Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokožka na našem těle je obecně citlivá na klimatické podmínky. Suchá kůže a suché rty tak mohou být jen odpovědí těla na dlouhé chladné měsíce. Stejně tak ale mohou signalizovat problém uvnitř těla.

Jak vyzrát na suché a popraskané rty? Tipy + TEST pečujících přípravků

Péče o rty
zdroj: Thinkstockphotos Péče o rty
aktualizováno 22.03.2017, 12:30 | 22.03.2017, 12:30 | Krásná.cz / krasna.cz/120na80.cz

Pokožka na našem těle je obecně citlivá na klimatické podmínky. Suchá kůže a suché rty tak mohou být jen odpovědí těla na dlouhé chladné měsíce. Stejně tak ale mohou signalizovat problém uvnitř těla.

Proč máme suché rty

 

* Chlad a sucho – nejčastější příčinou suchých rtů je chlad a sucho. Od podzimu do jara rty vysušuje chlad a mráz, v létě pobyt v klimatizovaných místnostech. Stejně tak se může projevit na pokožce pobyt ve vytopené a dlouho nevětrané místnosti, to ji také vysušuje.


* Projev počínajícího onemocnění – suché rty mohou být projevem počínajícího onemocnění (nejčastěji zánětu), které zatím není jinak viditelné.


* Nedostatek vitamínu B.


* Nedostatečný pitný režim.

 

 

První pomoc pro suché rty

 

A co s tím? První pomocí je samozřejmě mazat. Mazání balzámy pomůže, ale jen krátkodobě. Přinese okamžitou úlevu, ale nevyřeší problém, který suchost pokožky na rtech způsobil.


Co dělat se suchými rty

 

* Mazat – ideální jsou pomády na rty se včelím voskem nebo bambuckým máslem. Lze použít i med, který poslouží jako peeling, oškrábe starou pokožku a suchou zvláční. Někteří lidé jsou ale na med alergičtí.


* Doplnit vitamín B – buď potravou a změnou jídelníčku, nebo potravinovými doplňky a vitamíny. Pozor – ideální je použít takové doplňky, které nabízejí více než jeden vitamín B.
Vyhledat lékařskou pomoc – suché rty jsou známkou oslabení organismu.


* Navýšit pitný režim.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak si správně namalovat tekutou rtěnku
Jak na větší rty?
Líčení rtů tak trochu jinak

 

Na co si dát pozor

 

* Na pomády na rty a přípravky s minerálními oleji – vytvářejí na rtech film, ale nevsakují se; vyhněte se přípravkům s velkým podílem „chemie“, ty mohou podrážděnou pokožku ještě více poškodit.


* Na olizování rtů – suché rty zásadně neolizujte. Ačkoli to přináší krátkodobé zlepšení, po olíznutí se rty ještě víc vysuší.
Na konzumaci alkoholu – alkohol spotřebovává velké množství vitamínu B, při jehož nedostatku se objevuje i suchá pokožka na rtech.

 

Když jen balzám nestačí...

 

Péče o rty - 8
(Foto: Krásná.cz)

 

O zdravé rty stačí většinou pečovat jen hydratačním balzámem. Rozpraskané a vysušené rty je potřeba nejprve uzdravit a pořádně vyživit. V tu chvíli přicházejí na pomoc scruby, peelingy i hloubkové masky. Které se osvědčily nám?

 

PSALI JSME:

TEST balzámů na rty: Které léčí, ale také voní a chutnají?
DIY levně a za pár minut: Nejpopulárnější balzám na rty
DIY: Chceš mít rty k zulíbání? Vyrob si LIP SCRUB

 

PEELING: Scrub na rty Bubblegum, Lush (25 ml, 245 Kč)
 

Péče o rty - 1
(Foto: Krásná.cz)

 

Krásně růžový scrub s jemnými krystalky ke rtům krásně přilne. Má skvělou konzistenci, ani moc mastnou, ulepenou, ani příliš drsnou. Jemně rty obrousí a promasíruje, zůstávají hezky prokrvené a zrůžovělé. Malé balení tak akorát do kabelky, šroubovací víčko sedí pevně, konzistence scrubu není řídká, takže zůstává, kde má. Nejúžasnější je ale ta cukrová vůně a chuť, která na rtech ulpí na dlouhou dobu. Jaká vše ostatní od Lush, je složení čistě přírodní a netestované na zvířatech, prostě scrub bez chybičky.
5/5
 

MASKA: Zkrášlovací balzám/maska na rty Erborian Camellia for Lips, prodává Marionnaud (7 g, 499 Kč)

 

Péče o rty - 2
(Foto: Krásná.cz)

 

Balzám na rty mají často nevýhodu, že jsou za chvíli pryč a rtům opět chybí vlhkost. Tento balzám je hutný, skoro až jako silikon, na rtech vytvoří doslova ochrannou vrstvu, přitom ale nemastnou, nelepivou, naprosto přirozenou. Svědčí i bolestivě rozpraskaným rtům, do kterých se během pár minut vpíjí a zjemňuje hluboké praskliny. Je bez výraznější chuti a vůně.

4/5 

 

DVOJBOJ: Cukrový peeling na rty s bambuckým máslem White Tea & Citrus, Mary Kay (8 g, 390 Kč) + Balzám na rty s bambuckým máslem White Tea & Citrus (8 g, 390 Kč; dohromady jako set 690 Kč)

 

Péče o rty - 5
(Foto: Krásná.cz)


Testování scrubu na rty přišlo ve chvíli, kde mé rty doslova trpěly po nánosech matné rtěnky. Byly vysušené, popraskané a chyběla jim šťáva. Už po jednom použití scrubu se rty vrátily do skvělé kondice. Scrub má nádhernou sladkou vůni a hrubou strukturu, díky které lze snadno odstranit rozpraskanou kůžičku. Po omytí jsou rty lehce přecitlivělé, s tím ale bojuje pečující balzám ze stejné řady, který rty perfektně hydratuje.
4/50 hlasů
Vaše hodnocení