Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Akné je výsledkem kombinace mnoha faktorů. Hlavní příčinou jeho vzniku jsou hormony. Také genetika, mastná pleť a bakterie v pórech hrají důležitou roli.

Co vlastně způsobuje akné?

Akné
zdroj: Thinkstockphotos Akné
aktualizováno 17.09.2016, 00:36 | 17.09.2016, 00:36 | krasna.cz/atakujakne.cz

Akné je výsledkem kombinace mnoha faktorů. Hlavní příčinou jeho vzniku jsou hormony. Také genetika, mastná pleť a bakterie v pórech hrají důležitou roli.

Zde vám nabízíme přehled toho, co v souvislosti s akné prostě nemůžete ovlivnit. Současně se dozvíte, čemu je lepší se vyhnout a také, co akné určitě nezpůsobuje.


CO NEMŮŽETE OVLIVNIT

Hormonální změny během dospívání
Jakmile mladý člověk vstoupí do puberty, hormony, které mu začnou kolovat tělem, přinesou řadu změn. Kromě jiného musí teenager počítat s tím, že žlázy v kůži produkují mnohem více mazu. To může být výchozím bodem pro následný rozvoj akné.

 

Hormonální změny během menstruace
Spousta dívek si všimla, že každý měsíc s jakousi železnou pravidelností, se jejich akné zhorší těsně před menstruací. Zde jsou na vině periodické změny hormonálních hladin. Tato měsíční propuknutí postihují jen některá děvčata, protože pleť každé jedné z nich je jedinečná.


Genetika: viníky jsou (nejen) předkové
Geny zděděné po rodičích mohou přispět ke vzniku akné. Takže ano, dospívající opravdu smějí matky a otce vinit ze svých pupínků. V současné době není přesně známo, které geny přispívají k tvorbě akné, ale s vysokou pravděpodobností je jich několik.


ČEMU JE LEPŠÍ SE VYHNOUT

 

Vymačkávání pupínků
Tato snaha o likvidaci obtížných boláků vše jen zhoršuje. Často totiž umožňuje bakteriím proniknout snáz do pokožky a zatlačit infekci hlouběji. Výhodnější je nechat vřídky na pokoji.

 

Přílišné čištění pleti
Má-li člověk pleť náchylnou k akné, může mít tendenci drhnout svou tvář, aby se zbavil bakterií. Před tímto krokem kožní specialisté důrazně varují! Nedělejte to!


Intenzivní mytí a čištění dráždí pokožku a zhoršuje akné. Stále je třeba zdůrazňovat, že akné není způsobeno nedostatečnou hygienou!


Místo radikálního mytí pokožky je lepší udržovat pleť hydratovanou a nepoškozovat razantní hygienou ochrannou kožní bariéru. Drhnutí kůži dráždí a způsobuje její větší zanícení.

 


Mastný make-up
Make-up, a to zejména na bázi oleje, ucpává póry a dráždí citlivou pokožku náchylnou k výsevu pupínků. Která dívka a žena se nechce bez této pomůcky obejít, měla by si vybrat "nekomedogenní" značku. Takový make-up je speciálně vyvinutý pro dámy, které trpí akné, takže neucpává póry jako tradiční kosmetika a tím nezpůsobuje nadměrnou tvorbu pupínků.

 

Volba opalovacích přípravků
Lidé s aknózní pletí by neměli používat opalovací olej. Nepůsobí na pokožku dobře, protože „olej“ je součástí látky zvané „sebum“, která vyvolává akné. Nadbytek oleje vytvoří vrstvu na přirozeném kožním filmu, čímž ucpe póry tak, že se stav pupínků jedině zhorší. Olej v podstatě zabraňuje zbavit se akné. Nejdůležitější je vyčistit obličej každé ráno, používat hydratační krém s ochranným faktorem, poohlédnout se po opalovacích krémech bez oleje a po hypoalergenních produktech.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Antikoncepce jako lék na akné? Kdy funguje a jak ji vybrat
Pět tipů, jak sezbavit akné na zadku a zádech
Nejlepší triky, jak zamaskovat akné


CO AKNÉ NEZPŮSOBUJE

 

Čokoláda a fast food
Nikdy se neprokázalo, že příčinou akné je čokoláda a mastné jídlo. I když řada lidí tvrdí, že pupínky vznikají kvůli špatné stravě, pravdou je, že jídlo má s akné málo co do činění. Nicméně je samozřejmé, že jíst vyváženou stravu je vždy to nejlepší.

 

Zanedbání hygieny
Akné nevzniká z nedostatku hygieny nebo proto, že se dotyčný jedinec nestará o pleť. Ve skutečnosti časté mytí pokožku nevyčistí, a je-li nadměrné, může způsobit zhoršení akné.


Černé tečky uvězněné v pórech
Tmavý vršek pupínků není špína. Když se folikuly ucpou mazem a odumřelé kožní buňky se dostanou do blízkosti povrchu kůže, tato „zátka“ na vzduchu ztmavne. Maz je utěsněný ve folikulu, který se stále zvětšuje. Poskytuje tak živnou půdu bakteriím (především Propionibacterium acne). Ty pak, když folikul praskne, přivodí zánět a tvorbu pupínků. S nimi přichází zarudnutí a bolest.


AKNÉ JE VŽDY LÉČITELNÉ
Chcete-li zahájit léčbu, obraťte se na svého lékaře.0 hlasů
Vaše hodnocení