Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ke kýženému zářivému úsměvu nám může pomoci mnoho faktorů a jedním z nich je péče v oblasti bělení zubů. Jak na to, abychom si zachovali co nejlepší výsledek a neohrozili tak zdraví chrupu?

Jak si zachovat krásné zuby ještě dlouho po bělení?

Bílé zuby
zdroj: Thinkstockphotos Bílé zuby
aktualizováno 11.11.2015, 15:37 | 11.11.2015, 15:37 | / Krasna.cz/Michaela Lejsková

Ke kýženému zářivému úsměvu nám může pomoci mnoho faktorů a jedním z nich je péče v oblasti bělení zubů. Jak na to, abychom si zachovali co nejlepší výsledek a neohrozili tak zdraví chrupu?

Nešetrným či neodborným způsobem skutečně může dojít k poškození zubní skloviny. Proto se před tímto krokem raději poraďte se zubařem či zubním hygienistou, kteří vám ochotně vysvětlí, jakou techniku je možné zvolit a jak při tom postupovat. Pacient by měl být seznámen s následnou péčí o chrup a měkké tkáně.


Co vás čeká při profesionálním bělení?


Procesu předchází zakrytí všech měkkých tkání v dutině ústní a zabezpečení suchého pracovního pole. Na důkladně očištěné a osušené zuby lékař nanese bělící gel a za pomoci ultrafialového světla z plazmové lampy gel osvěcuje po dobu patnácti minut. Bělící proces se většinou dvakrát až třikrát zopakuje, než lékař docílí požadovaného odstínu zubů. „Po bělení se může objevit zvýšená citlivost v podobě bolesti a trnutí zubů, která je přechodná a lze ji snížit nanášením zubního gelu s aminfluoridy, který pořídíte bez předpisu v lékárně či vybraných ordinacích zubních lékařů,“ doporučuje MUDr. Pavel Lukl z kliniky Ichtys Dent. "Tato reakce je pouze dočasná a obvykle netrvá déle než 1 až 2 dny. Také citlivost dásní, pokud se vyskytne, brzy odezní,“ doplňuje dentální hygienistka Alena Jirkovská z pražského Zubního centra Ořechovka.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Štvou tě žluté zuby? Tyhle potraviny je mají na svědomí
Zářivě bílé zuby i bez bělení
Dentální hygienistka radí: Jak udržet zuby bílé


Jak moc zesvětlovat zuby?


Nedoporučuje se zesvětlení o více jak tři odstíny, výsledek by mohl vypadat velmi nepřirozeně. Opětovné bělení zubů se nedoporučuje dříve jak za 12 měsíců, kvůli riziku přecitlivělosti zubů a oslabení zubní skloviny. „Vždy je vhodné před bělením také absolvovat vstupní konzultaci u stomatologa. Pakliže najdeme kaz nebo jiný problém, doporučíme klientovi nejprve vyřešit tento problém, a až pak zoubky vybělit“, zdůrazňuje MDDr. Ondřej Kýr z Brandeis Clinic. Je vhodné před bělením zubů podstoupit nejprve čištění u dentální hygienistky. Bělící gel se totiž aplikuje přímo na očištěný povrch zubu, který se při hygieně zbaví naneseného plaku, pigmentů či zubního kamene.

 

Bělení zubů
Foto: Ing. Jiří Růžička (Foto: oficiální zdroj)

 

Jak pečovat o bělené zuby?


Mechanická abraze neboli obrušování, ke kterému dochází jak při profesionálním, tak při domácím bělení, velmi oslabuje zubní sklovinu. Ta je pak více citlivá na teplotu a náchylná ke vzniku zubního kazu. Proto MUDr. Pavel Lukl doporučuje ošetření gelem s aminfluoridy, který obnovuje strukturu zubní skloviny. „Doporučuji lokální fluoridaci léčivým přípravkem s vysokým obsahem aminfluoridů ve formě léčivého gelu jako prevenci před vznikem zubního kazu a k posílení stávajících tvrdých zubních tkání. Při bělení zubů totiž dochází ke krátkodobému otevření dentinových tubulů, rozvolnění struktury zubů a uvolnění vazeb mezi molekulami jednotlivých látek tvořících zub. Do molekul peroxidu vodíku, které obsahují bělící gely, se zachytí pigmenty ze zubů, které jsou vyneseny na povrch běleného zubu, kde je lékař odstraní.“


Na co si dát pozor


Ať už zvolíte domácí či ordinační bělení, je důležité dbát na to, abyste se v prvních 48 hodinách vyvarovali jídlu a pochutinám s obsahem výrazných barviv, jako jsou červená řepa, kari, káva, čaj, tabák, červené víno nebo sojová omáčka.6 hlasů
Vaše hodnocení