Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jsi vášnivou milovnicí blyštivých náhrdelníků, náramků, různých korálků, barevných náušnic a originálních prstenů? Pokud si chceš uchovat jejich krásu, dej si pozor na vlivy, které nepříznivě působí na povrch šperků.

Jak udržet své šperky i v létě stále svůdné?

Perly
zdroj: oficiální zdroj Perly
aktualizováno 12.07.2013, 00:00 | 12.07.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Jsi vášnivou milovnicí blyštivých náhrdelníků, náramků, různých korálků, barevných náušnic a originálních prstenů? Pokud si chceš uchovat jejich krásu, dej si pozor na vlivy, které nepříznivě působí na povrch šperků.

V létě to je především přímé sluneční záření a častější omývání vodou. Nekvalitní šperk tak může za pár dní zrezavět nebo se oloupat, barvy zblednout a ozdobné kamínky vypadat. Poradíme ti, jak se starat o šperky tak, aby si dlouho zachovaly svůj původní stav i po dlouhé dovolené u moře.

 

Když do vody, tak jedině s voděodolnými šperky


Pokud jedeš na dovolenou, skvělým doplňkem pro tebe budou voděodolného šperky, které přežijí koupání v moři nebo v bazénu. „Mnoho žen má zkušenosti, že kamínky vsazené do šperku na slunci nenávratně vyblednou a šperk tak získá zcela odlišný vzhled, než jaký měl před svým zakoupením.

 

Voděodolné šperky jsou odolné vůči působení slunečních paprsků a také vůči vodě, která je může prakticky zničit. Jsou ideální pro všechny ženy, které nechtějí ztrácet čas se sundáváním šperků v momentě, kdy si chtějí dát osvěžující koupel,“ říká Jana Zbořilová z internetového obchodu Šperky.cz.

 

Co se týče vody a kovů, obecně platí, že časté namáčení všech ozdob a šperků nepůsobí na jejich povrchy příznivě. Koupání ve vodě sice voděodolné prsteny přežijí bez újmy, ale pokud bys denně pracovala s vodou, například si často a nadměrně namáčely ruce, je vhodnější prsteny sundat, usušit měkkým hadříkem (nepoužívat papírový ubrousek) a nechat důkladně oschnout.

 

Náhrdelník
Zkus třeba šperky Troli z kolekce Bubble, které koupíš na sperky.cz. (Foto: Archiv firem)PŘEČTI SI TAKÉ:

Vyrob si vlastní šperk
Co dělat, když ti vadí šperky?
Vyšperkuj svůj outfit

 

Čištění pomoci jedlé sody


Již při koupi šperku je třeba brát zřetel na jeho uchovávání a možné čistění. Doporučuje se používat klasické čistidlo přímo na šperky, které lze sehnat v téměř kterékoliv drogerii.

 

Univerzální čistič není vhodný, může obsahovat látky, kterou mohou barvy a povrch šperků nenávratně změnit a porušit. Při čištění stříbra můžeš také použít roztok vody a prášku do pečiva nebo jedlé sody. Zlato se nejlépe čistí odmašťovacími prostředky. Aby šperky zůstaly déle krásné, nasazuj si je těsně před tím, než půjdeš ven. Nejdřív make-up, úprava vlasů a až pak nasadit šperk, a naopak, když přijdeš domů první věc je sundat šperk. Počítej také s tím, že šperky z matných povrchů se častým stávají lesklejšími. Naopak lesklé šperky ztrácejí časem svůj krásný lesklý povrch a jsou matnější, proto je důležité dodržovat pravidelnou údržbu, aby tvé klenoty mohly zářit ve své původní kráse.

 

Náušnice
(Foto: Archiv firem)


Odděl diamanty od perel


Šperky by měly být uchovávány zvlášť, nejlépe v látkovém sáčku nebo v igelitovém pouzdře. Má to své opodstatnění, jednak se o sebe vzájemně šperky neodřou a předejdeš také jejich zamotávání a zašmodrchávání do sebe. Čím dražší šperky, tím větší péči jim věnuj. „Diamanty neuchovávejte společně s ostatními šperky. Je to nejtvrdší nerost a dokáže tak poškrábat ostatní cennosti. Především pak perly, které jsou velmi měkké a snadno se poškrábají téměř o cokoliv. Náhrdelníky z perel a drahých kamenů by měly být uchovávány v horizontální poloze, zabráníte tak prověšení,“ dodává odbornice.3 hlasů
Vaše hodnocení