Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ze stránek módních časopisů, z plakátů a ze všudypřítomných reklam se na nás každou sezónu valí seznam kousků, které „musíme mít“. A tak se často stává, že se nám bortí nožičky od skříně pod námahou všech těch fashion kousků, které příští jaro už ...

Jak ušetřit za oblečení? Poznej kouzlo SLOW FASHION + ROZHOVOR

Móda
zdroj: Thinkstockphotos Móda
aktualizováno 25.09.2017, 00:07 | 25.09.2017, 00:07 | DyA

Ze stránek módních časopisů, z plakátů a ze všudypřítomných reklam se na nás každou sezónu valí seznam kousků, které „musíme mít“. A tak se často stává, že se nám bortí nožičky od skříně pod námahou všech těch fashion kousků, které příští jaro už stejně budou passé.

Sama se můžeš rozhodnout, zda v této cestě bezhlavého nakupování a utrácení budeš nadále pokračovat, nebo jestli ti bude bližší myšlenka slow fashion.


Žádná novinka
I když by se mohlo zdát, že pojem pomalá móda patří mezi výdobytky moderní doby, nenech se zmást. Už naše babičky věděly, že více než na kvantitě záleží na kvalitě. Kupovaly si kvalitní kousky, které jim vydržely pěkných pár let. Navíc pokud se s oblečením něco stalo, nebály se sednout k šicímu stroji a z hezkých kalhot se rázem staly perfektní kraťasy. Myšlenka pomalé módy je stále v nás, a čím dál, tím více lidí jí propadá.

 


Hned několik benefitů
Už sis někdy spočítala, kolik ročně utratíš peněz za oblečení? Možná by tě překvapilo, že celková částka může být opravdu vysoká. Pokud tedy cítíš, že potřebuješ trošku přibrzdit, a navíc tě téma pomalé módy zajímá, pak tě určitě potěší, že má hned několik dalších výhod. Výroba pomalé módy rozhodně dbá na to, aby zaměstnanci nepracovali v nelidských podmínkách. Navíc většina výrobků je vytvořena v souladu s životním prostředním. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Blogerka Sandra Kisić: Móda už mě nebaví ROZHOVOR
Móda na vysoké není jako na střední
Nejlepší módní aplikace, se kterými ve výprodejích ušetříš


Jak nakupovat podle slow fashion?
Je to naprosto jednoduché. Místo obchodů s běžnou konfekcí zkus navštěvovat second handy. Za pár korun v nich můžeš najít úžasné kousky, které ti budou dělat radost i v příštích letech. Pokud jsi alespoň trochu šikovná, pak se začni kamarádit se šicích strojem. Napadlo tě někdy, že například z pánské košile můžeš vytvořit úžasný off-shoulders top? Uvidíš, že na internetu nalezneš hned několik návodů, jak přešít různé kousky oblečení. Také si udělej pořádnou čistku šatníku. Vyřaď věci, které víš, že už nikdy nebudeš nosit a ponechej si základní kousky, které jdou snadno kombinovat. Oblečení, které vytřídíš, rozhodně nevyhazuj! Věnuj ho charitě nebo dětskému domovu.

 


Také si stále opakuj, že záleží na kvalitě a ne na kvantitě. Místo deseti triček si raději pořiď jeden kvalitní top od lokálního prodejce, který ti vydrží dalších patnáct let. Opravdu se zkus při nákupu oblečení zamyslet nad tím, zda tuto věc potřebuješ a unosíš ji. Je naprosto zbytečné, aby ti ve skříni ležely štosy oblečení, a ty stejně stále dokola nosila pár nejoblíbenějších triček.

 

Na Instagramu jsme narazili na Terezu Bourovou, která v duchu slow fashion žije, a snaží se dávat starým kouskům nový nádech. Neváhali jsme a zeptali jsme se na pár otázek.

 

Tereza Bourová
(Foto: Instagram)

 

Co tě ke slow fashion přivedlo?

Poprvé jsem se se slow fashion setkala asi tak před 5 lety, kdy jsem si založila účet na votocvohoz.cz (nyní vinted.cz). Začala jsem tam prodávat své staré oblečení a zároveň nakupovat second hand kousky od ostatních uživatelek, nicméně v tu dobu pro mě byla hlavní motivace nízké ceny a více do hloubky jsem o tom nepřemýšlela. Postupem času jsem se začala zajímat o ekologii obecně a s tím souvisela i slow fashion. Myslím, že mi otevřel oči nějaký z dokumentů, který poukazoval na to, jak my jako spotřebitelé se zbožím plýtváme a jaký odpad po nás na planetě zůstává - velkou roli v tom hraje i odpad textilní. Následovaly další a další dokumenty ukazující mimo jiné jak oblečení, které si kupujeme v řetězcích, vzniká, v jakých podmínkách pracují lidé v továrnách v Asii, z jakých nekvalitních materiálů je oblečení vyráběno a to mi pomohlo si udělat obrázek o tom, jak to v módním průmyslu vlastně momentálně funguje. A řekla jsem si, že to podporovat nechci.

