a rovněž pokožku vysušuje. Vysoké teploty mohou také zapříčinit vznik suché pokožky, protože způsobují zvýšenou produkci potu a jeho rychlé odpařování s následnou ztrátou dostatečné hydratace kůže. Pokud je pokožka těmto nepříznivým vlivům vystavena dočasně, její ochranné mechanismy dokáží poškození napravit. Jestliže je však působení dlouhodobé, ochranné mechanismy přestávají fungovat a pokožka začne být citliváa náchylná k onemocnění.


Jak proti vnějším vlivům bojovat? Pokud víš, že budeš dlouho na slunci, chraň pleť krémem s UV faktorem, a to nejen u moře nebo při slunění u rybníka, ale i ve městě. Proti kouři a klimatizaci v klubu, a stejně tak proti nečistotám a jedům v ovzduší můžeš bojovat vrstvou kvalitního make-upu, která k pleti nepustí tolik nečistot. Samozřejmostí je pak důkladné odlíčení po návratů z klubu, a nanesení pečujícího hydratačního krému na noc.5 hlasů
Vaše hodnocení