Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Z jakých materiálů si kupovat oblečení? Na co si dát pozor při nákupech? Cena neznamená vždy kvalitu. Nakupuj chytře. Vyplatí se to. Máme pro tebe průvodce textilními materiály.

Jak nakupovat, aby se oblečení nezničilo hned po prvním vyprání?

Nakupování oblečení
zdroj: Thinkstockphotos Nakupování oblečení
aktualizováno 19.03.2013, 00:00 | 19.03.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Z jakých materiálů si kupovat oblečení? Na co si dát pozor při nákupech? Cena neznamená vždy kvalitu. Nakupuj chytře. Vyplatí se to. Máme pro tebe průvodce textilními materiály.

Které z nás se to někdy nestalo. Právě sis koupila ten nejlepší kousek svého šatníku. Tričko, top nebo třeba kardigan, který vypadá prostě skvěle - teď. Pak si ho párkrát vezmeš a ouha, tady se dělají žmolky. Párkrát se vypere a tvar i zářivé barvy jsou ty tam. Jak tomu předejít?

 

Naštěstí to jde – ale chce to nakupovat chytře. Sama určitě víš, že značka už dnes nemusí znamenat kvalitu – minimálně pokud jde o značky běžně dostupné v nákupních centrech. Pojďme se proto podívat, na co si dát při nákupech a údržbě pozor, aby ti oblečení opravdu vydrželo. Aby se nerozpadalo, nevytahávalo a nebledlo po pár vypráních.


Nejspíš tě napadá – čím to vlastně je? Určitě máš ve skříni alespoň jeden kousek oblečení po své mamce nebo dokonce babičce. Jak je možné, že jedno tričko vydrží dvacet let a druhé se ti rozpadne za jednu sezónu? Odpověď je jasná.


Jde o kvalitu použitých materiálů, jejich zpracování a také nastavení trhu s módou. Oproti dřívějšku se dnes módní trendy střídají neuvěřitelně rychle. V podstatě se kompletně vymění během každého půl roku. Jde o takzvanou ‚fast fashion‘. Tento překotný módní kolotoč má pak hned několik důsledků. Jedním z nich je, že se vytváří tlak na stále nové a nové nákupy i na jejich cenu, aby každoroční obměna šatníku zůstala dostupná a žádoucí.

 


S rychlostí obratu, neustálým snižováním cen a výprodeji jen pár měsíců starého zboží se také snižují výrobní náklady. Jinými slovy se šetří, kde se dá – zejména na kvalitě použitého textilu. Samozřejmě, značky se hájí tím, že i když prodávají velmi nekvalitní módu, pořád hrají fér, protože se přece předpokládá, že si každý co půl roku kompletně vymění šatník, tak proč si pak dělat vyšší ambice, proč by mělo oblečení vydržet déle.


Výrobci zkrátka sázejí na to, že mladým zákazníkům určitě záleží jen na tom, jak budou vypadat v zrcadle kabinky a koupí si téměř cokoliv, jen když se jim líbí barva a je to in. Navíc si takoví spotřebitelé přeci ani nedokážou domyslet, že se takové oblečení po chvíli nošení vytahá, a po několika vypráních třeba i sežmolkuje a ztratí barvu i tvar.


Nejvýrazněji se nekvalitní materiál i zpracování projeví právě u běžného oblečení, které nosíš každý den do školy – u triček, kalhot, mikin a svetrů, které se často perou a nejvíce se tak opotřebovávají.


Na to, jak si oblečení vybírat, aby se nezničilo, a jak jej udržovat, jsme se zeptali Elišky Kadlecové, odborné konzultantky Fashion Days, která se zpracováním a údržbou zabývá a dokonce je učí na několika vysokých textilních školách. Zaměřili jsme se přitom na dvě oblasti, kde nejčastěji dochází k používání náhražek namísto kvalitnějších materiálů.


