Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Necháte umyté vlasy volně uschnout a pak strávíte drahocenný čas žehlením vrabčího hnízda, které se vám na hlavě přes noc utvořilo. Říkáte si ale, že je to pro vlasy zdravější, než pokud byste na ně rovnou pustily horký vzduch z fénu, když by byly...

Fénovat nebo žehlit? Upravte účes podle toho, jaký typ vlasů máte

žehlení vlasů
zdroj: Getty Images žehlení vlasů
aktualizováno 24.05.2019, 00:00 | 24.05.2019, 00:00 | Krásná.cz

Necháte umyté vlasy volně uschnout a pak strávíte drahocenný čas žehlením vrabčího hnízda, které se vám na hlavě přes noc utvořilo. Říkáte si ale, že je to pro vlasy zdravější, než pokud byste na ně rovnou pustily horký vzduch z fénu, když by byly ještě mokré. Skutečně je to ale takhle lepší? Určitě ne hlavně v případě, že jste výběru žehličky nevěnovaly moc velkou pozornost.

Přece jen, největší zátěž je vlasy žehlit i fénovat. A tak raději zvolíte žehlení, přičemž to někdy musíte dělat denně, protože pokaždé si vlasy přeležíte jinak. Když však vlasy uschnou do špatného tvaru, tak vám pak dá žehlení účesu mnohem víc práce, než kdybyste vlasy do správné formy rovnou vyfoukaly. Nevěstě ale hlavu, pokud máte víc v oblibě žehličky. Velkou škodu nenaděláte tehdy, když zvolíte správný typ žehličky podle toho, jestli jsou vaše vlasy jemné nebo máte naopak účes spíš jako divoženka.

 

úprava vlasů
(Foto: Getty Images)


Fén


Platí zásada, že než začnete čerstvě umyté vlasy foukat, nechte je trochu proschnout. Vychytejte správný moment těsně před tím, než se začnou kroutit tak, jak nechcete, a až pak sáhněte po fénu. Určitě víte, že byste vlasy měly fénovat raději studeným nebo nanejvýš středně teplým vzduchem, který je neničí tak jako ten horký. Bude to sice trvat déle, ale pro zdraví vlasů se vyplatí vytrvat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Poletují, plihnou a nedrží v účesu? Triky, jak vyzrát na jemné vlasy
MYTÍ VLASŮ: Co ti pomůže a co vlasy naopak zničí?
Uvažujete o prodloužení vlasů? Výhody a nevýhody všech metod


Fén sice nepůsobí na vlasy tak přímo jako žehlička, na druhou stranu když už ho použijete, tak zasáhnete všechny vlasy. Zatímco žehličku můžete zaměřit jen na ty neposlušné pramínky, které dělají na hlavě neplechu. Části vlasů, které vám uschly do rovna nebo jemných loken, můžete klidně nechat být tak, jak jsou, což se vám s fénem nepodaří. Možná se vám zdá, že po fénování jsou vlasy rozlítané. Uhladit je ale můžete olejíčkem nebo nějakým speciálním tužidlem.

 

oleje na vlasy
(Foto: Archiv firem)

* Suchý olej pro zářivé vlasy, Yves Rocher, 125 ml, 250 Kč
* Prep Heat Protection Mist - Přípravná péče pro vlasy upravované teplem, Toni&Guy, prodává Douglas, 75 ml, 149 Kč


Žehlička


U používání žehliček hodně záleží na tom, abyste si vybraly správný typ. Pokud pro své jemné vlasy zvolíte žehličku, které je určená pro vlasy jako hřebíky, tak si je zaručeně zničíte.


Žehličky pro jemnovlásky


Základně se žehličky dělí podle toho, z čeho jsou vyrobené jejich destičky a také zda jsou ionizační nebo parní. Turmalínové žehličky jsou dost šetrné a hodí se pro jemné vlasy. Pro ty se hodí také keramické žehličky, které však vyhovují většímu spektru vlasů, klidně i těm středně hrubým. Pro ne úplně tvrdé vlasy bude stačit nastavit teplotu žehličky na 150-170 stupňů.


Pro jemnější vlasy se hodí použít také ionizační žehličku, která mění škodlivé ionty ve vlasech na prospěšné. Díky tomu se pak vlasy méně lámou. Zároveň v účesu potlačují statickou elektřinu, a tak budou méně rozlítané a celkově méně krepatější. Ionizační žehličky si ale příliš neporadí s divokými a tvrdými vlasy.


Žehličky pro nezkrotné vlasy


Naopak titanové žehličky nepoddajnou kudrnatou hřívu zkrotí, protože z nich přechází teplo na vlasy rychleji. Pokud víte, že jsou vaše vlasy odolnější vůči poškození, můžete zvolit teploty až kolem 200 stupňů. Každý pramen žehlete raději pomaleji a jen jednou až dvakrát, než abyste po něm přejely žehličkou několikrát a rychle.


Pro hrubší vlasy zvolte spíš parní žehličku. Ta funguje tak, že je narovná pomocí páry a díky tomu budou také hydratovanější. Celkově jsou však tyto přístroje dražší, způsobují ale menší teplotní šok. Přesto si je nekupujte, pokud máte jemné vlasy, pro které by byla tato žehlička větší zátěží.

 

žehlička
(Foto: Archiv firem)

 

* Moisture Protect, Philips, profeionální žehlička na vlasy s ionizátorem, prodává Alza, 2 499 Kč
* Žehlička na vlasy s párou SteamPod 2.0 Retail white, Loréal, prodává Svět kadeřnictví, 4 850 Kč


V módě jsou také horkovzdušné kartáče a poslední dobou i žehlicí hřebeny. Jaký je mezi nimi rozdíl? Horkovzdušný kartáč vlasy sice natočí nebo narovná, ale stále jde o typ fénu. Naopak žehlicí hřeben působí na vlasy mnohem intenzivněji a funguje spíš jako žehlička. Stejně jako žehličky, tak i žehlicí kartáč má různé typy po vrchu od keramického po titanové podle typu vašich vlasů.

 

hřebeny
(Foto: Archiv firem)

 

* Žehlicí kartáč ionizační s keramickým povrchem Rowenta, prodává Alza, dřív 1 599 Kč, nyní 599 Kč
* Rotační kulmofén BaByliss PRO, prodává Notino, 1 579 Kč0 hlasů
Vaše hodnocení