Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

O tom, že během zimy kůže maximálně trpí, není pochyb. A i když se může zdát, že jarní období je pro kůži vysvobozením, opak je někdy pravdou. Přelom zimy a jara je pro ni dalším velkým šokem, v podobě výrazného střídání teplot a zvýšeného slunečn...

Jak připravit pokožku na jaro? Obnov její přirozenou kožní bariéru

Péče o pleť
zdroj: oficiální zdroj Péče o pleť
aktualizováno 25.03.2014, 00:00 | 25.03.2014, 00:00 | Krasna.cz/trm

O tom, že během zimy kůže maximálně trpí, není pochyb. A i když se může zdát, že jarní období je pro kůži vysvobozením, opak je někdy pravdou. Přelom zimy a jara je pro ni dalším velkým šokem, v podobě výrazného střídání teplot a zvýšeného slunečního svitu.

Bledá, unavená, dehydrovaná a bez jasu, takto často vypadá po zimním spánku pleť většiny žen. Před příchodem jara proto svojí pleť důkladně revitalizujte, aby byla připravená na záludné jarní sluneční paprsky.

 

Jarní úklid byste tedy měly začít u své pleti. Zvláště pak po mrazivé zimě je ho zapotřebí. A začněte u čištění a to rovnou hloubkového. Pro dámy s mastnější pletí je ideální peeling. Odstraní odumřelé buňky, vyhladí a rozzáří. Nepoužívejte ale ten, kde jsou příliš hrubé částečky, ty mohou pleť obrousit. Peeling aplikujte na jaře jednou týdně. Pokud vám peeling nevyhovuje, vyzkoušejte gommage – speciální čistící gel s mikroperličkami, které na sebe nabalují odumřelou pokožku. Skvělé jsou také speciální kartáče určené k jemnému čištění. Odstraňují make-up a přebytečné nečistoty pleti. Na problematickou pokožku se hodí gely pro hloubkové čištění nebo přípravky s kyselinou salicylovou. Jako odličovací tampóny použijte ty, které jsou ze 100% viskózy.

 

Celou zimu musela pokožka odolávat suchému, mrazivému počasí a nyní ještě přechodu ze studeného do teplého ročního období. Není divu, že se u řady z nás právě na počátku jara objevují nebo prohlubují kožní problémy. Trpí zejména ti, kteří bojují s citlivou nebo narušenou pokožkou. Věděli jste ale, že cestou ke zdravé pokožce je právě kožní bariéra, která je její součástí?

 

Kvalitní a plně funkční kožní bariéra je stav, který by měl být naší pokožce přirozený. Dokonalá bariéra totiž brání průniku škodlivin a naopak udržuje hydrataci kůže. Jednoduše řečeno - kožní bariéra by měla být jakousi ucelenou ochrannou vrstvou, která je zodpovědná za zdraví a vitalitu naší kůže. Doprovodným jevem mnoha kožních onemocnění (např. ekzémů, ale i suché, podrážděné nebo přecitlivělé pokožky) je právě narušení této bariéry.

 

Pokožka
(Foto: oficiální zdroj)

 

Proč trpíme na začátku jara

 

Jaro je zřejmě nejkrásnějším ročním obdobím, ale často ne pro naši kůži. Nejvíce zpravidla trpíme na začátku jara, kdy je naše pokožka ještě zatížena po zimě. Během zimy se totiž vlivem studeného a suchého počasí v naší kůži tvoří nejméně ceramidů, které se podílejí na hydrataci a pružnosti kůže.


Na počátku jara pro naši kůži představuje problém i střídání teplot. Rána jsou obvykle chladná až mrazivá, během dne pobýváme ve vytopených nebo sluncem vyhřátých místnostech a k večeru opět teploty klesají. Pokožka tak na změnu počasí a další vnější vlivy reaguje. Poznat to můžeme naprosto jednoduše: naše kůže je sušší než v jiných ročních období, více pne, často je popraskaná nebo se i více olupuje. A to už je jen krůček k tomu, aby díky menším trhlinkám nebo ranám do naší pokožky pronikaly škodliviny a nežádoucí mikroorganismy, které vyvolávají řadu kožních problémů. Od nepříjemného svědění přes zarudnutí kůže až třeba po mikrobiální ekzém.

