Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Koupit a nosit je nestačí. Nevytáhnout je z krabice a jen se na ně před spaním chodit dívat, ale přece není to, proč jste si je koupili. Pokud chcete, aby vaše vytoužené kousky vydržely déle než jednu sezónu, připravte se na pravidelnou péči.

Jak pečovat o tenisky a kšiltovky, aby vydržely dlouho jako nové?

Dívka
zdroj: Getty Images Dívka
aktualizováno 08.04.2019, 11:10 | 08.04.2019, 11:10 | Krásná.cz

Koupit a nosit je nestačí. Nevytáhnout je z krabice a jen se na ně před spaním chodit dívat, ale přece není to, proč jste si je koupili. Pokud chcete, aby vaše vytoužené kousky vydržely déle než jednu sezónu, připravte se na pravidelnou péči.

Stačí si vytvořit rutinu, za kterou se vám boty i kšiltovky odvděčí tím, že budou roky vypadat jako nové.


Před prvním nošením

 

Ochrana patří mezi jedny z nejzákladnějších a nejdůležitějších kroků v péči o jakékoli boty. Prostředky ovšem vybírejte vždy s ohledem na materiál. Látka, kůže, semiš, síťovina nebo hladké umělé materiály vyžadují jiný typ ochrany. „Pokud ochranu před vlhkem, prachem a zašpiněním nezanedbáte, jakákoli následná péče a případné čištění bude výrazně jednodušší.

 

Může se to zdát jako zdánlivě zbytečná rada, ale nezapomínejte na ponožky, koupit se dají i hygienické papírové stélky do bot (nabízí např. značka Pedag), které lze dle potřeby měnit. „V případě kšiltovek, pokud se hodně potíte, nezapomínejte na šátek. Ochrana před agresivním potem je stejně důležitá jako ochrana před vnějším zašpiněním,“ radí Petr Gürth, ředitel Snapbacks.cz.

 

Šetrně bez pračky

 

Máte chuť svoje špinavé kecky hodit do pračky a dál se o ně nestarat? Přestože se to obzvlášť u textilních tenisek a kšiltovek nabízí, rozhodně to není dobrý nápad. Pokud to výrobce nedoporučuje, zkuste se praní vyhnout. Některé materiály jednoduše k mechanickému praní nejsou vhodné. „Největším rizikem u látkových tenisek jsou seprání, deformace či poškození vláken materiálu. Může za to jak vystavení nadměrnému množství vody, která vlákna uvolňuje, tak následné sušení, při kterém se vlákna snaží vrátit do původního stavu, ale ne vždy je to možné,“ vysvětluje Petr Gürth a dodává, že u dalších materiálů navíc může dojít k poškození vlivem teploty či tření.

 

Tenisky
(Foto: Getty Images)

 

Své boty přivedete zpět k životu bezpečněji vlažnou mýdlovou vodou. „Nenechávejte čištění bot ani kšiltovek na ‚až budu mít čas‘. Prostě si čas udělejte a vyčistěte je, co nejdříve to půjde. Některé látky mají tendenci po sobě zanechávat trvalé skvrny, kterých se už nezbavíte,“ doporučuje Petr Gürth.

 

Podle materiálu tenisek si můžete k ruce přibrat hadřík nebo kartáček. Kartáčování bot není ničím, co je určeno jen koženým botám nebo lakovkám do tanečních. S prachem a hrubými nečistotami si nic neporadí tak dobře jako právě kartáč. Nezapomeňte na jakékoli záhyby, přechody nebo aplikace, v jejichž okolí se prach velmi snadno usadí.

 

Na odolné skvrny si zakupte v obuvi nebo na eshopech s módou čistící přípravky přímo na boty. Na tenisky existuje i speciální čistící roztok, který nenaruší barvu a strukturu látky (např. čisticí roztok Jason Mark koupíte na snapback.cz).

