Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak pečovat o problematickou a citlivou pleť zároveň? Poradíme ti, jak se vypořádat s akné, aniž by sis pleť poškodila agresivní kosmetikou a nešetrnými praktikami.

Jak vyléčit akné a nezničit si pleť

aktualizováno 15.05.2012, 00:00 | 15.05.2012, 00:00 | Krasna.cz/Lucy's Boudoir

Jak pečovat o problematickou a citlivou pleť zároveň? Poradíme ti, jak se vypořádat s akné, aniž by sis pleť poškodila agresivní kosmetikou a nešetrnými praktikami.

Celou pubertou jsem se prosmála, jak se mi ta “pubošská” uhrovitá pleť vyhla. Úderem devatenáctých narozenin mě smích přešel. Ano, stala jsem se majitelkou tzv. akné dospělých. Možná to mělo souvislost i s vysazením antikoncepce,kterou jsem krátce brala, těžko říct... Nicméně, problém přetrvává doteď.


Akné může mít samozřejmě řadu příčin – hormonální nerovnováha, “problém někde v těle”, což často souvisí se stravou, také může jít jen o tzv. kosmetické akné. Já tu svou příčinu stále nenašla, a tak na sobě provádím více či méně úspěšné pokusy. No, spíš méně úspěšné.

 

Asi bych měla nejdříve přesně popsat “situaci”, aby bylo jasné, o jakém typu pleti mluvím, a tudíž jste mohly posoudit, zda je to i váš případ. V současné době mě trápí jen ucpávající se póry, i když byly doby, kdy bych se mohla zařadit i do kategorie akné II. stupně, což už taková krása není. A k tomu ta zpropadená citlivá pleť a s ní související neustálé dotazy “co to máš za fleky?”. Citlivá pokožka prostě přehnaně reaguje na většinu kosmetických přípravků, které na ni naneseš. A pro agresivní kosmetiku na problematickou pleť to platí o to více.

 

 

Problematická a citlivá zároveň?

 

Mít “jen” aknózní pleť je samozřejmě nepříjemné (nemluvě o nejhorších stupních), ale mít k tomu bonus v podobě citlivé pleti, to je tvrdý oříšek, co se léčby a péče týče. Přípravky k léčbě akné bývají více či méně agresivní, což logicky citlivou pleť dráždí. Co teď?

 

První rada, kterou vám většina podobně postižených dívek dá, je vyhnout se kosmetice běžně dostupné v drogerii. Pro takto náročnou pleť se vyplatí investovat do kosmetiky z lékárny.

 

S těžšími formami akné byste se měla rozhodně obrátit na kožní lékařku. Zde zřejmě projdete klasickou kožařskou léčbou a léčebným cyklem Zineryt – Duac gel – Eclaran. Tyto přípravky se osvědčily mnoha dívkám. Pokud nechcete k lékařce, zkuste volně prodejnou alternativu, Akneroxid.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Každodenní zlozvyky, kterými škodíš své pleti
Účinné domácí triky, jak vyhrát nad akné
Co s těžkou formou akné? Metody, které SKUTEČNĚ FUNGUJÍ

 

V případě každé takové léčby ale nezapomeňte na pořádnou dávku hydratace! K tomuto účelu velice doporučuji Physiogel krém. Dokonalý hydratační hypoalergenní krém. V lékárnách bývá většinou na objednávku, stojí okolo tří stovek. Je určený i pro velmi citlivou pokožku.

 

V případě aknózní citlivé pleti se raději vyhněte přípravkům s kyselinami (Glyco A, Diacneal atd.). Peelingy bych taky nedoporučila. Pokud po “ohoblování” pleti tak toužít, tak opravdu jen jemňoučký peeling, například doma vyrobený (dobrá je namletá káva smíchaná s nějakým za studena lisovaným olejem). Nepoužívejte ale vícekrát, než dvakrát do měsíce.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Akné, ucpané póry, jizvičky - svěř své problémy do rukou profesionálů

 

Co stojí za vyzkoušení


Mám pár tipů, které mohou pomoci zrovna vám. Je třeba zkoušet, na tento problém, bohužel, neexistuje univerzální lék nebo recept. Ale pozor, nezkoušejte příliš zuřivě – každý den něco jiného. Mohly byste si taky vypěstovat periorální dermatitidu (drobné růžové pupínky až velké zarudlé plochy v obličeji), což by byla k typu pleti, který máte, moc pěkná třešnička na dortu.

 

Co můžete zkusit:

 

– nepoužívat přípravky určené na akné (hlavně ne ty z drogerie). Vyhýbat se alkoholu v pleťových vodách.
– hydratovat, hydratovat, hydratovat. Jak zvenčí (hydratační krémy), tak zevnitř (dostatečný pitný režim).
– zjednodušit péči o pleť na minimum (což neznamená jí zanedbávat!). Šetrně čistit, zkusit vypustit noční krémy – i toto bylo pro řadu lidí řešení.
– nemačkat, nemačkat, nemačkat! Pokud se na vás kosmetička vrhne s tím, že “uděláme hloubkovéčištění”, stříkněte jí do oka nějaký její “super zázračný přípravek” a vemte nohy na ramena!
– přírodní kosmetika, přírodní oleje...
– vitamíny jako Biosil, Zinek, B-komplex, účinný vitamín B5 ve vysoké koncentraci.

 

Také se potýkáte s citlivou pletí a akné zároveň? Co pomáhá nebo pomohlo vám? Podělte se v komentářích.5 hlasů
Vaše hodnocení