Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Krásné počasí si letos dávalo na čas, ale konečně se umoudřilo a na obloze poslední dobou vládne slunce. Těšíte se, jak vaše tělo získá krásně snědou barvu? Abyste se dočkali bronzového happyendu, zopakujte si ještě před vystavením kůže slunci zás...

Jak se perfektně opálit, ale nespálit se?

Opalování
zdroj: Thinkstockphotos Opalování
aktualizováno 16.06.2017, 10:55 | 15.06.2017, 17:08 | Krásná.cz

Krásné počasí si letos dávalo na čas, ale konečně se umoudřilo a na obloze poslední dobou vládne slunce. Těšíte se, jak vaše tělo získá krásně snědou barvu? Abyste se dočkali bronzového happyendu, zopakujte si ještě před vystavením kůže slunci zásady zdravého opalování.

I když většina z nás sluníčko a opalování miluje, k letnímu počasí snědá pleť zkrátka neodmyslitelně patří a je proklatě sexy, všichni zároveň moc dobře víme, že slunce dokáže být i zrádné a pořádně naší pokožce zavařit. „O škodlivosti UV záření se píše již řadu let a jeho negativní účinky se na kůži s věkem postupně načítají. Důsledná ochrana proti sluníčku ale dovede snížit jak předčasné stárnutí pokožky, tak i riziko spálení a v krajním případě vznik rakoviny kůže,“ otevírá téma korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová z Medicom Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

 

AKTUÁLNĚ: Jak v létě chránit obličej? TEST opalováků, které ho nedráždí a snesou se i s make-upem

 

Bez sunscreenů to vážně nepůjde

 

Základním pilířem sluneční ochrany jsou proto jednoznačně opalovací krémy, tzv. sunscreeny, které pokožku před UV zářením chrání. Při vybírání vhodného stupně ochrany proti sluníčku se vyplatí řídit typem pokožky, věkem, místem pobytu a částečně i prováděnými aktivitami. „ Za nízkou ochranu před sluncem jsou obecně považány přípravky s ochranou do SPF 10, střední ochrana je do SPF 25 a za vysokou ochranou považujeme hodnoty nad SPF 30,“ uvádí dále dermatoložka Markéta Majerová.

 

Hodnota SPF…

…se vztahuje výhradně na UVB záření a značí, jak dlouho můžete na sluníčku zůstat, aniž byste se spálili. Pokud máte hodnotu SPF 15, pak můžete na slunci bez úhony zůstat patnáctkrát déle, než kdybyste žádný opalovací krém nepoužili. Aplikaci dostatečného množství pravidelně opakujte, zejména pokud plavete nebo sportujete. Ani ten největší „držák“ na pleti nevydrží déle než 80 minut.


„Používat byste měli přípravky s širokospektrální ochranou, které blokují dopad UVA i UVB paprsků,“ poukazuje na nejdůležitější vlastnost opalovacích krémů dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. „UVB paprsky mají za následek spálení kůže, kdy člověk zčervená, nebo se dokonce sloupe. UVA paprsky prostupují hlouběji do kůže a jsou příčinou jejího předčasného stárnutí, vrásek a mohou způsobovat i rakovinu kůže,“ vysvětluje rozdíl odbornice na krásu Martina Šmidrová.

 

Opalování - 2
(Foto: Archiv firem)

 

Ač běžné spálení od slunce zvyšuje riziko rozvoje melanomu (pokud se spálíte dvakrát do roka, riziko vzroste trojnásobě), UVA záření způsobuje větší poškození v buňkách na úrovni DNA.

 

A pozor. Aplikaci sunscreenu je nutné v průběhu dne neustále opakovat. Účinnost krému totiž klesá vlivem pocení, otření kůže třeba o ručník a samozřejmě i po vykoupání.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Slunce a akné: nepřítel, nebo lék?
Desatero pro zdravé a krásné opalování
Spálila ses na slunci? Nejlepší první pomoc

 

Brýle, klobouk a další povinná výbava

 

Ani při maximálně důkladné a opakované aplikaci krému či oleje na opalování nám ale podle odborníků žádný z přípravků nedokáže poskytnout 100 % ochranu před sluncem. I ty nejvyšší faktory SPF 50 a SPF 50+ totiž nabízejí jen asi 97 % nepropusnost slunečních paprsků. Podle odborníků na kůži je proto velmi důležité dbát na komplexní ochranu před sluncem, která nespočívá jen v aplikaci krému s dostatečně vysokým SPF faktorem, ale také v nošení pokrývky hlavy, kvalitních slunečních brýlí a speciálních textílií.

