Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Navléknout si spoustu prstenů najednou, míchat bílé a žluté zlato nebo kombinovat bižuterii s diamanty… Takových a mnoha dalších přešlapů se dopouštíme ve snaze nechat vyniknout své šperky. Mnohem většího efektu přitom dosáhneme, když vsadíme na k...

I šperky dokážou pokazit outfit! Jak je nosit?

Šperky
zdroj: Getty Images Šperky
aktualizováno 09.09.2019, 00:00 | 09.09.2019, 00:00 | Krásná.cz

Navléknout si spoustu prstenů najednou, míchat bílé a žluté zlato nebo kombinovat bižuterii s diamanty… Takových a mnoha dalších přešlapů se dopouštíme ve snaze nechat vyniknout své šperky. Mnohem většího efektu přitom dosáhneme, když vsadíme na kvalitu, nápaditost a jednoduchost. Trendem je neokázalý luxus.

„I u šperků se rozhodně vyplatí řídit se hesly – méně je více a v jednoduchosti je krása. Období začátku 90. let, kdy byl po sametové revoluci český trh zavalený spoustou levných, nekvalitních a přeplácaných šperků z Balkánu, a lidé se ještě v nabídce neorientovali, je už naštěstí pryč. Dnes je situace jiná. Zákazníci se vyznají a vybírají si především víceúčelové šperky, které nepůsobí okázale, dají se nosit na běžnou obchodní schůzku, ale i na větší společenskou akci,“ říká Ester Engelová ze šperkařského ateliéru Esterstyl. Řešení je podle ní v jednoduchosti a nadčasovosti. Takový šperk se totiž nikdy neokouká.

 

Vzor první republiky


Šperk musí být jednoduchý, nápaditý a také dokonale řemeslně zpracovaný. U zdánlivě „jednoduše“ působících klenotů je totiž vidět každá chybička. Různé efekty okolo sice dokážou případné nedostatky maskovat, ale působí rušivě. „Doporučila bych vybírat šperky elegantní, neokázalé, s pěkným a kvalitním přírodním kamenem (safír, smaragd, rubín nebo diamant), zasazeným v bílém zlatě nebo platině. Podobné šperky se nosily za první republiky, kdy byla na prvním místě krása, kvalita, precizní práce a trvalá hodnota,“ připomíná Ester Engelová s tím, že v té době se jednalo převážně o zlaté šperky – platinu ještě tehdy v tomto oboru nikdo neznal, používala se pouze v průmyslu a lékařství.

 

Náhrdelník
(Foto: Getty Images)

 

Luxusu sluší neokázalost

 

Pro denní nošení odborníci doporučují třeba diamanty a barevné safíry v pastelových barvách. A které šperky se naopak hodí pro výjimečné události, jako je ples, večírek nebo divadelní představení? „Na první pohled by nemělo být viditelné, že se jedná o hodnotný šperk, ale nikdo by neměl pochybovat o tom, že jde o výjimečný kousek. Právě to nazýváme neokázalým luxusem,“ říká Ester Engelová a pro větší společenské události doporučuje šperky s barevnými kameny, osázené diamanty.

 

Svatba je samostatnou kapitolou

 

„Stále převažuje zájem o snubní prsteny z bílého zlata s diamanty, ale zákazníci si čím dál častěji žádají i prsteny z platiny. Módní je nosit zásnubní prsten společně se snubním na jednom prstu. Na to je ale třeba myslet už při výběru zásnubního prstenu. Důležité totiž je, aby do sebe oba prsteny zapadly a neodíraly se jeden o druhý,“ upozorňuje zlatník Marek Odstrčil ze šperkařského ateliéru Esterstyl. Oblíbené jsou například úzké obroučky osázené kolem celého obvodu diamanty. Jako doplněk ke svatebním šatům si pak ženy často pořizují bílé a růžové perly v minimalistickém designu.


ČTĚTE TAKÉ:

Nejen okázalý diamant: Inspirace na úchvatné snubní prsteny
Tutorial: Úžasně jednoduchý, ale nádherný šperk
Jak udržet své šperky i v létě stále svůdné?

 

Pozor na módní přešlapy

 

Ve snaze vypadat krásnější, se často dopouštíme zbytečných chyb. Platí to i o výběru a nošení šperků. „Nejčastěji ženy chybují v tom, když chtějí zkombinovat velká množství šperků dohromady. Out je i kombinace prstenů ze žlutého a bílého zlata na jedné ruce. Anebo nošení bižuterie s diamantovými šperky dohromady,“ dává příklady módních přešlapů Ester Engelová.

 

Nešvarem je i pořídit si kulaté náušnice, když máme kulatý tvar obličeje, nebo si vzít nápadné extravagantní náušnice k běžnému sportovnímu oblečení. „Pokud chcete upoutat šperkem pozornost, vsaďte na prsteny v neotřelém osobitém designu, třeba s výrazným přírodním kamenem fantazijního brusu, který zaujme svou velikostí a barvou. Velmi atraktivně působí i velké závěsy na krk s přírodními kameny a perlami. U náušnic si můžete pohrát s jejich délkou nebo zvoleným kamenem či perlou,“ radí odbornice.

 

Šperky
(Foto: Getty Images)

 

Vyjádřete svou osobnost

 

Máte ráda minimalismus a čistý design? Tím snáz skombinujete doplňky s oblečením. Minimalistické šperky jsou nejuniverzálnější, pokud jsou kvalitně a nápaditě zpracované. Pak se nemusíte se bát výraznějšího oděvu. Vedle nešlápnete například s perlami nebo broušeným kamenem na jednoduchém řetízku.

 

Pokud jste ráda extravagantní a ráda vystupujete z řady, vybírejte z komplikovanějších doplňků. Vždy ale dávejte pozor, aby ve výsledku vše nepůsobilo překombinovaně. Někdy je totiž méně více. Pokud začnete výběr outfitu u šperku, všímejte si jeho hlavní myšlenky nebo nápadu. Ať už jde o variace tvarů, materiálů nebo barev, promítněte některý z atributů i do oblečení. Pokud chcete šperk akcentovat, volte jednobarevné oblečení a subtilní obuv a kabelku.


Vše musí ladit

 

Věk není při výběru šperků rozhodující, ale ze zkušeností šperkařů vyplývá, že mladší ženy dávají většinou přednost bílým diamantům v bílém zlatě, které se hodí téměř k jakémukoli oblečení. Velmi oblíbené jsou u nich i bleděmodré akvamaríny nebo topazy.


Zralejší ženy prý více tíhnou k barevným kamenům v kombinaci s diamanty a perlám, zejména bílým Akoya nebo černým Tahitským. Umí ocenit i barevné safíry a netradiční brusy kamenů. Většinou už mají doma šperky s diamanty a chtějí si doplnit šperkovnici něčím zajímavým.0 hlasů
Vaše hodnocení