Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zaujala mě zpráva, kterou nedávno na svých webových stránkách publikovat britský Vogue. Radní ve městě New York se snaží prosadit zákon, který by trestal nákup padělaného zboží. Dle tohoto zákona, by byl nákup padělku trestným činem, za který by h...

Jak bojovat proti módním padělkům?

Tržnice
zdroj: Thinkstockphotos Tržnice
aktualizováno 29.04.2013, 00:00 | 29.04.2013, 00:00 | Krasna.cz/Eva Trávníčková

Zaujala mě zpráva, kterou nedávno na svých webových stránkách publikovat britský Vogue. Radní ve městě New York se snaží prosadit zákon, který by trestal nákup padělaného zboží. Dle tohoto zákona, by byl nákup padělku trestným činem, za který by hrozila pokuta až do výše 1000 nebo rok vězení.

Říkáte si, no jo, chudák zákazník. Koupí fake a ještě ho zavřou. Nakupování fejků by však bylo trestným činem jen za předpokladu, že zákazník mohl vzhledem ke kvalitě výrobku, jeho ceně nebo místu, kde výrobek koupil, rozumně předpokládat, že jde o padělek.

 

Na naše poměry bych přirovnala situaci k nákupu na tržnici. Pokud koupíte ve stánku kabelku Louise Vuittona nebo Pradu za pár stovek, musí být každému jasné, že to s originál kabelkou nemá nic společného.

 

Anketa
Koupila sis někdy falešnou kabelku?
 


K problému dle mého názoru může dojít v případě nákupu přes internet. Jak má kupující poznat, že daný výrobek je originál? Prodávající to tvrdí, z fotek se zdá, že výrobek originál je, cena tomu také odpovídá, a pak vám zboží přijde a máte běžet do nejbližší značkové prodejny, aby vám potvrdili originalitu výrobku? Nebo budete spoléhat na tvrzení prodávajícího? Nebo si raději přestanete kupovat věci přes internet, protože si nemůžete být jisti původem? Zajímalo by mě, jak bude tato problematika v navrhovaném zákoně upravena, protože zde se dostáváme do situací, kdy by úprava mohla značně poškodit kupujícího.

 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Každá druhá s Luisem Vuittonem v ruce
Jak poznat módní padělek?
Neponižuj se s falešnou kabelkou
Doma.cz: Jak se vyznat v parfémech: Pozor na složení i padělky

 

Obecně se mi nápad zavést regulaci nákupu i prodeje fejků líbí, ale na druhou stranu, kolik z nás stoprocentně pozná rozdíl mezi padělkem a originálem? Pokud by podobná úprava byla zavedena i v ČR, asi bych se neodvážila koupit zboží nikde jinde, než v kamenné prodejně nebo autorizovaném e-shopu. Možná by tak uvažovalo více zákazníků, a to by mohlo být likvidační pro spoustu e-shopů v naší zemi.


Článek napsala Eva Trávníčková z blogu fashiontasteshop.blogspot.cz.

 

Jaký máte názor na danou problematiku vy? Poznáte originál od padělku?2 hlasů
Vaše hodnocení