 

„Skvělým materiálem je polyester, ze kterého se k tomuto účelu vyrábějí trika a oblečení vhodné zejména pro koupání dětí se světlou až velmi citlivou pokožkou. Tyto textilie jsou vhodné také pro vodní sporty. Co se týče slunečních brýlí, měly by chránit nejen proti UV záření, ale i proti vysokoenergetickému viditelnému spektru EPF (= eye ptotection factor),“ doporučuje nakonec dermatoložka Markéta Majerová.

 

Náš tip:


Tělový olej

 

Ochrana před sluncem - 4
(Foto: Archiv firem)


* BRONZ Olej Photoderm, Bioderma ( SPF 30, 200 ml, 509 Kč). Chrání před sluncem a zároveň aktivuje, zintenzivňuje a dlouhodobě prodlužuje opálení. Je vhodný na mokrou pokožku, tvář, tělo i vlasy. Nezanechává mastný film.

 

* Transparentní sprej na opalování, Eucerin ( SPF 30, 399 Kč). Vysoce účinné UVA/UVB filtry chrání pokožku před škodlivým slunečním zářením a spálením. Unikátní systém biologické ochrany s licochalconem chrání kožní buňky i v hlubších vrstvách pokožky.

 

Klasické mléko

 

Ochrana před sluncem - 1
(Foto: Archiv firem)


* Hydratační mléko na opalování, Nivea (OF 50+, 200 ml, 330 Kč). Okamžitá ochrana zdraví pokožky před slunečním zářením. Voděodolné složení s vysoce účinným a vyváženým poměrem UVA a UVB filtrů poskytuje pokožce okamžitou ochranu před spálením a intenzivní hydrataci. Výrazně pomáhá snižovat riziko vzniku slunečních alergií.


* gel-krém Daylong Sensitive (SPF 50+, 100 ml, 550 Kč). Příjemná konzistence s širokospektrálními UVA a UVB filtry přípravku vám zaručí tu nejvyšší sluneční ochranu. Používat ho mohou lidé se všemi typy kůže, jedinci s alergií na slunce i zapálení sportovci. Přípravek totiž chrání kůži i při vodních aktivitách, je totiž vysoce odolný proti smytí sladkou či slanou vodou. Navíc neobsahuje tuky, emulgátory, parfémy ani přídavné konzervační látky, kůži tak neucpává a nechává volně dýchat.


Spreje

 

Ochrana před sluncem - 3
(Foto: Archiv firem)


* Hydratační sprej na opalování, Nivea (OF 30, 200 ml, 300 Kč). Praktický rozprašovač umožňuje rychlé a pohodlné rozetření voděodolné emulze, která se rychle vstřebává a nezanechává mastný film. Pomáhá snižovat riziko vzniku slunečních alergií a dlouhodobě pokožku hydratuje.


* Lehký sprej na obličej Anthelios, La Roche-Posay (SPF 50, 75 ml, 369 Kč). Exkluzivní molekula proti lesku pleti dokáže absorbovat až 100 násobek své váhy ve vodě. Detektuje sébum a až po 9 hod ho drží pod kontrolou. Zajistí pocit čisté pleti s neviditelným matným finišem a bez bílých skvrn. Přípravky obsahují filtrační systém XL PTOTECTTM pro velmi vysokou ochranu před UV zářením.

 

 

Po opalování

 

Ochrana před sluncem - 2
(Foto: Archiv firem)


* Mléko po opalování Aloe Vera Sun, Topvet (138 Kč). Přípravek obohacený o aktivní výtažky z aloe vera, panthenol a alantoin obsahuje i rakytníkový extrakt s betakarotenem, který váš bronz dokonale zafixuje. Po nanesení mléko vaši pokožku účinně regeneruje, chladí, hydratuje a navrací jí elasticitu.


* Kozí tělové mléko s mléčnými proteiny po opalování, Vivapharm (400 ml, 129 Kč, prodává vivaco.cz). Příjemné kozí tělové mléko s chladivým jogurtem a zklidňujícím Panthenolem rychle hydratuje, účinně regeneruje podrážděnou a zarudlou pokožku, zvláčňuje a prodlužuje kvalitu opálení. A ještě k tomu všemu tak krásně voní a příjemně chladí!0 hlasů
Vaše hodnocení