 

Jak bys vlastně slow fashion vysvětlila někomu, kdo tento pojem ještě nikdy neslyšel?

Slow fashion je souhrn několika různých přístupů k oblečení, nakupování a módě obecně. V prvé řadě sem patří nakupování s rozmyslem a starání se o kousky, které už doma máme. Pokud se na džínech udělá díra, nevyhodíme je a nejdeme si do řetězce koupit další, ale našijeme si na něj záplatu a rozbité boty si necháme vyspravit u ševce. Přistupujeme tedy k oblečení s láskou a snažíme se o to, aby nám sloužilo co nejdéle. Skvělé je taky si např. oblečení vyměňovat s kamarádkami nebo na swap akcích, nakupovat věci z druhé ruky nebo si šít/přetvářet kousky vlastní. Pokud kupujeme něco nového, je rozumné zajímat se i o podmínky, za kterých oblečení vzniklo a podporovat lokální, ale klidně i cizí značky, které mají kontrolu nad výrobními procesy. Můžeme si tak být jisti, že oblečení bylo vyrobeno eticky a z udržitelných materiálů.

 

Tereza Bourová
(Foto: Instagram)

 

Co bys radila holkám, které v tomto duchu chtějí žít? Co mají dělat? Kde nakupovat?

Pokud někdo cítí, že chce změnu, ale neví, kde začít, doporučuji se podívat na nějaký ze známých dokumentů, které byly na toto téma natočeny - nejslavnější je asi The True Cost. Na sociálních sítích je dobré začít sledovat organizace jako Fashion Revolution, která skrze své příspěvky sdílí nové informace, rozhovory a zajímavé akce a má své zastoupení i u nás. O slow fashion se zajímá i projekt Second Round, kterého jsem součástí. Rozhodně není nutné být radikální, všechno své staré oblečení vyhodit a nakoupit si nové v sekáči nebo etických obchodech. Někdy pomůže si v klidu probrat celý šatník a zjistit, jaké kousky vlastně mám a na které jsem zapomněla. A do budoucna se zaměřovat na to, jak se o své oblečení starám, odkud pochází a z čeho je složen materiál. Stylových second handů a vintage obchodů je stále víc, stejně jako skvělých obchodů s novou etickou módou.

 

S pomalou módou jsou spjaty i second handy. Máš nějaké tipy, jak v nich najít poklady? 

Osobně největší poklady nacházím právě na vinted.cz, kde si lze díky mnoha filtrům vybrat, co přesně chcete najít. Pochází odtamtud většina mého šatníku včetně kvalitních kašmírových svetrů, vintage Levisek nebo mých nejoblíbenějších kabelek. Nakupuji tam moc ráda. V kamenných second handech je hledání složitější a dle mého názoru méně přehledné, ale existují lidé, kteří sekáče milují a baví je na nich právě to přehrabování.

 

Tereza Bourová
(Foto: Instagram)

 

Všimla jsem si, že sama oblečení přešíváš a následně prodáváš. Kolik práce ti takové přešití dá? Zvládla by to každá holka, nebo je zapotřebí nějaký speciální kurz?

S přešíváním košil jsem začala asi před rokem a nejsem profesionální švadlena. :) Absolvovala jsem kurz šití pro začátečníky, kde jsem se seznámila se strojem a ušila si první tašku. Od té doby šiji vše sama a podle sebe, i když jsem si několikrát říkala, že bych se ještě nějakého pokročilejšího kurzu měla zúčastnit. Nemyslím si, že přešívání košil je těžké, časem se člověk zlepšuje a jde to lépe. Pokud někdo v rodině šije, poproste je, aby vám ukázaly, jak pracovat se šicím strojem a poté se do toho pusťte samy - fantazii se meze nekladou. :)

 

Pokud chceš Terku podpořit, pak sleduj její Instagram, kde brzy najdeš více informací o novém webu, na kterém spolupracuje se svou kamarádkou. Web bude věnován upcyklaci a také na něm budou vystaveny produkty, které společně vyrábí.0 hlasů
Vaše hodnocení