 

Ušpiněné tkaničky můžete vyšněrovat a nechat odmočit ve vlažné mýdlové vodě, nechat uschnout a případně vyžehlit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaký je módní styl, který ti OPRAVDU SEDNE? Odpověď ti poskytnou HVĚZDY
Jak poznat, že ti nesedí podprsenka
Nejlepší boty na jaro: Do deště, na parádu i pro celý den na nohou

 

Chraňte je trochu lépe

 

Na trhu je nepřeberné množství prostředků pro ochranu i čištění obuvi. „Pokud chcete svým botám dopřát trochu exkluzivní péče, sáhněte po produktech určených pro tenisky a daný materiál. Pořídit si můžete například ochranný sprej, čistící pěnu nebo roztok i praktické čistící ubrousky, které jsou ideální třeba na cesty nebo festival,“ říká Petr Gürth. Ty se hodí i v situacích, kdy nemáte čas zdržovat se plnohodnotným mytím. Existují ubrousky, které mají z jedné strany hrubší texturu na odolnější skvrny a z druhé jemnější, na setření a snadno odstranitelné nečistoty.

 

Jak na kšiltovky?

 

„Podobně jako u textilních bot, kšiltovku nejlépe vyčistíte pomocí malého kartáčku, vlažné vody a jemného pracího prostředku, mýdla nebo šamponu,“ říká Petr Gürth. Pokud se chcete vyhnout ponoření celé kšiltovky do vody, připravte se na pravidelnou péči. Kartáč, lepicí váleček a jemné vlhčené ubrousky jsou základem, se kterým si pro běžnou údržbu vystačíte.

 

Kšiltovka
(Foto: Getty Images)

 

Na větší špínu nebo skvrny od potu budete ale muset použít vodu a kartáček. S tím ale opatrně, některé mají tendenci pouštět barvu. „Když už je namočíte, doporučuji vodu z látky vysát papírovou utěrkou a nechat uschnout napnutou. Buď na nějaké figuríně, či jednoduše na hlavě. Jiným způsobem může kšiltovka ztratit svůj tvar a materiál zkrabatět,“ upozorňuje Robert Glos, ze Snapbacks.cz. Další kapitolou je samotný kšilt. Většinou jde o plast, který je potažený přilepenou látkou a logicky – voda a lepidlo, to nejde dohromady.

 

Kšiltovky je nejlepší si prostě neušpinit. „Toho docílíte tím, že je budete střídat a na každou aktivitu budete mít jinou. Na sport, do přírody si vyberu kšiltovou, kterou mohu ušpinit a budu počítat s tím, že častým praním si ji opotřebuji. Ale do školy nebo do práce si nechám lepší kousky a ty si prostě ušpinit nesmím. A ano, je to cesta ke sběratelství,“ prozrazuje svůj osobní tip Robert Glos.


Nepodceňujte prevenci

 

Než s novým kouskem vyrazíte z domu, vsaďte na kvalitní impregnaci. Zmírníte tak ušpinění denním nošením, ale i poškození materiálu vodou. Nové boty i kšiltovka se tak stanou odolnějšími. V obchodech jsou k dostání nejrůznější spreje, ale celý proces můžete nechat na odbornících. „Zákazníkům nabízíme profesionální ošetření kšiltovek ‚impregnací proti UV záření, vodě a sněhu‘ a doporučujeme ho především u těch prémiových. Kvalitní impregnací se zabrání vyšisování barvy vlivem sluníčka nebo deště. Nemůžeme zaručit, že kšiltovka bude stále jako nová, ale určitě prodloužíme její životnost,“ vysvětluje Robert Glos.

 

Sluneční paprsky škodí barvám i materiálům, proto svoje milované kousky uchovávejte ideálně v původních krabicích a v jemných sáčcích, které zabrání usazování prachu. Pokud boty navíc chcete udržet suché a svěží, můžete do nich vložit ubrousky do sušičky.0 hlasů
Vaše hodnocení