Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vlna je dokonale univerzální materiál, který se hodí na celoroční nošení. V zimě hřeje, v létě naopak chladí a skvěle se díky svým absorpčním schopnostem hodí i pro sportovní oblečení.

Jak si vybírat vlněné oblečení a jak o něj pečovat

Vlněné oblečení a doplňky - 5
zdroj: fler.cz Vlněné oblečení a doplňky - 5
aktualizováno 12.01.2013, 00:00 | 12.01.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Vlna je dokonale univerzální materiál, který se hodí na celoroční nošení. V zimě hřeje, v létě naopak chladí a skvěle se díky svým absorpčním schopnostem hodí i pro sportovní oblečení.

Stejně jako u jiného oblečení ale výhody vlny oceníš pouze tehdy, když sáhneš po kvalitním materiálu a správně o něj pečuješ. Proto jsme s Hanou Píchovou z Atelieru Johanna (http://www.fler.cz/atelier-johanna) připravili pár tipů, které ti pomohou zorientovat se v nabídce, poradí podle čeho vlněné oblečení a doplňky vybírat a jak se o ně starat.

 

Vlna je společně s bavlnou nejrozšířenějším přírodním materiálem v textilním průmyslu. A to jak díky dostupnosti, tak díky svým vlastnostem. Je velmi lehká, pružná, výborně absorbuje vlhkost, aniž by byla na omak vlhká, a hřeje tak v chladu i vlhku. V teplém prostředí naopak oceníš především její prodyšnost a tedy chladivý efekt.

 

Vlněné oblečení a doplňky - 3
Huňáč Okoun, značka: bačuta, 1176 kč (Foto: fler.cz)

 

„Pro každé použití se ale hodí jiný typ. Například jemné rouno, tedy takové, jehož vlákna mají tloušťku do 22 mikronů, se hodí na halenky a svetříky. Pro zimní kabáty a ponožky, které nenosíte na holém těle, je vhodné rouno silnější, které je odolnější a pevnější. Hrubá vlákna, tedy ta nad 33 mikronů, už jsou pro svrchní oblečení příliš hrubá a nevhodná pro styk s pokožkou, hodí se na koberce nebo jako výplň,“ upřesňuje Hana Píchová z Atelieru Johanna.

 

Vlněné oblečení a doplňky - 2
Vždycky naopak., značka:RenataF, 366 Kč (Foto: fler.cz)

 

Se sílou vláken souvisí i nechuť k nošení vlněných výrobků. Převládá názor, že vlna kouše. „Pokud jste citlivější na tzv. kousání, volte výrobek z extra jemného merina, které má vlákno silné jen 16-18 mikronů, taková vlna vás určitě kousat nebude. Ono kousání je dáno tím, že výrobce použil nevhodný typ vlny. Čím je vlákno silnější, tím více kouše, je ale také zpravidla levnější a výrobci na to často hřeší. Pokud tedy nosíte vlnu na holé kůži, i třeba jen šály, límce svetrů nebo vlněné šperky, je síla vlákna jedním z nejdůležitějších parametrů, kterými byste se při nákupu měli řídit. Že vlněný svetr přestane kousat, když ho dáme do mrazničky, je také jen pověra, vlákna se v mrazničce tenčími nestanou,“ vysvětluje dál odbornice. Nevýhodou obzvláště jemných vln z tenkých vláken je ale na druhou stranu to, že snáze žmolkovatí, a vyžadují tudíž šetrnější zacházení.

 

Vlněné oblečení a doplňky - 7
ferme les yeux, značka: franzee, 480 Kč (Foto: fler.cz)

 

Síla vláken je zpravidla udávaná na samotné přízi, pletené výrobky v obchodech tuto informaci uvádějí jen výjimečně, ale jemnost je zřejmá na dotek. Důležitý je tento údaj především u nákupů přes internet, kde bys měla tuto informaci vyžadovat, pokud v popisu není uvedená. A pokud jsi zručná, na Fleru seženeš i něco opravdu speciálního - ručně a v Česku tkanou a barvenou přízi. Na Fler.cz ji nabízí řada tvůrců, kromě Hany Píchové například Tereza Havrdová nebo značky OnegRH či Zen Garden.

 

Vlněné oblečení a doplňky - 4
Rouno - merino vlna (Foto: fler.cz)

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Textilní a oděvní seriál: Proč se oblékáme do pytlů?!
PLESOVÝ SERIÁL: Jak si vybrat koktejlky a jak o ně pečovat? I.

PLESOVÝ SERIÁL: Jak si vybrat koktejlky a jak o ně pečovat? II.

Doma.cz: Zahalte se do kožešin! Nejlepší doplňky zahřejí

 

Máš-li kvalitní vlněný svetr, může ti při správné péči sloužit dlouhá léta. Vlna je citlivý materiál a při jeho údržbě je třeba dodržovat určité zásady. Neměla by se prát v pračce, případně pouze na jemný a krátký program k tomu určený, s vhodným pracím prostředkem a zásadně bez ždímání, pokud nemá vlna speciální úpravu superwash.

 

Vlněné oblečení a doplňky - 6
Origo svetroško, značka:IngK, 10989 Kč (Foto: fler.cz)

 

„Každý, kdo si jednou vypral oblíbený svetr a musel ho pak darovat svým dětem, dobře ví, že se vlna velmi snadno zplstí a tím srazí. Vlněný výrobek by se proto měl prát pouze ručně, ve vlažné vodě do 30 °C, vždy s použitím tekutého pracího prostředku určeného pro praní vlny. Nesmí se během praní mnout, třít ani kroutit a při sušení je potřeba pouze jemně vymačkat vodu a sušit ve vodorovné poloze na froté ručníku upravený do žádoucího tvaru,“ dodává k údržbě Hana Píchová. Po úplném uschnutí pak nikdy vlněné oblečení nevěs na ramínka, ale volně slož.

 

Věř, že vlna za tu péči navíc stojí a odmění se ti dlouhým a krásným životem bez žmolků a vytahaných rukávů.6 hlasů
Vaše hodnocení