Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dřevo proniklo z obývacích pokojů až do módního průmyslu. Nejenže je šetrné k životnímu prostředí, ale také je zajímavým a na dotek příjemným doplňkem. A vůbec nejde o dřeváky, jak by vás mohlo napadnout. Podívejte se, co všechno vyrobeného ze dře...

Dřevo jako módní doplněk: Neotřelé a nenáročné

Dřevo jako módní doplněk
zdroj: Getty Images Dřevo jako módní doplněk
aktualizováno 22.02.2019, 00:00 | 22.02.2019, 00:00 | Krásná.cz

Dřevo proniklo z obývacích pokojů až do módního průmyslu. Nejenže je šetrné k životnímu prostředí, ale také je zajímavým a na dotek příjemným doplňkem. A vůbec nejde o dřeváky, jak by vás mohlo napadnout. Podívejte se, co všechno vyrobeného ze dřeva se dá nosit. Jak vybrat správný dřevěný kousek a jak pečovat o jeho údržbu?

Dřevěné šperky nemusí být alternativou jen pro ženy, které jsou třeba alergické na zlato nebo jiný kov. Náramky z dřevěných korálků jsou totiž stále v kurzu, přitom se jimi zdobily už indiánky. Ze dřeva se vyrábějí také prsteny nebo náušnice, a pokud jste rebelky, tak seženete dokonce i dřevěné plugy. S dřevěnými doplňky rozhodně nebudete vypadat jako truhlářova holka.


Jak vybrat správný dřevěný šperk?


Výhoda dřevěných šperků je v tom, že si můžete vybrat jak nějaký jemný, tak i něco masivnějšího. Nejdřív byste se však měly rozhodnout, z jakého dřeva by měl šperk být, aby k vám pasoval. Jak? Využijte svou barevnou typologii. Existuje mnoho typů dřeva, ze kterých si můžete vybrat světlejší, tmavší či dokonce černý materiál podle toho, jestli jste jarní, letní, podzimní nebo zimní typ.


Protože je dřevo měkké a velmi tvárné, jde z něj udělat téměř jakýkoli tvar pro šperk. Jestliže vám samotná struktura dřeva přijde pro doplněk moc jednoduchá, můžete si koupit šperk, ve kterém je navíc něco vyryté. Anebo si do něj něco nechat vyrýt.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Objev tajemství barvové typologie 4
Překonej deprese barvami a dřevem
MAGICKÉ DŘEVO: Objev zapomenuté kouzlo stromů!


Dřevěný šperk si vyberte také podle toho, jestli jej chcete použít pro každodenní nošení, nebo jen při výjimečných příležitostech. V prvním případě zvolte spíš něco decentnějšího, co se bude hodit ke všemu. Na společenské události se naopak můžete blýsknout něčím mnohem extravagantnějším.

 

Dřevo jako módní doplněk
(Foto: Getty Images)


Jakou péči vyžaduje dřevěný šperk?


Aby dřevo nevyschlo nebo nepopraskalo, musíte se o něj sice správně starat, není to však nic složitého. Nedoporučuje se v dřevěných špercích koupat, voda jim totiž jedině škodí. Dřevo není vodotěsné a vodu tak do sebe lehce vsákne. Uvnitř se pak kvůli tomu dřevěný výrobek roztáhne, a když posléze vyschne, tak může snadno popraskat.


Pokud chcete doplněk vyčistit, tak ho maximálně lehce otřete. Zároveň si své dřevěné prstýnky sundejte před manipulací s nějakými chemikáliemi, třeba s čisticími prostředky. Také je odložte před tím, než podniknete něco, při čem hrozí jejich mechanické poškození.

 

Jestliže budete chtít dodat dřevěným šperkům lesk, můžete je rozjasnit pomocí různých olejů, například jojobovým. Nenanášejte však oleje přímo na ně, aby nebyly příliš mastné. Spíš doplňky vyleštěte nějakým hadříkem, na který jste olej předtím nanesly.

 

Naše tipy:

 

Dřevěné módní doplňky
(Foto: Archiv firem)

 

* Dámské dřevěné hodinky Atea (4890 Kč, objednávky na https://wooden.land). V online konfigurátoru hodinek můžete sestavit hodinky, které nikdo jiný na světě nemá. Pro inspiraci začněte na jednom z předem sestavených designů. Konfigurátor umožňuje nahrát vlastní obrázek či vložit text.


* Unikátní dřevěný motýlek Bewooden (2990 Kč v setu s lahví whiskey Jack Daniel's Tennessee Honey, k dostání na bewooden.cz). Ručně vyráběný motýlek ze dřeva skutečného, již vysloužilého sudu po Tennessee whiskey. Na motýlku je vygravírován motiv včely a ze dřeva je skutečně cítit opojná vůně alkoholu.


* Dřevěné sluneční brýle Timewood Bruna Revo (1890 Kč, dostupné na timewood.cz). Stylový doplněk z javorového a ebenového dřeva vyniká nejen originálním designem, ale i nízkou hmotností.


* Dřevěná brož ve tvaru medvěda Bear Brooch (290 Kč, prodává bewooden.cz). Dřevěná brož má dokonalé zpracování a unikátní design, kterým rozhodně zaujmete. Medvěd pak ztělesňuje odvahu, bojovnost a sílu. Může vám tak dodat potřebnou odvahu při důležitém rozhodování nebo významné pracovní schůzce.


Pro kluky: Motýlek a knoflíky


Přestože dnes už i dívka může ke svému outfitu zvolit motýlka, tak je tento doplněk pořád spíš klučičí doménou. Stále ještě probíhá plesové období, a tak svého přítele vybavte místo klasickým motýlkem nějakým pěkným dřevěným. Ušetříte mu tím spoustu starostí. Dřevěného motýlka totiž není potřeba uvázat, nemačká se a nepere se. Takový motýlek společenský oblek vůbec nedegraduje, naopak ho odlehčí. Váš kluk bude vypadat sice elegantně, ale ne příliš upjatě.

 

Dřevěný motýlek
(Foto: BeWooden)


Pokud někomu připadá dřevěný motýlek moc výrazný, tak může zvolit také méně nápadné dřevěné knoflíky. Ty tvoří v celkovém outfitu zajímavý detail a nestudí tak, jako knoflíčky z jiného materiálu. O motýlky a knoflíky se navíc nemusíte zvlášť starat, protože si je s sebou do vany nevezmete.


Obě pohlaví také mohou jako ozdobu zvolit dřevěné hodinky. Dřevo je na kůži cítit příjemně a obzvlášť sladěně budete vypadat tehdy, když si pořídíte i dřevěný kryt na mobil. Dřevěný obal navíc zabrání vyklouznutí, protože při správném výběru nebude tak hladký a kluzký jako plastový kryt. S nástupem teplejších měsíců si také budete moci nasadit brýle se slunečními obroučkami. Nezapomeňte však, že by se neměly moc brát do vody.


Vlastníte už nějaký dřevěný doplněk?0 hlasů
Vaše hodnocení