Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Stav pleti je základem krásy, a proto je důležité se o ni pečlivě starat. K tomu, aby sis správně mohla volit kosmetiku, produkty, které o pleť pečují, a aby ses k ní chovala tak, jak si to zaslouží, musíš nutně znát svůj typ pleti.

Jak poznat svůj typ pleti?

Péče o pleť
zdroj: Thinkstockphotos Péče o pleť
aktualizováno 23.07.2013, 08:49 | 23.07.2013, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Stav pleti je základem krásy, a proto je důležité se o ni pečlivě starat. K tomu, aby sis správně mohla volit kosmetiku, produkty, které o pleť pečují, a aby ses k ní chovala tak, jak si to zaslouží, musíš nutně znát svůj typ pleti.

Znát svůj typ pleti je velice důležité. Můžeš tak snadněji vybírat kosmetiku, která ti sedne, můžeš také zvolit konkrétní způsob celkové péče.

Jak pleť indentifikovat?

Nejlepší způsob, jak poznáš svůj typ pleti, je odlíčit se, umýt se a stoupnout si před zrcadlo. Pak pozoruj svoji pleť, všimni si i těch nejmenších nedostatků.

Pokud nedokážeš určit typ i po tom, co se seznámíš s teorií, nebo tě trápí ještě jiné kožní problémy, je lepší zajít za odborníkem – kosmetičkou nebo dermatologem.

Můžeme rozlišovat 4 základní typy pleti:

Suchá pleť
- pokud nemáš přímo loupající se obličej, suchá pokožka vypadá v mladém věku vcelku dobře. Většinou se netvoří pupínky ani akné, pokud ano, tak minimálně. Až s přibývajícím věkem se může pleť více mastit a také dříve vznikají vrásky. Je méně odolná, proto by sis měla dávat pozor na sluneční záření, často pne, svědí a pálí. Rychle do sebe vstřebává veškeré krémy, které na ni naneseš, ale i make up, což jí škodí. Jsou u ní hodně viditelné žilky a tváře mohou být narůžovělé bez viditelného důvodu, pleť nám může přijít lehce "průhledná“. Neleskne se, často se loupou místa okolo nosu a čela.

 

Suchá pleť
Suchá pleť tvoří v případě velkého vysušení dokonce šupinky. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Používej šetrná výživná odličovací mléka a hydratační tonika bez alkoholu a parfemace, hydratační a výživné krémy, které snižují citlivost pleti a zklidňují podrážděn. Pamatuj na to, že suché pleti příliš nesvědčí pudry, protože ji ještě víc vysušují.

Mastná pleť - tento typ pleti hodně trpí pupínky a akné, na obličeji jsou také hodně zřetelně vidět roztažené póry. Většinou se hned po čištění zase začne lesknout, přesto ji musíš čistit dvakrát denně, a ne příliš vysušující kosmetikou. Ta by totiž způsobila, že se pleť bude ještě více mastit. Vysušující antibakteriální přípravky používejte jen na jednotlivé pupínky, nikoliv na celou tvář.

PŘEČTI SI TAKÉ:
5 věcí, které ničí tvoji pleť
Modelka Lucie Váchová: Trendy letní líčení i pro problematickou pleť
9 problémů pleti. Přelsti je VŠECHNY
Neuvěřitelné: Osmilétá dcera Ivany Jirešové už používá řasenku i rtěnku!
Holky, bacha na hezouny! Metrosexuálové vás stojí tisíce ročně

Mastná pleť má i pár výhod - vrásky na ní ze všech typů pleti vznikají nejpomaleji,  protože je velice dobře zásobena látkami na "promazání“ obličeje. Bohužel si tento typ vynucuje nejvíce pozornosti a péče, časté jsou i konzultace s dermatologem.

Při líčení používej nemastný make-up, který obsahuje antibakteriální přísady, zmatňuje čelo, nos a bradu.

Smíšená pleť - vyskytuje se mezi mladými dívkami nejčastěji. Projevuje se často suchými (ale i normálními) tvářemi, krkem a víčky a mastnou T-zonou. T-zona je označení pro oblast nosu a čela (tvoří písmenko T). Na péči je zřejmě nejnáročnější, protože musíš používat kosmetiku pro dva různé typy pleti – suchou/normální a mastnou. Akné se objevuje méně než u problematické mastné pleti, ale také více než u pleti suché nebo normální.

 

Péče o pleť
Nejlepší je, když budeš používat přípravky přesně pro tvůj typ pleti. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pamatuj, že při odličování by ses měla vyhnout takovým přípravkům, které zhroší suchou část pleti. Můžeš vyzkoušet třeba i micerální vody. Smíšené pleti prospívají lehké hydratační emulze, které stahují póry v oblasti mastnější části obličeje.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Velký test ODLIČOVAČŮ: Který zvládne odlíčit i vyživit vaši pleť?!
Jídelníček pro krásu? Bílé zuby, lesklé vlasy a bezchybná pleť!

Normální
- pokud disponuješ tímto typem, máš v podstatě vyhráno. Mazové žlázy pracují na principu "tak akorát“, tváře jsou suché, nos je mastnější - ale jen o trochu. Většinou je pleť sametově hebká až narůžovělá. Má menší sklony k tomu mít akné a pupínky, ovšem občas se mohou objevit.

Při líčení ti stačí lehký make-up, který by měl být hydratační. Stejné by měly být i tvé krémy - hydratační a výživné.
 2 hlasů
Vaše hodnocení