Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jsou protivné a dokážou ti pěkně pokazit náladu. Jak skoncovat se zanesenými póry – nadobro?

Dej sbohem černým tečkám

aktualizováno 08.03.2011, 04:35 | 08.03.2011, 01:01 | Krasna.cz/trm

Jsou protivné a dokážou ti pěkně pokazit náladu. Jak skoncovat se zanesenými póry – nadobro?

Černé tečky dokážou pěkně znepříjemnit pohled do zrcadla. Každá holka, kterou trápí, má pocit, že dokonale bezchybná pleť je pro ni nedosažitelný sen. Dá se bojovat s pupínky, suchou pletí i pihami, na černé tečky ale žádné triky nefungují. Nebo že by ano?


Hlavní je nad nimi nemávnout rukou. Spousta holek věří, že velikost pórů a to, jak se zanášejí, nejde ovlivnit. Omyl. Chce to jen poctivou péči a brzy bude tvá pleť hladká a krásně čistá.

 

Co jsou vůbec zač? Trpí jimi zejména majitelky mastné nebo smíšené pleti, která je náchylnější k tomu, že se na ní póry ucpávají. Černé tečky jsou tedy ucpané a špínou zanesené póry.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Zamaskuj nedostatky v obličeji

Průvodce pleťovými krémy

Co můžeš zlepšit v noci


Začni zevnitř

 

Přítomnost černých teček na tvé pleti ovlivníš už tím, co jíš. Zpravidla platí totéž co pro mastnou pleť. Vyhni se mastnému a kořeněnému jídlu, mléku a perlivým nápojům, hlavně sladkým limonádám. Vše, co podporuje produkci nadměrného kožního mazu, tvou pleť nejen více mastí, ale může i za zanesené póry. Místo těchhle ničitelů krásy dopřej pleti pořádnou hydrataci. Pij čistou neperlivou vodu, zelený nebo bylinkový čaj a ředěné džusy. Denně alespoň dva litry.

 

Garnier Pure
Existují celé řady kosmetiky pro pleť se sklony k akné a tvorbě černých teček, například Pure Zone od L'Oréal Paris. (Foto: Oficiální zdroj)


Jedy z těla ven


Dopřej si očistnou kůru. Tvé tělo je zanesenou spoustou toxinů a škodlivých látek, ty musíš dostat pryč. Zkus si dopřát alespoň dva týdny očisty. Budeš pít jen vodu a neslazený čaj, v jídle se vyhneš smaženému, sladkému, jídlům z konzerv a prášků, které obsahují různé glutamáty, konzervanty a spoustu soli. Také se vyhni zakouřenému prostředí, tedy i diskotéce nebo tvému oblíbenému klubu. Dopřej si čaje z pročišťujících bylinek, například kopřivy.


Obličej si ráno i večer pečlivě odličuj. A to nejen v tomto očistném období. Jestli trpíš na černé tečky, nikdy by sis neměla dovolit, jít spát s neočištěnou pletí. I když se nemaluješ a nepotřebuješ odstranit make-up, na čištění nezapomínej. Pleť potřebuje zbavit přebytečného mazu a nečistot ze vzduchu. Při výběru čistící pleťové vody se vyhýbejte alkoholu (příliš vysušuje), naopak ve složení přípravku zapátrej po blahodárné kyselině salicylové.


Žádné mačkání


Stejně jako zanícené pupínky, ani černé tečky by ses neměla snažit vymačkávat. Svádí to k tomu a můžeš mít pocit, že vymáčknutím mazu z póru jsi ho vyčistila, spíš si tím ale můžeš zadělat na ošklivý zánět, navíc si můžeš kůži mechanicky poškodit. Určitě nechceš mít pleť plnou nevzhledných jizviček.

 

Napařování


Proti tečkám ti pomůže pravidelné napařování pleti. To ti může v profesionálním salonu provést kosmetička, zvládneš ho ale i doma. Uvař vodu v hrnci a přidej do ní bylinky (heřmánek, kopřiva apod.) nebo olejíček (tee trea, levandule apod.) nebo tonizační tablety pro napařování obličeje, například od značky Lush.

 

Tonizační tablety
(Foto: Oficiální zdroj)


Poté se skloň nad hrnec, přehoď si přes hlavu ručník, ať pára zbytečně neuniká, a zkus vydržet asi deset minut. Póry se ti díky páře otevřou a špína se z nich uvolní. Maximálního efektu dosáhneš, když po napařování na pleť naneseš čistící masku. Ideální jsou bahenní a jílovité masky. Pak pleť pečlivě umyj vlažnou nebo studenou vodou. Studená pleť póry stáhne, díky čemuž se do nich hned nedostane špína.


Správná péče


Pleť se sklony k tvorbě černých teček vyžaduje speciální kosmetiku. Naštěstí existují na trhu řady, které se na ni zaměřují. Existují i speciální gely a séra, která se nanáší jen na problematická místa a stahují póry. Takové služby ti poskytne například Clinique Pore Minimizer, který se nanáší na problematickou T-zónu a minimalizuje výskyt akné a černých teček.

 

Sérum proti akné a černým tečkám
(Foto: Oficiální zdroj)


Jaký make-up?


Make-up póry zanáší, ale pokud ho večer důkladně odlíčíš, není tvým nepřítelem. Naopak. Působí jako bariéra proti nečistotám. Vybírej ale lehké a nemastné typy, ideálně ty, které jsou označené charakteristikou non-comedonic. Takový je třeba La Roche Posay Unifiance Cream Powder Make-up.

 

Make-up
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Profesionálové

 

Pokud nepomůže ani kvalitní kosmetika, dá se proti rozšířeným pórům bojovat pomocí laseru. Ten si poradí se silným akné, jizvičkami po akné i póry samotnými. V léčbě se používá kombinace chemického peelingu a laseru Smoothbeam nebo frakčního laseru. Tyto služby má ve svém portfoliu například Laserové centrum Anděl (www.lcandel.cz).13 hlasů
Vaše hodnocení