Základem je pohlídat si, jak vypadají švy – jestli nikde nejsou křivé, jestli jsou dvojité nebo jen tak ledabylé a jestli se látka nikde netřepí. Zadruhé se pak nikdy před nákupem nezapomeň podívat, z jakého materiálu je ten který kousek vyrobený. Jestli najdeš na štítku se složením např. 100 % viskóza namísto 100 % bavlna, nebo stejně tak polyamid anebo akryl namísto čisté vlny, určitě zpozorni.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Značkové oblečenie. Je naozaj tak dôležité?
Značkoholismus – nesmysl, nebo další riziko moderní doby?
Značková (NE)kvalita


Bavlna vs. viskóza


Bavlna je totiž, na rozdíl od viskózy, čistě přírodní materiál vyráběný přímo z chmýří tobolek bavlníku. Oproti tomu viskóza je syntetický materiál. Základní surovinou pro jeho výrobu je celulóza, což je přírodní polymer s dlouhým molekulovým řetězcem. To v praxi znamená zbytky z výroby bavlny a odřezky ze zpracování smrkového nebo bukového dřeva. Ty se rozpustí v kyselině, tato hmota po různých chemických procesech a lázních zvlákňuje. K výrobě jedné tuny viskózového vlákna se tak spotřebuje šest kubíků dřeva a dvě tuny chemikálií.

 


Obyčejné viskózové vlákno není tak kvalitní jako bavlněné, a tak tě asi nepřekvapí, že cena viskózy je oproti bavlně poloviční. Za sucha dosahuje viskóza asi jen 80 až 90 % pevnosti bavlny a za mokra klesá na polovinu. Ani její ostatní kvality neoslní, například je choulostivější na poškození při praní a snadno se vytahá. Pokud se ti někdy stalo, že sis koupila tričko ve velikosti S, které se po celodenním nošení vytáhlo do šířky L, schválně ho zkontroluj – určitě není bavlněné.


Z viskózy se šije právě to módní oblečení, u kterého se nepředpokládá dlouhá životnost, jako jsou volnější topy a splývavé halenky, šaty, kalhoty, prádlo nebo saka. Jestliže obsah viskózy přesahuje 30 %, je opravdu jen na jednu sezónu, protože se velmi rychle opere. Viskóza se navíc kvůli své chemické podstatě při vyšších teplotách rozpadá. Vzhledem k tomu, že často končí v pračce s bavlnou, která lehce snese i vyvařování se tak viskóza dále poškozuje. Zkrátka – viskóza byla vymyšlená za druhé světové války, jako náhražka kvůli nedostatku bavlny, a to jí i zůstalo. Samozřejmě, díky pokroku ve vývoji existuje i kvalitní viskóza, tu však najdeme jen u velmi drahého oblečení.

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Tohle oblečení NE! Co škodí tvé postavě?
Šetři a nakupuj oblečení efektivně
Jak si vybírat vlněné oblečení a jak o něj pečovat
Doma.cz: Velký test punčoch: Které vypadají nejlépe a které nejvíce vydrží!


Vlna vs. umělina


Druhou nejčastější náhražkou je umělina – tedy syntetický materiál, jak správně poznamenala konzultantka Fashion Days – používaná místo pravé ovčí vlny. Ne, že by materiály jako polyamid nebo polyakryl byly nějak špatné, díky svému syntetickému původu jsou však méně prodyšné a hůře sají pot.


Poměrně dost rozdílů existuje i ve vlně. Čím jsou totiž vlákna vlněné příze delší, tím je vlna kvalitnější a bude se méně žmolkovat. Jen u ovčí vlny máme hned několik druhů symbolů značících kvalitu. Obecně se ve zkratce ovčí vlna značí jako vl, případně W jako WOOL. Kvalitnější čistá střižní vlna pak jako PURE NEW WOOL. Dále můžeme na štítcích najít certifikát kvality WOOLMARK.

 

Podobně jako WOOLMARK však vypadá značka WOOLBLEND, která říká, že oblečení je sice vyrobeno z čisté střižní vlny, ale v kombinaci se syntetickým vláknem. V případě, že je na štítku uvedeno pouze WOOL, pravděpodobně se jedná o méně kvalitní a méně trvanlivou recyklovanou vlnu vyrobenou z odstřižků. Vysokou kvalitu naopak vyjadřuje označení LAMBSWOOL.
 

Co se týče údržby, vždy pak platí – před praním bys měla všechno oblečení obrátit naruby. Otíráním lícní strany o ostatní prádlo v bubnu pračky se na něm totiž tvoří žmolky. Také je dobré před praním zapnout zipy, které se tak chrání před poškozením.


Péče o oblečení a jeho výběr je samozřejmě ještě daleko větší věda, základní rozdíly mezi materiály jsou ale dobrý základ, více se dozvíš na specializovaných serverech, od kamarádek nebo maminek a babiček – ty se totiž skoro všechny v mládí učily šít, takže mají většinou dobrý přehled.


A pokud máš sama nějakou příhodu s hezky se tvářícím, ale velmi nekvalitním kusem oblečení, neváhej se podělit v komentářích.9 hlasů
Vaše hodnocení