Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Také patříš mezi dívky, jejichž pleť dokážou potrápit nepěkné a bolavé pupínky? Akné není jen problém estetický, je to nemoc, se kterou se špatně a dlouho bojuje. Jaké zbraně proti akné použít, a kterými mýty se zbytečně nezatěžovat?

Čtyři pověry o akné, kterým rozhodně nevěř

aktualizováno 11.08.2011, 00:12 | 11.08.2011, 00:00 | Krásná.cz/MyŽeny.sk

Také patříš mezi dívky, jejichž pleť dokážou potrápit nepěkné a bolavé pupínky? Akné není jen problém estetický, je to nemoc, se kterou se špatně a dlouho bojuje. Jaké zbraně proti akné použít, a kterými mýty se zbytečně nezatěžovat?

Akné dokáže pěkně pochroumat psychiku, obzvlášť v období dospívání, kdy je boj proti otravným pupínkům doslova na denním pořádku. Jenže pokud se neléčí, nejen že si ho s sebou neseš i do dospělosti, ale můžeš si kvůli němu zadělat i na nemalé psychické problémy. To, jak člověk vypadá, totiž hodně ovlivňuje jeho sebevědomí a mínění o sobě samém.

 

Chceš konečně zatočit s akné? Tak přestaň věřit mýtům, které o něm panují, a začni bojovat proti pupínkům osvědčenými a skutečně funkčními metodami.


MÝTUS Č. 1: Slunce pomáhá

 

Mírné slunění není zakázáno, protože UV paprsky působí na akné protizánětlivě. Při opakovaném a dlouhém opalování ti ale rohová vrstva pokožky zhrubne a póry se ucpávají. Snadno se pak zapálí, a ty se pár týdnů po dovolené probudíš s tváří plnou pupínků. Pleť si zhoršuješ také tím, že se ve vedru víc potíš a na pokožce ti ulpívá více nečistot, které se pak dostávají do pórů, kde se zanítí a hnisavý vřídek je na světě. Tomu můžeš zabránit hned několika způsoby. Zaprvé se snaž si na obličej co nejméně sahat, protože tím na něj nečistoty ještě víc nanášíš. Pleť můžeš chránit před vnějšími vlivy slabou vrstvou make-upu. A základem všeho je samozřejmě dokonalé odlíčení a vyčištění pleti, které si teď v létě dopřávej nejen večer, ale klidně i během dne, když přijdeš zvenku domů.

 

MÝTUS Č. 2: Po čokoládě se osypeš

 

Vliv jídla na toto onemocnění se v minulosti přeceňovat. Není pravda, že ti po tabulce čokolády naskáče nepěkná vyrážka. Čokoládu klidně ze seznamu škodlivých pochoutek vyškrtni. Jsou ale jiné pokrmy, na které by sis měla dát rozhodně pozor. Hlídej si zejména různé doplňky stravy a vitaminové preparáty. Pokud máš sklon k akné, pleť se ti může zhoršit při nadměrném přísunu vitamínů řady B. Někteří vědci varují i před pikantními, a také kyselými potravinami, takže pozor na kysané mléčné nápoje, citrusy apod.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Čím si ještě víc zhoršuješ akné?
Jak předcházet akné a jak se ho zbavit
Boj s akné? Můžeš zvítězit i ty!


MÝTUS Č. 3: Je to nemoc ze špíny

 

Póry se ucpávají, když se odumřelé buňky smísí s kožním mazem, nečistoty na obličeji to jen urychlují, ale nezapříčiňují to samy o sobě. Takže ani vytrvalým zuřivým drhnutím pokožky akné nezaženeš. Spíše naopak. Pokud používáš přípravky s vysokým množstvím alkoholu, kůži přesušíš a dlouhodobě narušíš ochrannou vrstvu pokožky. Ta se pak bude bránit ještě hojnějším vylučováním kožního mazu, a ty získáš tvář plnou uhříků. Přiměřené čištění zabrání nepěknému lesku a pleť pak vypadá lépe. Používej ale šetrné kosmetické přípravky.

 

MÝTUS Č. 4: Jde o problém teenagerů

 

Akné na věk velmi nepřihlíží. Jakmile tělo začne produkovat hormony, může tě překvapit kdykoliv. Ve věku od 12 do 24 let trápí akné více než tři čtvrtiny lidí, právě proto, že se tvé tělo vyvíjí a jsou pro něj v této době typické hormonální výkyvy! Může vypuknout ale i mnohem později, například po dvacítce nebo i po třicítce, a to hlavně u žen s kolísavou hladinou hormonů. Lékaři odhadují, že téměř každá druhá žena ve věku 25 až 44 let trpí lehkou formou akné. Nespoléhej se tedy na to, že akné samo zmizí s koncem puberty. Pokud s ním nezačneš bojovat správnou stravou a péčí o pokožku, povleče se s tebou klidně i přes dvacáté nebo třicáté narozeniny.5 hlasů
Vaše hodnocení