Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bez kabelky si my ženy neumíme představit život. Kdy je ale lepší ji vyměnit za pohodlný a mnohem zdravější batoh? Nechte si poradit od fyzioterapeutů.

Jaká kabelka ti zničí páteř? Víme, jaká váha a tvar jsou ZDRAVÍ NEBEZPEČNÉ

Kabelka
zdroj: Thinkstockphotos Kabelka
aktualizováno 06.03.2018, 00:36 | 06.03.2018, 00:36 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Bez kabelky si my ženy neumíme představit život. Kdy je ale lepší ji vyměnit za pohodlný a mnohem zdravější batoh? Nechte si poradit od fyzioterapeutů.

Kabelky jsou módní doplněk i prostředek na jednodušší přenos všech věcí, které my ženy potřebujeme mít neustále při sobě. Jsou každodenní součástí života. Působí však na držení těla a při nesprávném nošení mohou způsobit bolesti zad nebo vážné zdravotní problémy.

 

Špatnou zprávou je, že nejlepší způsob, jak nosit těžkou tašku, je nenosit těžkou tašku. Lehčí zatížení klade menší nároky na její nositele a minimalizuje změny v držení krku a páteře. Dospělí i děti jsou stejně náchylní k problémům se zády (včetně skoliózy a kyfózy) od nošení těžkých břemen.


Batůžek
(Foto: oficiální zdroj)

 

Deset procent váhy a dva popruhy

 

Noste maximálně 15 procent vaší tělesné hmotnosti. I batoh by se měl držet pod touto hranicí! Ideálně by to však mělo být maximálně 10 procent. Například pokud vážíte 65 kg, váš batoh by měl mít maximálně devět kilogramů. Cokoliv těžší výrazně mění držení těla a může vést k dlouhodobým problémům s páteří.


Batoh není jen pro školáky. Mrkni na následující trendy kousky:

 

Batoh
(Foto: Archiv firem)

 

* Designový batoh s kapsou na laptop ModernistLook SlimPack (1694 Kč, dostupný na modernistlook.com).
* Sportovní batoh Adidas Performance, 1299 Kč.
* Batoh s potiskem velryb Tinta (80 €, dostupný na tintabags.com nebo 24.-25.3. v Praze na Dyzajn Marketu Jaro).
* Sametový růžový batoh, F&F (499 Kč).
* Průhledný batoh Eastpak Transparent (dostupný na Superbatohy.cz).
* Tmavý květovaný batoh, Deichmann (999 Kč).
* Batoh z ekologické kůže Pieces (779 Kč, dostupný na answear.cz).
* Unisexový kožený batoh Fi.Ji (7300 Kč, dostupný na fler.cz).

 

Batohy
(Foto: Archiv firem)


* Polstrovaný batoh Fjällräven Kanken Laptop 13 inch (2590 Kč, dostupný na fjallraven-shop.cz nebo v Praze v Palladiu, na Chodově a Černém mostě).
* Maskáčový plátěný batoh TOMS (1757 Kč, prodává urbanlux.cz). Bonus navíc: Za každý prodaný batoh daruje TOMS tzv. birth kit - hygienický porodní balíček ženám v zemích se zvýšeným rizikem infekce a úmrtí při porodech.
* Batoh s veselým letním potiskem Herschel Supply Retreat Youth (1790 Kč, dostupný na freshlabels.cz).
* Batůžek s nášivkami, Baťa (799 Kč).

* Batoh Roll top v moderním rolovacím designu (435 Kč, dostupný na bezpotisku.cz).
* Voděodolný batoh Brandon Stratum (2990 Kč, dostupný na vemzu.cz).
* Romantický květovaný batoh Pieces Ciane (1199 Kč, dostupný na zoot.cz).
* Pohodlný batoh Nike Sport (60 €, dostupný na nike.com nebo v nově zrekonstruované prodejně Nike Prague v Praze Na Příkopě).
 

A když už zvolíte batoh, používejte oba dva popruhy. Bolesti v oblasti krční páteře jsou způsobeny často právě bodem, na který je při nošení vyvíjen tlak. Dva popruhy batohu místo jednoho pomohou správně držet tělo a rovnoměrněji rozložit váhu.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Problém vyřešen! Víme, jak nosit kabelku k teniskám
4 kabelky stačí! Teď je jen správně kombinovat
Jak si vybrat ideální kabelku do školy i do práce?

 

Pokud se nedokážete vzdát kabelky, kterou nosíte na jednom rameni, zkuste ji nejenom odlehčit a zbavit zbytečné zátěže, dobré je i pravidelně vyměňovat pravé a levé rameno. Hmotnost je pouze jedním ze dvou faktorů, které mohou vést ke zdravotním problémům.

 

A ještě jedna rada na závěr: houpání tašky při chůzi vyvíjí na páteř napětí – a čím těžší náklad, tím více ho pocítí. Nesení tašky blíže k tělu sníží intenzitu houpání a zatížení působícího na svaly kolem páteře.0 hlasů
Vaše hodnocení