Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Připravili jsme pro tebe nový módní seriál, který ti představí mladé tvůrce pohybujíci se na české módní scéně. Seriál děláme proto, abys viděla, že česká móda není nudná, jen je třeba umět hledat. Možná si příště rozmyslíš nákupy u běžných módníc...

Důležité je najít svůj styl, říká návrhářka sukní. ROZHOVOR

Sukně Black Mountain2
zdroj: oficiální zdroj Sukně Black Mountain2
aktualizováno 01.11.2013, 00:00 | 01.11.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Připravili jsme pro tebe nový módní seriál, který ti představí mladé tvůrce pohybujíci se na české módní scéně. Seriál děláme proto, abys viděla, že česká móda není nudná, jen je třeba umět hledat. Možná si příště rozmyslíš nákupy u běžných módních řetězců.

Podívej se do svého šatníku, co převažuje? Kalhoty, nebo sukně? Pokud jsi jako většina Češek, máš nejvíc džín, pak nějaké kalhoty a někde v koutku se krčí jedna nebo dvě sukně. Ale to je přeci taková škoda. Možná si říkáš, že se v džínách cítíš nejpohodlněji, ale sukně narozdíl od kalhot sluší každé dívce, vypadáš v nich daleko ženštěji a dají se s nimi vymýšlet daleko lepší outfity než s kalhotami. Už jenom proto, že se ke slovu dostanou i krásné, barevné punčocháče a legíny.

Jestli chceš argumentovat tím, že v českých obchodem se nedají moc krásné sukně sehnat, a když už, tak jenom v létě, tak s tebou musíme souhlasit. To je bohužel pravda. Jakmile z pultů zmizí letní zboží, zavře se voda i nad sukněmi a na ramínkách zbyde jen pár nudných kousků. Naštěstí je tu internet a tam mnoho šikovných tvůrců, kteří svůj čas věnují výrobě krásných věcí. Některé z nich ti postupně představíme v našem módním seriálu, ale dneska je čas sukní.

 

Sukně Black Mountain - 10
Každá sukně má za sebou příběh. (Foto: www.facebook.com/BMfashion)

 

"Sukně jsou celým mým světem," říká Lucie Erin Černohorská, jež tvoří pod značkou Black Mountain, která vznikla překladem jejího jména do angličtiny. Lucie vystudovala Střední školu uměleckoprůmyslovou v Ústí nad Orlicí, obor Modelářství a návrhářství oděvů. "Škola mi dala skvělý základ pro další tvoření a způsobila, že si nyní můžu plnit své sny…"

Kdy vás začala móda zajímat? Šila jste například jako malá na panenky, medvídky, nebo dokonce přímo na sebe? Či vás inpiroval někdo v rodině?
Popravdě už si ani nepamatuji, kdy mě móda jako taková začala zajímat. Mám totiž pocit, že jsem k oblečení měla velmi kladný vztah vždycky. Trochu mě možná nasměrovala i má babička, která měla za první republiky obchod s metráží. A i když jsem se narodila až o mnoho let později, kdy už žádný obchod nebyl, byla jsem obklopená látkami a lidmi, kteří měli k šití velmi blízko. Na jakou střední školu bych chtěla, jsem věděla už od třinácti. Do nástupu na střední jsem ale měla blíže ke štětci než k šicímu stroji :-)

PŘEČTI SI TAKÉ:
Podzimní móda do školních lavic. Buď šik diva!
Poznej módní ikonu současnosti: Kdo je Zac Posen?
Jak si vyrobit tylovou sukni

Proč jste se rozhodla, že budete navrhovat a šít zrovna sukně?
Rozhodnutí šít sukně nezáleželo ani tak na mě, jako na mých zákaznicích. Vyplynulo to celé ze situace, z podpory a milých slov lidí, kteří mi dali zpětnou vazbu. S nadsázkou by se dalo říci, že to musel být osud :-) Sukýnky jsou ale také úžasné na zdobení. Šijí se často z materiálů, které umožňují všemožné zdobení, takže žádný můj pracovní den není stejná. Všechny ty nápady a možnosti ani není možné stihnout vyzkoušet.