 

Nejčastější kožní problémy

 

Mezi nejčastější kožní problémy, na které si většinou v tomto čase stěžujeme, patří suchost a nepříjemné pnutí, zvýšená citlivost, podráždění, svědění, popraskání kůže, například v oblasti rtů, neadekvátní reakce na kosmetické přípravky nebo zhoršení stavu ekzému či lupenky.

 

To vše více či méně souvisí právě s narušenou bariérovou funkcí kůže (kožní bariérou), proto je nutné ji co nejrychleji obnovit. Díky její obnově se totiž pokožka takzvaně „uzavře“, což zabrání pronikání škodlivin do kůže, ale i naopak úniku vody a přirozené hydratace pokožky. Rovněž se omezí dráždění kůže a dojde k obnově její pružnosti.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

5 věcí, které ničí tvoji pleť
Nejlepší domácí pleťové masky pro suchou a citlivou pleť
Správná každodenní péče o pleť

 

První pomoc kůži

 

Pro obnovu přirozené kožní bariéry je samozřejmě nutná naše péče. Pomůže zejména takzvaný barierový krém, který představuje první pomoc pro citlivou a zatíženou kůži (např. 2DERM).


Není vhodné zkoušet nejrůznější kožní krémy a balzámy, ale rovnou se zaměřit právě na specifické bariérové přípravky - poradit nám mohou například i v lékárnách. „Takovýto přípravek totiž poskytuje pokožce náhradní bariérový systém, který je schopný po určitou dobu dočasně nahradit přirozenou bariérovou funkci kůže a vytvořit tak podmínky pro její regeneraci i ochranu,“ vysvětluje RNDr. Josef Skalník z ForLife.

 

Při výběru vhodného krému je také vždy nutné sledovat jeho složení. Citlivá kůže totiž vyžaduje skutečně jen dermatologicky testované přípravky bez jakýchkoli vedlejších vlivů. Vhodné je se také ptát na unikátnost přípravku, ale i účinnost a zkušenosti pacientů.

 

S přicházejícím jarem je dokonalá ochrana a zdravý stav kůže nutný i z hlediska vyššího množství slunečního svitu. Správná péče o kůži nás dokáže zbavit neadekvátních reakcí na slunce i dalších nepříjemných podráždění. Díky regeneraci pokožky, zlepšení jejího stavu a kvalitní bariéře není pak nutné se stranit slunečním paprskům a pobytu v přírodě.

 

Přirozený vzhled
(Foto: oficiální zdroj)

 

Hydratační maska připraví pleť na jaro

 

Novou sílu a energii dodáte pleti po zimě také vhodnou pleťovou maskou. Na jaře pokožka přímo prahne po hydrataci. Dopřejte jí proto blahodárnou hydratační masku. Suché pokožce dodá vláhu mix avokáda, bílého jogurtu (nebo tvarohu) a medu. Lidé s mastnější pletí si mohou udělat domácí masku z vaječných bílků, droždí a olivového oleje. Pokožce velmi prospívají také hydratační séra, která po zimě dodají pleti rozjasněný, sjednocený a vyhlazený vzhled. Jarní úklid si udělejte také v krémech. Hutné přípravky si schovejte na podzim. Jaro žádá odlehčení nejen šatníku ale také v krémech. Ideální jsou jemné hydratační krémy, které pokožku příliš nezatěžují, rychle se vstřebávají a nechávají ji volně dýchat. Sáhnut můžete také po pleťových gelech nebo fluidech, ty jsou vhodné pro mastnější pokožku. Nezapomeňte na kvalitní UVA a UVB ochranu, protože jarní paprsky patří k nejvíce zrádným. Odlehčete i v líčení. Místo make-upu bohatě postačí kvalitní BB krémy, které jsou kombinací lehkého make-upu a fluida. Pokožce na jaře prospívá větší přísun vitamínů A, C a B.

 

Pokud nechodíte pravidelně na kosmetiku, alespoň jednou do roka byste si měly zajít a jaro je tím nejlepším obdobím. Je to také ideální čas nechat se vyšetřit u dermatologa a odstranit případná znaménka. V létě se tyto zákroky příliš nedoporučují.3 hlasů
Vaše hodnocení