Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Channel č. 5 královna Kleopatra neznala, ale používala směs vůní, které byla pro její éru ikonická a stejně luxusní. A dokonce má s „pětkou“ i něco společného.

Jak voněl Kleopatřin parfém? Tajemství nejluxusnější vůně starověku odhaleno!

Kleopatra
zdroj: Getty Images Kleopatra
aktualizováno 17.09.2019, 00:00 | 17.09.2019, 00:00 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Channel č. 5 královna Kleopatra neznala, ale používala směs vůní, které byla pro její éru ikonická a stejně luxusní. A dokonce má s „pětkou“ i něco společného.

Archeologové ve spolupráci s odborníky na vůně namíchali parfém, který údajně mohla používat i královna Kleopatra, jedna z nejznámějších žen starověku. Legenda říká, že když Kleopatra mířila na první setkání se svým budoucím mužem Marcem Antoniem v Tarsu, nechala napustit plachty své lodi tímto parfémem, aby byl její příjezd ohlášen dlouho před tím, než vplula do přístavu.

 

Odhalení receptury slavné vůně je výsledkem deset let trvajícího archeologického průzkumu odborníků Havajské univerzity. Na nalezišti ve městě Tall al-Timai objevili pozůstatky výrobny parfémů, ve které zůstaly zachované různé skleněné a keramické dózy a amfory. Skladované parfémy a vůně se bohužel již vypařily, na stěnách nádob po nich ale zůstaly pozůstatky, ze kterých bylo možné analyzovat jejich původní složení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kde se vzaly parfémy? Jejich historie tě překvapí
Nejkrásnější podzimní parfémy: Jaký je nejlepší pro návrat do školy?
Parfémy vonící po cukrovinkách


Pomocí starých farmaceutických knih se tým archeologů a parfumérů pokusil zopakovat výrobní postupy, které mohly být užívány před tisíci lety. Nakonec se jim podařilo vytvořit parfém, který mohla nosit i samotná Kleopatra. Jeho konzistence je oproti dnešním voňavkám hustší a olejnatější, až lepivá.

 

Myrha
(Foto: Getty Images)


Základem tehdejších vůní byla myrha, modrozelená pryskyřice, sušená míza stromu myrhovníku. Tu doplnil kardamon, skořice a olivový olej. Z nich se míchaly líbivé vůně, které používali movitější Egypťané, bylo ale obvyklé vonět i mumifikovaná těla. Tyto ingredience jistě nechyběly ani ve složení vůně samotné královny, jejich přesný poměr ale bohužel již nikdo dohromady nedá.0 hlasů
Vaše hodnocení