 

Sukně Black Mountain - 11
Zákaznice si o sukně samy řekly. (Foto: www.facebook.com/BMfashion)

 

Myslíte, že české ženy a dívky nosí sukně dost, nebo dávají přednost nudným džínům?
Sukýnek určitě v ulicích přibývá. Je to dobře! Nemám nic proti džínům, naopak, pokud se v nich někdo cítí pohodlně, ať je nosí. Ale přeci jen existují i jiné možnosti, barevnější, rozpustilejší... Věci, ve kterých můžete vyniknout více než v džínách. Takže bych to shrnula takto – džíny nejsou špatné, ale neomezovala bych se v šatníku jen na ně. Okolí to ocení… ;-)

Jak se vám vůbec líbí český styl, pokud něco takového vůbec existuje...
Myslím, že dnešní doba je krásná v tom, že neexistují žádné striktní diktáty módy. Mám pocit, že i v Čechách se konečně rozvíjí svoboda stylu. Jsem hlavně ráda, že se postupně vytrácí věci nepohodlné a že lidé dávají přednost příjemným materiálům a pohodlným střihům. Protože když je člověk spokojený, projeví se to i na tom, jak působí na ostatní.

 

Fotogalerie

1 / 25 Otevřít fotogalerii
 

 

Jak naučit Čechy módě?

Použila bych tady něco, co často slýchám od svých zákaznic: "Lidé se za mnou na ulici otáčí, mile se usmívají!“ Myslím, že to je základ. Důležité je nebát se toho, že se za vámi někdo otočí… Najděte si styl, který vám bude nejvíce vyhovovat, nesnažte se za každou cenu trefit do módních trendů. Jakmile budete spokojení s tím, co máte na sobě, a budete se v tom cítit dobře, tak je to nejlepší cesta, jak posunout v módě dál sebe i své okolí…

Jak se dají vaše sukýnky nosit? Hodí se některé i na společenské záležitosti, máte některé jiné pro běžné nošení?

Většinu sukýnek šiji na běžné nošení. Samozřejmě ale občas vytvořím i něco, co je třeba výrazněji slavnostnější. Ono však nezáleží jen na tom, jaká je ta sukýnka, ale spíš na tom, co si k ní vezmete. Dá se říci, že velká část sukýnek se hodí i k balerínám, tak k lodičkám. Můžete si k nim vzít tričko, ale stejně tak i košili. Některým, hlavně třeba taftovým sukním, sluší i prodloužené korzety nebo společenské topy. Za svoji realizaci ve zdobenějších modelech považuji účast na přehlídce jabloneckých bižuterních firem Made in Jablonec 2013 a nyní už jsou hotové modely i pro Made in Jablonec 2014, k vidění budou ale až na přehlídce v lednu.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
PODZIMNÍ TIPY: Baloňákům vládne béžová a hnědá!
Trendy podzimu: Péřovky nevyhazujte, kupte k nim lesklé kalhoty

Jak probíhá "proces výroby" jedné sukně a jak dlouho vám to zhruba trvá?
Je to někdy dlouhodobý a jindy krátkodobý proces. Většinou začíná mou cestou do obchodů s látkami nebo za jinými dodavateli materiálů. Někdy narazím na krásnou látku, kterou prostě musím mít, ale pak třeba tři měsíce leží a čeká, až přijde její chvíle. Druhá možnost je, že při pohledu na látku přijde nápad. Často pak taková sukýnka vzniká z momentální nálady, radosti, nápadu… Kolikrát je to věc čistě intuitivní. Nepřemýšlím nad tím. Přijde mi, že ta látka byla pro danou sukýnku už vyrobena :-) Sukně ve většině případů také zdobím. Poslední dobou mě hodně baví malované. Výšivky mi naopak umožňují realizovat se v barevnostech a jemnostech vzoru, kterým může konkurovat snad jen potisk Moje cesta se výrobky končí až ve chvíli, kdy je sukýnka zabalena a odeslána nové majitelce nebo se prodá na fashion marketech. Nejkrásnější ale je, když ji pak můžu potkat znovu. Třeba na fotografiích nebo v ulicích…

 

Sukně Black Mountain - 14
Ráda se se svými sukněmi znovu setká. (Foto: www.facebook.com/BMfashion)

 

Jaká česká či světová osobnost se vám líbí, pokud jde o styl oblékání?
Vzhledem k tomu, že se pohybuji v oblasti oblečení, ráda bych místo osobnosti zvolila celou značku, která je mi velmi blízká už nějaký ten den. Je to Moschino. Jejich móda obsahuje krásné prvky, výrazné, nepřehlédnutelné, ale hlavně pro ně charakteristické. Je to móda s názorem, která je více než nositelná. Je to styl, který by bylo krásné potkávat víc v ulicích…

Zaujaly tě sukně této autorky a chtěla by ses podívat na její další práci? Najdeš ji na Facebooku nebo na fler.cz.

Další rozhovor už příští pátek!10 hlasů
Vaše hodnocení